Reklama

Geopolityka

Rozmowy polsko-norweskie. Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa i energetyki

Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
Fot. M.Jasiulewicz/MSZ

Polska i Norwegia to bliscy sojusznicy, o podobnej wrażliwości na kwestie bezpieczeństwa w regionie i we wschodnim sąsiedztwie UE – podkreślił minister Witold Waszczykowski podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Norwegii Børge Brende.

Ministrowie omówili w czasie spotkania w Warszawie perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym zwłaszcza w obszarze energii i planowanej realizacji projektu Baltic Pipe/Northern Gate, którego realizacja miałaby szansę zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Rozmawialiśmy również o relacjach gospodarczych polsko-norweskich. Łączy nas w tej chwili wielki projekt, który mam nadzieję w ciągu 5-6 lat zostanie wykonany, to jest połączenie gazowe z Norwegii przez Danię do Polski.

Minister Witold Waszczykowski

Ważnym wątkiem rozmów była przyszłość relacji transatlantyckich. Rozmówcy zgodzili się, że we wspólnym interesie jest utrzymanie politycznego i wojskowego zaangażowania USA w Europie.

W aspekcie polityki bezpieczeństwa – ministrowie odnieśli się do konfliktu Rosja-Ukraina i jej wpływu na sytuację w Europie. Szefowie dyplomacji podkreślili ponadto, że zbieżność między oboma krajami w ocenie zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im przemawia za ścisłą współpracą przy realizacji decyzji szczytu NATO z Warszawy. – Łączy nas też problematyka bezpieczeństwa w Europie. Norwegia i Polska to są kraje leżące na skraju Europy. Oba nasze kraje sąsiadują z Rosją, która jest w tej chwili przyczyną pewnych problemów w dziedzinie bezpieczeństwa. Łączy nas wspólne spojrzenie na bezpieczeństwo i utrzymanie tego bezpieczeństwa przez NATO – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Podczas rozmów w Warszawie poruszono kwestie współpracy regionalnej – w obszarze nordycko-bałtyckim. W ocenie szefów dyplomacji obecne przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej (V4) oraz koordynacja prac w NB8 przez Norwegię stwarzają dodatkowe możliwości współpracy, zwłaszcza w kontekście planowanego w najbliższym czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych V4+NB8.

Sądzę, że możemy jeszcze zacieśnić nasze doskonałe relacje. Mieliśmy również okazję dzisiaj porozmawiać o energetyce i o gazie. Sądzimy, że w przyszłości dzięki Polsce i dzięki Danii będziemy mogli rozbudować możliwości eksportu norweskiego gazu.

Minister spraw zagranicznych Norwegii Børge Brende


Ministrowie omówili kwestie związane z przyszłością UE w perspektywie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i kształtem relacji UE – Wielka Brytania. W ocenie ministrów UE powinna posiadać pragmatyczne, możliwie ścisłe i wzajemnie korzystne relacje z Wielką Brytanią, jednak relacje te muszą opierać się na zasadzie wzajemności.

Reklama

Komentarze

    Reklama