Rosja zrywa "współpracę" z Holandią w sprawie MH17

16 października 2020, 08:20
MH17 katastrofa
Fot. MSZ Holandii

„Nieprzyjazne działania Holandii pozbawiają sensu kontynuowanie trójstronnych konsultacji i nasz udział w nich” – pisze ministerstwo spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej zrywając swój udział w konsultacjach z Holandią i Australią w sprawi zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego Boeing 777 nad Donbasem 17 lipca 2014 roku. Moskwa odrzuca ustalenia holenderskiej prokuratury i ekspertów międzynarodowych i obwinia o zdarzenie Ukrainę.

„Holandia od pierwszego dnia trzymała się jednej wersji wydarzeń i forsowała ją w ramach śledztwa Urzędu ds. Bezpieczeństwa, a także postępowania karnego, które jest prowadzone przez Połączony Zespół Śledczy (Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy). Jest oczywiste, że oba te śledztwa były stronnicze, powierzchowne i upolitycznione” – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu rosyjskiego MSZ. Moskwa w ten sposób odrzuca możliwość współpracy, która dotąd polegała głównie na forsowaniu przez stronę rosyjską własnej wersji wydarzeń i podważaniu dowodów. Całą odpowiedzialnością Rosjanie obciążają Hagę.

Przyczyną takiej decyzji może być z jednej strony przebieg holenderskiego postępowania sądowego w sprawie zestrzelenia samolotu pasażerskiego z 298 osobami na pokładzie. Oskarżono w nim trzech rosyjskich wojskowych i jednego obywatela Ukrainy działającego po stronie prorosyjskich separatystów.  Z drugiej strony chodzi z pewnością o złożenie przez holenderskie władze w lipcu br. skargi na Rosję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Rosjanie oskarżają Holandię o stronniczość i forsowane wersji w której strona rosyjska odpowiedzialna jest za zestrzelenie samolotu malezyjskiego samolotu lecącego nad wschodnią Ukrainą z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Jednocześnie jednak Moskwa wyraża pełną chęć do współpracy z instytucjami holenderskimi, m.in. w kwestii badania kwestii „niezamknięcia przez Ukrainę swojej przestrzeni powietrznej dla samolotów cywilnych” – co ma na celu przerzucenie odpowiedzialności na Kijów.

Rosyjskie ustalenia co do okoliczności zdarzenia są sprzeczne z wnioskami kilku niezależnych śledztw, oraz ustaleń holenderskiej prokuratury, z których wynika, że pocisk rakietowy Buk, który zestrzelił samolot linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą pochodził z rosyjskiej jednostki wojskowej. Udało się z bardzo dużym prawdopodobieństwem ustalić konkretną wyrzutnię, która należała do 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej stacjonującej na stałe w Kursku i feralnego dnia wystrzeliła pocisk rakietowy w rejonie zestrzelenia malezyjskiej maszyny. 2/3 spośród 298 ofiar stanowili obywatele Holandii.

Na komunikat Moskwy zareagował już holenderski minister spraw zagranicznych Stef Blok, który wyraził „głębokie ubolewanie” w związku z decyzją Rosji o wstrzymaniu konsultacji. Jak powiedział, Rosja poinformowała Holandię o tym kroku „w trybie jednostronnym”.

(JS/PAP)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Reklama
spoko
poniedziałek, 19 października 2020, 01:30

Prawda i Loz na rosyjskim youtube gosci ladnie wyjasnil dlaczego Rosja zerwala \konsultacje\

poniedziałek, 19 października 2020, 00:30

Była interpelacja w w Bundestagu. Nie było wg dan NATO akywnego buka w tym rejonie- oficjalny dokument!

spoko
środa, 21 października 2020, 04:11

Wedlug danych NATO Co chcesz tu za brednie wcisnac ze NATO powiedzialo ze tam nie bylo zadnego buka nawet ukrainskiego?;)))) Coraz wiecej towarzyszu sie placzecie w zeznaniach Bylo zapytanie do NATO czy \cos maja z tego terenu\ chodzilo o stacje raiolokacjne AWACS itp Odpowiedz nie nic nie maja po prostu za daleko

qwert
sobota, 17 października 2020, 23:11

Pytanie za 1000 pkt , dlaczego ukraińska kontrola lotów nakazała zmianę kursu w rejon walk i obniżenie pułapu lotu ?

