Reklama

Geopolityka

Rosyjska brygada z Buczy "gwardyjską". Wyróżnienie od Putina

Fot. UAWeaponsTracker/Twitter

Rosyjska propaganda nieustannie próbuje zmienić negatywny wizerunek wojny na Ukrainie. Nie jest tego w stanie zrobić zagranicą i dlatego koncentruje się na wewnętrznych rosyjskich odbiorcach. Kolejnym przejawem tego jest następna jednostka armii rosyjskiej, która 18 kwietnia otrzymała nazwę wyróżniającą gwardyjska.

Specjalny ukaz podpisał zgodnie ze swoimi uprawnieniami prezydent Putin. Tym razem gwardyjska została 64. Samodzielna Brygada Zmechanizowana (JW nr 51460). Stacjonuje ona w miejscowości Kniaź Wołkonskoje-1 koło Chabarowska. Organizacyjnie brygada należy do 35. Armii Ogólnowojskowej Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Wojna w Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Na początku 2022 roku brygada została przerzucona na Białoruś, skąd wzięła udział w ataku na Ukrainę. Brygada niechlubnie zapisała się w tych działaniach. Jej żołnierze są oskarżani przez Ukrainę o udział w masakrze w miejscowości Bucza koło Kijowa. Po wycofaniu się stamtąd żołnierzy rosyjskich odnaleziono licznie zamordowanych mieszkańców Buczy. Niektórzy mieli skrępowane ręce białymi opaskami przypominającymi opaski szybkiej identyfikacji rosyjskich żołnierzy w czasie wojny na Ukrainie.

Fot. Kancelaria Prezydenta Rosji

Oficjalne uzasadnienie nadania nazwy gwardyjska brzmi: „Za masowe bohaterstwo i odwagę, męstwo i odwagę okazane przez personel brygady w operacjach bojowych ochrony Ojczyzny i interesów państwa w konfliktach zbrojnych". Trudno wymyśleć bardziej obłudne uzasadnienie.

Park sprzętu bojowego 64. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej koło Chabarowska
Fot. www.google.pl/maps

Dla przypomnienia 28 marca gwardyjskimi zostały 126. Samodzielna Brygada Obrony Wybrzeża oraz 155. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. 126. Brygada przed wojną stacjonowała na okupowanym Półwyspie Krymskim i organizacyjnie wchodziła w skład 22. Korpusu Armijnego. Natomiast 155. Brygada stacjonowała w okolicach Władywostoku na Dalekim Wschodzie i była jednostką Floty Oceanu Spokojnego. Następnie 7 kwietnia gwardyjskim został 121. Pułk Lotnictwa Ciężkich Bombowców stacjonujący na lotnisku w Engels i wchodzący organizacyjnie w skład 22. Gwardyjskiej Dywizji Lotnictwa Ciężkich Bombowców.

Komentarze (3)

  1. Monkey

    Jaka armia, takie jej jednostki gwardyjskie. Ciężko tą decyzję nawet komentować. Gloryfikują morderców, to jak gwardia pretoriańska, która również specjalizowała się w mordowaniu, tyle że swoich cesarzy.

  2. Pirat

    Za co wynagrodzenie? Za oddanie sprzętu Ukraińcom podczas odwrotu czy za morderstwa?

  3. Rattus Antideluvialis

    Niestety, jest w stanie . W USA wśród środowisk konserwatywnych narracja pro-rosyjska jest bardzo popularna, stanowi ich kanon.. To niewiarygodne, ale oni naprawdę wierzą, że Rosja jest konserwatywna i Chrześcijańska....