Geopolityka

Rosja zacieśnia relacje z Wietnamem. Co na to Chiny?

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Rosja i Wietnam rozważają wspólne rozwijanie przybrzeżnych złóż ropy naftowej na Morzu Południowochińskim, poinformował 7 listopada br. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.Wynik tych rozważań będzie zapewne pozytywny ponieważ strona wietnamska została już dopuszczona przez rosyjski rząd do projektu w Jamalsko- Nienieckim Okręgu Autonomicznym.


Rozwój powyższej współpracy bilateralnej nie dziwi. 1 stycznia 2013 roku rozpoczną się rozmowy na temat utworzenia strefy wolnego handlu pomiędzy Wietnamem a Unią Celną Rosji, Kazachstanu i Białorusi. Władze rosyjskie nie kryją, że w niedalekiej przyszłości może dojść do pełnej integracji. Moskwa aktywnie współpracuje z Hanoi również w sferze energetyki atomowej i wojskowej- od eksportu uzbrojenia po kwestię ewentualnego punktu wsparcia logistycznego rosyjskiej floty, który miałby powstać w Wietnamie.


Pytanie, które ciśnie się na usta w związku z powyższymi procesami wiąże się z reakcją Chin na aktywność rosyjską w Indochinach. Oba państwa oficjalnie zaczynają łączyć strategiczne stosunki, także na polu energetycznym, które -zdaniem amerykańskich ekspertów- może posłużyć Pekinowi do wywierania nacisków na swojego północnego sąsiada. Tyle tylko, że plany Kremla wobec Hanoi wyglądają coraz poważniej i -jak się wydaje- są rozłożone na wiele lat do przodu...


Piotr A. Maciążek


Komentarze