Lord Godar
niedziela, 18 października 2020, 21:07

A to nie byli ruscy co się podawali za ukraińską kontrole lotów ?

Zibikiler
sobota, 17 października 2020, 15:35

Holandia przekonała się jak współpracuje się z Rosją przy katastrofach lotniczych

Lord Godar
niedziela, 18 października 2020, 21:07

Albo się akceptuje co chcą ruscy , albo ruscy robią focha i się obrażają .

sża
sobota, 17 października 2020, 14:35

Jakoś tydzień, góra dwa przed tym zestrzeleniem, strona ukraińska ogłosiła, że separatyści dokonali ataku na ich bazę i wprawdzie zostali odparci, ale mimo to udało się separatystom przejąć jeden zestaw wyrzutni BUK. Jeżeli tak faktycznie było, to zapewne powinien się to znaleźć na zdjęciach satelitarnych USA, no to ja poproszę o zapodanie tych zdjęć. Nie pytam przy tym, dlaczego ten tragiczny rejs został przez wieżę w Kijowie przekierowany nad rejon walk...

Perun Shogun
poniedziałek, 19 października 2020, 16:20

Wiem jak wygląda podział przestrzeni powietrznej w Polsce i jako że Ukraina jest członkiem ATCA pewnie podobnie u nich, w związku z czym wieża mogła tylko potwierdzić plan lotu jaki złożył operator i do jakiego przygotowali się piloci. Może faktycznie ukraińska kontrolą obszaru powinna zamknąć tą przestrzeń - tak się robi w Polsce gdy na poligonie są strzelania. Nie zmienia to faktu, że zestrzelili ten samolot Rosjanie jak kiła innych pasażerskich wcześniej np ten który zgubił się pomiędzy Koreą a Japonią ( na oceanami i morzami nie ma kontroli radarowej jest tylko proceduralna). Więc proszę jeżeli chcesz coś napisać to wcześniej to sprawdź.

Davien
sobota, 17 października 2020, 21:07

I znowu powtarzasz te dawno skompromitowane ruskie bajki:) A co do Buk-a to była rosyjska wyrzutnia, jest znana nie tylko jednostka ale i numer taktyczny tej wyrzutni. Nikt nie przekeirowywał MH-17 tamtedy przebiegał jego korytarz powietrzny, podobnie jak kilkudziesięciu innych samolotów pasażerskich tego dnia:)

COVID 19
poniedziałek, 19 października 2020, 10:57

Rosjanie też nie muszą i jak widać nie wierzą w ciągle powtarzane nie opartych na nie sprawdzonych faktach US-UE Bajek. Skończyła się już cierpliwość na ich wysłuchiwanie i nieustannie powtarzanie. Jako zawodowy zatwardziały obrońca jedynie słusznych prawd powinieneś już to dawno zrozumieć.

spoko
środa, 21 października 2020, 04:15

Proces w toku wyrok bedzie bolesny

sża
niedziela, 18 października 2020, 08:44

Twierdzisz, że Ukraina kłamała ogłaszając światu, że jeden zestaw BUK udało się separatystom zdobyć? A odnośnie tego tragicznego lotu, to właśnie wtedy w niektórych mediach [nie rosyjskich] pojawiła się informacja, że wieża jednak lot MH-17 skorygowała i że nagrania z wieży się nie odnalazły. Swoją drogą utrzymywanie korytarza powietrznego nad terenem walk, było mówiąc delikatnie skrajnie nieodpowiedzialne...

