Reklama

Geopolityka

Sekretarz obrony USA leci do Brukseli i Polski

Gen. Austin w momencie odejścia z czynnej służby w 2013 roku.
Gen. Austin w momencie odejścia z czynnej służby w 2013 roku.
Autor. US Army

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozpoczyna we wtorek 15 lutego wizytę w Europie. Odwiedzi Brukselę, gdzie weźmie udział w spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej, ale też Polskę i Litwę. Planowane są spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sekretarz Austin odwiedzi w swojej podróży zagranicznej najpierw Belgię, gdzie spotka się z ministrami obrony państw NATO, między innymi po to by omówić sytuację związaną z rozmieszczeniem rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Sekretarz ma zapewnić sojuszników, że Stany Zjednoczone podtrzymują swoje zobowiązania w ramach przestrzegania Artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego oraz wzmacniania zdolności Sojuszu w zakresie odstraszania i obrony w celu stawienia czoła przyszłym wyzwaniom. Lloyd Austin weźmie więc udział w spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów obrony, planowanym na 16 i 17 lutego br. Nie jest wykluczone, że w jego trakcie zostaną podjęte decyzje w sprawie wzmocnienia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czytaj też

W Polsce natomiast sekretarz Austin spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, a jego wizyta ma na celu, jak podaje Pentagon, „wzmocnienie dwustronnej współpracy w ramach bezpieczeństwa i pogłębienie partnerstwa". W planach sekretarza jest również odwiedzenie polskich i amerykańskich żołnierzy w Bazie Lotniczej w Powidzu.

Reklama

Kolejnym celem podróży sekretarza będzie Litwa, gdzie spotka się z prezydentem Gitanasem Nausėdą i premier Ingridą Simonyte oraz ministrem obrony narodowej Arvydasem Anušauskasem, aby potwierdzić, że „Stany Zjednoczone będą stać u boku Litwy" i będą wzmacniać litewskie siły zbrojne oraz kontynuować współpracę w ramach przeciwdziałania wspólnym zagrożeniom. Sekretarz odwiedzi również amerykańskich żołnierzy rozlokowanych na Litwie.

Czytaj też

W ramach tej wizyty Austin spotka się również z ministrem obrony Estonii Kalle Laanetem oraz ministrem obrony Łotwy Artisem Pabriksem.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Honker Haker

    Dozbroić w końcu armię. Wstrzymać rozdawnictwo, zabrać socjal i wszyscy do roboty! Silne militarnie państwo nie będzie drżało jak liść przy byle wietrze.

Reklama