Geopolityka
Rozpoczyna się misja szkoleniowa UE w Mali z udziałem Polski
W najbliższym czasie rozpocznie się misja szkoleniowa Unii Europejskiej w Mali, w której uczestniczą także polscy instruktorzy wojskowi, podał BBC.
Pierwsze oddziały malijskiej armii zostaną przeszkolone przez europejskich instruktorów w bazie Koulikoro oddalonej o 60 km od stolicy kraju Bamako.
Czytaj też: Mali: walki z ekstremistami w Timbuktu trwają
PKW Mali
Polska wysłała do Mali 20 żołnierzy na mocy Postanowienia Prezydenta RP z dnia 7 lutego 2013. Początkowo do tego afrykańskiego kraju trafiło 5 logistyków, którzy od lutego do końca marca br. przyjęli 24 duże transporty z europejskimi żołnierzami i sprzętem.
Czytaj też: Pracowity miesiąc polskich żołnierzy w Mali
Następnie miało dołączyć do nich kolejnych 15 żołnierzy - instruktorów i saperów. Do zadań polskich żołnierzy należeć ma przede wszystkim szkolenie logistyczne malijskich żołnierzy, zabezpieczenie przeciwminowe baz, a także realizacja zadań w dowództwie misji z zakresu transportu, ochrony kontrwywiadowczej i zabezpieczenia administracyjnego. Dowódcą I zmiany PKW Mali został ppłk Adam Jangrot weteran misji w Afganistanie, Kongo i Czadzie.
Czytaj też: Czwartkowy przegląd prasy: Jest porozumienie w sprawie Rosomaka, Samir S. szpiegował dla Moskwy?, więcej Polaków do Mali
European Union Training Mission in Mali (EUTM)
Dowództwo Misji Szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali, która potrwa ok. 15 miesięcy objął francuski generał Francois Lecointre. W ramach misji Unii Europejskiej, do Mali wysłano w sumie 550 żołnierzy, których trzon stanowią Francuzi - 207 osób. Wezmą w niej udział także Niemcy (77 żołnierzy), Hiszpanie (54), Brytyjczycy (40), Czesi (34), Belgowie (25) i Polacy.