Lord Godar
niedziela, 18 października 2020, 12:52

Może i nie kłamała i faktycznie separatyści zdobyli jeden zestaw BUK , ale szczęściem w nieszczęściu nie zdołali już przy jego pomocy zestrzelić następnego samolotu pasażerskiego .

xvx
piątek, 16 października 2020, 20:03

W Rosji szybko napisano na kolanie poprawki do konstytucji które mówią, że prawo międzynarodowe stoi niżej niż rosyjskie. Powodzenia z egzekwowaniem wyroków nie po myśli Moskwy ;)

Bat
sobota, 17 października 2020, 15:31

Jeśli mają takie prawo to niech zapomną o interesach na świecie.

Palmel
sobota, 17 października 2020, 14:31

my też tak powinniśmy dbać o Polskę jak Rosjanie o siebie

Perun Shogun
poniedziałek, 19 października 2020, 16:27

Tak mogą robić Rosja Chiny i USA i może jeszcze Iran. Międzynarodowe układy są podstawą pokoju i dobrobytu małych państw jak Polska. Te duże jeżeli nie będą przestrzegały umów międzynarodowych nie dogadają się z małymi co ostatecznie doprowadzi do wojny. Wolę być częścią międzypaństwowego układu niż pseudo potęgą jak Koreą Północna

heh
piątek, 16 października 2020, 13:31

To ruskie przegrali, jak zwykle. Ciekawe jakie to stronnicze dowody ze strony Holandii mają na myśli

Złota orda
piątek, 16 października 2020, 21:40

Nikt nie uznał zdjęcia ukraińskiego samolotu wojskowego odpalającego rakietę w stronę MH17 za prawdziwe,więc się Ruscy obrazili... co w tym dziwnego,w końcu Nawalny sam się otruł na złość Putinowi,dlaczego nie??

Davien
sobota, 17 października 2020, 13:44

Mówisz o tym zdjeciu rosyjskiego Su-27 mającego przedstawiac Ukraiński Su-25 na oficjalnej konferencji Konaszenkowa dokładnie w tym momencie kiedy Ałmaz Antiej przyznał ze to pocisk z Buka zestrzelił MH-17?

czytelnik D24
środa, 21 października 2020, 06:48

Zapomniales dodac, ze mowisz o zdjeciu, ktorego nikt oprocz ciebie nie widzial.

rED
piątek, 16 października 2020, 12:55

Nie bardzo wiadomo o co chodzi Niderlandom. Przecież rosyjskie śledztwo dowiodło że winę ponoszą nietrzeźwi pasażerowie którzy zmusili pilotów groźbami do lotów nad strefą konfliktu. A tak że ich bliźniacy ożywający "myśliwca" Su-25 do skierowania podejrzeń na Rosję.

sża
piątek, 16 października 2020, 12:28

Amerykanie mieli przedstawić twarde dowody i do tej pory ich nie przedstawili.

Boczek
niedziela, 18 października 2020, 18:46

Zrobili to Holendrzy.

Złota orda
piątek, 16 października 2020, 21:42

a co tu udowadniać??? przecież górnicy z Donbasu nie mieli samolotów, a Ukraina tak,więc kto strzelał??? Zielone ludziki? he,hehe,hahaha

Kot
sobota, 17 października 2020, 15:16

Czyli po co te komisje i specjaliści, jak według ciebie nie odróżniają odłamków z ładunku rakiety od dziur po pociskach z działka pokładowego.

spoko
środa, 21 października 2020, 04:18

Zeby kogos skazac trzeba miec twarde dowody a Holendrzy takie maja maja swiadkow naocznych ktorzy widzieli odpalenie rakiety

Lord Godar
piątek, 16 października 2020, 19:20

A mało jest dowodów tych zebranych na miejscu i ustalonych przez specjalną połączoną komisję , która zajmowała się ta sprawą ? Ruscy udają obrażonych i uciekają , bo widzą że już nie ma szans forsowania kretyńskich teorii które sami przedstawiają , bo są kłamstwem . Obrońco psiej Rosji Putina i jej podłych czynów ...

sża
sobota, 17 października 2020, 10:11

Strona rosyjska przekazała zarówno czarne skrzynki, szczątki samolotu jak i ciała pasażerów. A górnicy Donbasu zbierali je pod artyleryjskim ostrzałem ze strony ukraińskiej, który przerwano dopiero po wielokrotnej interwencji OBWE i Holendrów. Jak ktoś ma wątpliwości, to niech sięgnie po archiwalne materiały z tamtego okresu.

