Reklama

Geopolityka

Rząd złożył wniosek o przedłużenie PKW na Bałkanach

Polski patrol w Kosowie - fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/WP
Polski patrol w Kosowie - fot. st. chor. Waldemar Młynarczyk/WP

Rada Ministrów skierowała do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Kosowo i Republice Macedoni - informuje centrum prasowe KPRM

Wniosek przedłożony przez ministra obrony narodowej zakłada przedłużenie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego do 14 listopada 2014 r. 

Głównym zadaniem sił Unii Europejskiej prowadzących operację ALTHEA jest nadzorowanie wcielania w życie wojskowych aspektów porozumienia z Dayton, dotyczących utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na obszarze Bośni i Hercegowiny.

Polski kontyngent w tym będzie liczył do 50 żołnierzy i pracowników wojska. Wzmocnią oni Siły Międzynarodowe dowodzone przez Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego i będą nadzorować przestrzeganie porozumienia pokojowego przez strony konfliktu.

Do podstawowych zadań Polskiego Kontyngentu Wojskowego należeć będzie szkolenie i budowa zdolności wojskowych Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny, monitorowanie bezpieczeństwa oraz współpraca z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Reklama

Komentarze (2)

 1. Zgryźliwy

  A może wystarczy już tej misjii? Jakby co to będziemy mogli liczyć na armię BiH? Nie jesteśmy tam od wczoraj, chyba wystarczająco daliśmy przykład solidarności w sojuszu?

  1. obiektywny

   Jeżeli jest taka potrzeba więc trzeba uczestniczyć, a widząc zmiany polityczne w BiH nadal trzeba, na początku kontyngent liczył kilkaset osób, teraz tylko 50 więc jak widać wszystko idzie w dobrym kierunku

 2. Ciekawy

  Porozumienie pokojowe w Dayton podpisano w 1995. Ciekawe jak długo jeszcze trzeba utrzymywać tam kontyngent ? 18 lat to za mało na wyszkolenie własnego wojska ?

Reklama