Reklama

Geopolityka

Rosyjskie i chińskie samoloty w strefie identyfikacji obrony powietrznej Korei Południowej

Autor. Ministerstwo Obrony Korei/Facebook

Rosyjskie i chińskie samoloty wojskowe wleciały w środę do strefy identyfikacji obrony powietrznej Korei Południowej bez uprzedzenia; w odpowiedzi poderwano południowokoreańskie myśliwce – ogłosiło kolegium szefów sztabów armii Korei Płd.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Samoloty – dwa chińskie i sześć rosyjskich – wleciały bez ostrzeżenia do strefy identyfikacji, ale nie naruszyły przestrzeni powietrznej Korei Płd. - zaznaczyło dowództwo.

Czytaj też

Według obserwatorów samoloty prowadziły wspólne chińsko-rosyjskie manewry w czasie, gdy Korea Południowa zacieśnia sojusz z USA i utrzymuje swój sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podała agencja Yonhap.

Reklama

Czytaj też

Rano dwa chińskie bombowce H-6 dwukrotnie wlatywały w różnych miejscach do strefy identyfikacji obrony powietrznej Korei Płd. i opuszczały ją za każdym razem po ok. 30 minutach. Około południa wleciały do niej ponownie w towarzystwie czterech rosyjskich bombowców Tu-95 i dwóch myśliwców Su-35 i przebywały w niej niecałe 20 minut – przekazał Yonhap.

Czytaj też

YouTube cover video

Wojsko Korei Płd. poderwało samoloty wojskowe, w tym myśliwce F-15K, aby zapobiec potencjalnej „przypadkowej sytuacji" – poinformowało południowokoreańskie kolegium szefów sztabów.

Strefa identyfikacji obrony powietrznej nie jest narodową przestrzenią powietrzną i nie jest zdefiniowana przez żaden traktat międzynarodowy, ale władze Korei Południowej wymagają od wlatujących do niej samolotów, aby informowały o tym z wyprzedzeniem.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Szwejk85/87

  Biedni Rosjanie, mogą tak latać codziennie, a czołgi, działa, wyrzutnie i samoloty i tak dotrą do Polski. Prysł mit mocarnej, wszechmogącej Rosji ! Nawet kraje dawniej okupowane przez ZSRR obojętnieją na jęki konającego imperium....

  1. Sorien

   To że Rosja mocarstwem już nie będzie jest wiadome .... Mocarstwem nie będzie ale walczy by być jak najsilniejszym rodwajlerem chińskiego pana - w spółce te dwa państwa + Iran +Korea , Pakistan , republiki poradzieckie Azji centralnej Syria są już bardzo dużą siłą a doliczyć trzeba jeszcze wiele krajów Azji Afryki i Ameryki południowej

 2. Filemon19

  Prawdopodobnie su35 dostały chipy od Chińczyków i ćwiartka eskadry fruwa Pozostałe trzy ćwiartki celebrują brak powołania na front

Reklama