spoko
sobota, 17 października 2020, 18:55

w archiwalnych materialach jest jak rosyjska tv chwali sie ze gornicy zestrzelili ukrainski AN

Lord Godar
sobota, 17 października 2020, 12:47

A gdzie są wszystkie części z kabiny pilotów ? Ruscy sami strzelali aby spowodować wycofanie się komisji zagranicznej i aby do nich dotarło tylko to co po przeszło "recykling" pod nadzorem ruskich ...

sża
sobota, 17 października 2020, 14:28

Części kabiny, te które się udało odnaleźć, są w Holandii. A to że "Ruscy sami do siebie wtedy strzelali", to jest akurat "prawda" SBU. A jak ktoś ma wątpliwości, to są zachowane z tego okresu materiały OBWE.

Lord Godar
niedziela, 18 października 2020, 12:56

Do OBWE też strzeliliście aby nie jeździła i nie węszyła tam gdzie nie potrzeba . To tez jest w raportach ... A co do tych części kabiny , to jakoś bardzo mało udało się odnaleźć ... Dużo dziwnych dziur i odłamków tam było ...

Davien
piątek, 16 października 2020, 19:15

A Amerykani biora w tym w ogóle udział?? Ale jak zwykle sża sobie pobredził:)

Fanklub Daviena
piątek, 16 października 2020, 12:05

Sankcje sankcjami, a Nord Stream2 i tak powstanie.

Trol
sobota, 17 października 2020, 15:22

Powstanie, objęty unijnymi dyrektywami gazowymi. A to już bardzo dużo. Cały ten projekt to porażka Putina. Musiał podpisać umowę z Ukrainą, ns2 stoi. Zapłacili już raz Polsce za jamal, mogą drugi raz za ns2, dodatkowo opal też dostaje po głowie. Ból pewnej części ciała Putina jest ogromny.

Jedi
sobota, 17 października 2020, 06:26

To się jeszcze okaże :)

Lord Godar
piątek, 16 października 2020, 19:21

Chyba będzie leżał , jak go położą ...

Alosza
piątek, 16 października 2020, 11:47

No cóż po procesie Holandia poszuka innych stacji paliw!

Davien
piątek, 16 października 2020, 19:16

Holandia ma własną stację paliw:)

Kowalskiadam154
piątek, 16 października 2020, 11:39

Mam nadzieję ze Holandia zerwie tera stosunki dyplomatyczne z Rosją Niestety nadzieja matką głupich

Robert W.
piątek, 16 października 2020, 11:31

Oni powrócą do rozmów o ile nie będą podejrzewani o dokonanie zestrzelenia. Tak samo jak z wrakiem naszego Tupolewa. Oddadzą wrak o ile nie zostanie użyty jako dowód przeciw nim.

Trol
piątek, 16 października 2020, 11:08

Rosja przecież przystąpiła do wojny w 1941. Jeśli ktoś smie twierdzić inaczej to Rosja zerwie z nimi współpracę za fałszywą retorykę twierdzącą że napadli wraz z Niemcami na Polskę w 1939. Ot Rosja.

San Escobar
piątek, 16 października 2020, 10:56

Ruskie na początku przekonywali świat że to ukraiński myśliwiec zestrzelił ten samolot,pokazywali nawet jakieś podrobione zdjęcia tego rzekomego samolotu.Nam 50 lat wmawiali ze w Katyniu to Polaków mordowali Niemcy.Niema drugiego tak zakłamanego narodu

Alterego
piątek, 16 października 2020, 23:36

Narod rosyjski nie ma z tym nic wspolnego, ale jego rzadzacy to co innego. Nie mozna tak generalizowac

Lol
sobota, 17 października 2020, 15:34

Czyli Niemcy nie są winni holokaustowi i drugiej wojnie a jedynie Hitler? Do tego Austriak..

Lord Godar
piątek, 16 października 2020, 19:22

To są specjaliści e w tej klasie . Bez analoga ...

