Reklama

Geopolityka

Fot. U.S. Navy

Singapur wspiera poszukiwania indonezyjskiego okrętu podwodnego

Singapur wysłał  okręt ratowniczy, aby pomóc w operacji poszukiwawczej indonezyjskiego okrętu podwodnego, który zaginął – poinformował w czwartek na Facebooku minister obrony miasta państwa Ng Eng Hen. Okręt najprawdopodobniej zatonął. Od środy poszukuje go marynarka wojenna Indonezji.

"MV Swift Rescue - nasz okręt ratowniczy - został wysłany wczoraj (w środę) po południu, tak szybko jak tylko mógł być gotowy, po tym gdy dowódca naszej marynarki wojennej otrzymał prośbę o pomoc od swojego indonezyjskiego odpowiednika" - napisał minister.

"Miejsce operacji poszukiwawczej w pobliżu Bali jest oddalone o ponad 1500 kilometrów, a wody są głębokie, dlatego jednostka MV Swift Rescue wypłynęła tak szybko, jak tylko mogła" - dodał szef singapurskiego resortu obrony, cytowany przez Reutera.

AP informuje, że jednostki ratunkowe z Singapuru i Malezji mają przypłynąć na miejsce w sobotę. Indonezyjskie wojsko poinformowało, że Australia, USA, Niemcy, Francja, Rosja, Indie i Turcja również zaoferowały pomoc.

Tymczasem okręty marynarki wojennej Indonezji intensywnie przeszukują wody, gdzie po raz ostatni zarejestrowano okręt podwodny KRI Nanggala 402 z 53 marynarzami na pokładzie.

Jak przekazała indonezyjska marynarka wojenna, podczas zanurzenia mogło dojść do awarii elektrycznej, która spowodowała, że okręt podwodny nie był w stanie uruchomić procedur awaryjnych, które pozwoliłyby mu wypłynąć na powierzchnię.

Marynarka wojenna przekazała, że uważa, iż okręt podwodny zatonął na głębokości 600-700 metrów.

W akcji poszukiwawczo-ratunkowej bierze teraz udział pięć okrętów marynarki wojennej i śmigłowiec, podczas gdy hydrograficzny statek badawczy, wyposażony w aparaturę do podwodnych badań, jest w drodze do miejsca wokół wycieków ropy. Przedstawiciele władz przekazali, że nie zostały one jeszcze powiązane z zaginionym okrętem podwodnym.

W środę okręt KRI Nanggala 402 brał udział w ćwiczeniach torpedowych, ale po szkoleniu nie zgłosił się i marynarka wojenna straciła z nim kontakt. Przedstawiciele władz poinformowali o plamie oleju i zapachu oleju napędowego w pobliżu pozycji początkowej ostatniego zanurzenia, ok. 96 km na północ od wyspy Bali.

Część ekspertów obawia się, że obszar ten może być zbyt głęboki, aby zlokalizować lub wydobyć okręt; ocenia, że przed uczestnikami operacji poszukiwawczej stoi nie lada wyzwanie.

"Wygląda na to, że doszło do strasznej tragedii; że jest to bardzo głęboka część wód, potencjalnie 700 lub 800 metrów" - powiedział australijski minister obrony Peter Dutton w radiu Sydney 2GB. "To bardzo utrudnia lokalizację czy wydobycie (okrętu). Ale są pewne działania, które potencjalnie możemy zastosować" - dodał.

Okręt podwodny KRI Nanggala 402 należy do niemieckiego typu 209, został wprowadzony do służby na początku lat 80. ubiegłego wieku. Jednostka była jednak modernizowana w Korei Południowej na początku obecnego wieku. Obecnie indonezyjska marynarka ma dwa okręty niemieckiego typu 209/1300.

Oprócz nich Indonezja dysponuje trzema znacznie nowocześniejszymi okrętami konstrukcji południowokoreańskiej, opartymi na niemieckim typie 209/1400, dostarczonymi w latach 2017, 2018 i 2021. Pierwsze dwie jednostki zostały zbudowane w stoczniach w Republice Korei, a trzecia powstała w indonezyjskiej stoczni, będącej własnością państwowego koncernu PT PAL.

Dżakarta wyrażała też zainteresowanie zakupem kolejnych okrętów podwodnych nowych typów, nie tylko w celu zastąpienia okrętów typu 209/1300, ale i zwiększenia potencjału ilościowego floty. Ma to związek z wzrostem napięcia w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama