Reklama

Geopolityka

Rosja nie zezwoli USA na inspekcje broni nuklearnej

Wyrzutnia rakiet balistycznych Topol-M, fot. mil.ru

Rosja nie zezwoli USA na inspekcje swojej broni nuklearnej w ramach traktatu o redukcji broni jądrowej New START ze względu na sankcje, które uniemożliwiają stronie rosyjskiej analogiczne inspekcje w Stanach Zjednoczonych - poinformował w poniedziałek rosyjski resort spraw zagranicznych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Warunki inspekcji zaproponowane przez Waszyngton "odbierają de facto Federacji Rosyjskiej prawo do inspekcji na amerykańskim terytorium", ponieważ rosyjscy eksperci i członkowie załogi ich samolotów mieliby problemy z uzyskaniem amerykańskich wiz w związku z sankcjami nałożonymi na Moskwę ze względu na konflikt ukraiński - głosi komunikat MSZ, podkreśla jednak, że Rosja uznaje, iż jest w pełni zobowiązana do stosowania się do ustaleń traktatu.

Czytaj też

New START to podpisany w 2010 i przedłużony w 2021 roku traktat, który nakłada na USA i Rosję limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ograniczenia w zakresie ich środków przenoszenia.

Reklama

W ubiegły poniedziałek prezydent USA Joe Biden oznajmił, że Stany Zjednoczone są gotowe do negocjacji nowego traktatu o redukcji broni jądrowej, który zastąpi obecną umowę New START wygasającą w 2026 roku.

Czytaj też

Biden dodał jednak, że ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę stanowi "atak na fundamentalne zasady porządku międzynarodowego", Rosja powinna zademonstrować, że jest gotowa do negocjacji.

Ambasada Rosji przy ONZ ogłosiła wtedy, że Stany Zjednoczone wycofały się z rozmów z Moskwą w związku z konfliktem na Ukrainie i muszą teraz zdecydować się, czy chcą do tych rozmów powrócić.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. easyrider

    Te inspekcje to fikcja. Trzeba to zakończyć bo to i tak nie ma żadnego sensu. Zwłaszcza z państwami zbójeckimi, jak Rosja.

Reklama