JW
piątek, 16 października 2020, 10:42

No nareszcie matuszka Rosja stuknęła delikatnie palcem w stół. Szkoda , że wzorem Chruszczowa nie rąbnęła walonkiem . Pożywiom , uwidim - widać, że cierpliwość Putina i Ławrowa - powoli się kończy. Z poważaniem. JW

x
piątek, 16 października 2020, 10:42

A co tam robil SU pilotowany przez Woloszyna ktory nastepnie "popelnil samobojstwo"? bo to ze tam byl podaly polskie media zaraz po zdarzeniu a pozniej to usunietoi zostala tylko wersja ktora obowiazuje do dzis.Ktos niedawno opisal ta prowokacje ukrainska dosyc dokladnie ale nie napisze gdzie.Malezyjczycy nie zgadzaja sie z wynikami "sledztwa" i odrzucaja jako dowod rzekomo nagrana rozmowe separatystow twierdzac ze nagranie zmanipulowano z kilku innych.Sa jeszczeinne dowody na prowokacje ale lepiej na dzis nie pisac.

Victor
piątek, 16 października 2020, 20:04

Wersja samolotowa zestrzelenia już dawno okazała się fałszerstwem. Chyba że na Sputniku nie zaktualizowali. Przypomnij sobie jak sama Rosja robiła porównawcze wybuchy głowicy Buka obok kadłuba mające rzekomo wykazać inny kształt odłamków w rosyjskich Bukach. Co do prowokacji to akurat masz rację jest dużo dowodów. Rosja jest w tym mistrzem.

Davien
piątek, 16 października 2020, 19:19

No popatrz a Ałmaz Antiej przyznał oficjalie ze MH-17 zestzrelił pocisk z Buk-a, ale oni sie przeciez nie znaja i nei poznaja własnego wyrobu:)) Choc jak widze w płaska ziemie tez wierzysz:)

spoko
piątek, 16 października 2020, 18:16

x Co wam takie stare nowosci podsuwaja Rosja teraz uznaje ze to byla rakieta z buka Zapomiales o Nawalny jemu spadl cukier i przez to mial problemy \stokilogramowy worek na glowe\

x
sobota, 17 października 2020, 15:45

Nigdzie nie napisalem ze to SU-25 zestrzelil "pasazera".Ja wiem jak to zrobiono a ze nie wszystko mozna pisac...Gdzie sa nagrania rozmow pilotow z wieza kontrolo bo zapytane sbu stwierdzilo ze zaginely gdzie sa dane z ukrainskich radarow bo ukraincy twierdza ze akurat tego dnia byly w remoncie wszystkie Gdzie sa dane z amerykanskich satelitow bo podobno nie ma (tak twierdza) Dlaczego utajniono odczyty z czarnych skrzynek? Ktos dosyc dokladnie juz opisal jak to zrobiono kto i do czego strzelal a kogo trafiono.Marna prowokacja jak i caly Majdan.

Davien
sobota, 17 października 2020, 21:13

Panie X ile mozna kłamac. To Rosja twierdziła ze stzrelał Su-25 co ty powtarzasz (woronow był pilotem Su-25) i to nawet wtedy kiedy Ałmaz Antiej oficjalnie przyznał ze to Buk zestzrelił MH-17 .materiały z wiezy przekazano Holendrom, Rosji nic do tego,radary z reguły nie sledzą pasażerskich lecacych standardowa trasą zwłaszcza jak rosyjscy terrorysci w Donbasie poza motolotniami nie maja lotnictwa wiec daruj sobie zerowanie na tragedii hieno.

Sailor
piątek, 16 października 2020, 10:35

Tak na dobrą sprawę to Putin i spółka powinni być zadowoleni z postępowania sądów holenderskich i ich organów ścigania. Przecież postawili zarzuty tylko trzem marionetkom. Tymczasem ktoś wydawał rozkazy i te osoby z Putinem na czele powinny mieć postawione zarzuty i powinny być wysłane za nimi międzynarodowe listy gończe.

piątek, 16 października 2020, 20:23

były naciski na holenderski sąd?

Tweets Defence24