Reklama

Geopolityka

Seul: wizyta prezydenta Dudy w cieniu napięć na Półwyspie Koreańskim

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/Flickr.com
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP/Flickr.com

W czwartek w Seulu prezydent Andrzej Duda powiedział w rozmowie z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem, że sprawa pokoju na Półwyspie Koreańskim jest dla Polski bardzo istotna a przestrzeganie prawa międzynarodowego to podstawowy warunek pokoju.

Duda przybył do Seulu w czwartek przed południem miejscowego czasu z czterodniową roboczą wizytą. Swój pobyt prezydent RP rozpoczął od spotkania z prezydentem Republiki Korei. Duda zaznaczył podczas rozmów z Munem, że Polska od stycznia zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako niestały członek.

Polski prezydent zapewnił południowokoreańskiego przywódcę, że „dla Polski absolutnie priorytetowe znaczenie ma przestrzeganie prawa międzynarodowego, co uważamy za warunek podstawowy pokoju". Jak mówił Polska opowiada się też za tym, by zapobiegać konfliktom poprzez „wdrażanie procesów negocjacyjnych oraz poprzez stosowanie pokojowych instrumentów ich rozwiązywania”.

„Ponieważ wiem, że takie samo podejście jest realizowane w polityce pana prezydenta i Korei w związku z tym nie mam wątpliwości, że jesteśmy w tym zakresie sojusznikami i Korea może tu liczyć na nasze wsparcie” – podkreślił Duda.

Prezydent zaznaczył, że Polska i Korea Płd. podpisały w 2013 roku umowę o specjalnym partnerstwie, a Korea Płd. jest w Polsce wielkim inwestorem. Jak mówił, takie firmy jak LG i Samsung są liczącym się pracodawcą w Polsce.

Andrzej Duda zaprosił Mun Dze Ina do Polski; wyraził nadzieję, że wizyta będzie mogła dojść do skutku jeszcze w 2018 roku, a więc w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. A jeżeli nie – mówił Duda – Polska liczy, że do wizyty dojdzie do końca 2019 roku.

Prezydent Mun zaznaczył, że rok 2018 jest ważny dla obu naszych krajów: Polska świętuje bowiem 100-lecie niepodległości a Korea jest gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Przywódca Korei Płd. zaznaczył, że Polska jest modelowym przykładem transformacji w Europie Środkowej oraz wiodącym krajem Grupy Wyszehradzkiej i dlatego bardzo ważnym partnerem dla Korei, która chce „poszerzyć horyzont dyplomacji”.

Mun wskazał, ze oba nasze państwa mają za sobą trudne doświadczenia historyczne, ale udaje nam się rozwijać. Zaznaczył, że kwestie socjalne i pomoc najsłabszym jest priorytetem zarówno dla rządzących w Polsce, jak i dla niego jako prezydenta Republiki Korei.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Waldi77

    Ten kraj widzę za strategicznego partnera gospodarczego i militarnej dla Polski.Maja bardzo rozwinięty przemysł zbrojeniowa i nowoczesne technologie które możemy kupić i w Polsce produkować tanio nowoczesne uzbrojenie które też później możemy eksportować, dochody z eksportu zwrócą koszty zakupu licencji, technologi.Panie Duda do dzieła.

    1. Zbys

      Ta \"potege\" Korei zbudowala Ameryka !!! Czas sie juz obudzic i wziac do roboty U SIEBIE DLA SIEBIE !!!

  2. Willgraf

    nie USA tylko Korea powinna być strategicznym partnerem Polski jeśli chodzi o technologie militarne , razem możemy zdystansować mrzonki Lockheed Martina

    1. Zbys

      Fajowe sny masz :^))))) Poprzedni sen potedze polsko-wegierskiej jeszcze ci sie czkawka wraca.

  3. ansuz

    Z czego on się tak ciągle cieszy? Czy nie mógłby przez chwilę zachować powagi jakiej wymaga tak poważna funkcja jaka sprawuje?

  4. rob ercik

    \" absolutnie priorytetowe przestrzeganie prawa miedzynarodowego\" powiedzial prezdent kraju ktory uznal sa legalny zamach stanu na ukrainie ...

  5. Alan

    No i co wyniklo z tego spotkania? Pogadali sobie i mozna polansowac sie na olimpiadzie a przy okazji na nartach pojezdzic.

  6. Kilimek

    Jedni przywożą \"Słońce Peru\" to może Prezydent Duda przywiezie K-2, lub K-21, a może jedno i drugie?