Reklama

Geopolityka

Rosja kupuje od Korei Północnej pociski artyleryjskie i rakiety krótkiego zasięgu

Autor. mil.ru

Rosja kupuje od Korei Północnej miliony pocisków artyleryjskich i rakiety krótkiego zasięgu, co świadczy o skuteczności sankcji gospodarczych nałożonych na Kreml; restrykcje poważnie ograniczyły możliwości Moskwy w zakresie importu - poinformował w poniedziałek dziennik „New York Times” za raportem amerykańskiego wywiadu.

Reklama

Waszyngton nie ujawnił szczegółów rosyjskich transakcji z Pjongjangiem, zwłaszcza dotyczących konkretnych rodzajów uzbrojenia, a także wielkości i terminów dostaw. Powiadomiono jedynie, że oprócz pocisków i rakiet Moskwa może być też zainteresowana "dodatkowym sprzętem ofensywnym" produkcji północnokoreańskiej.

Reklama

"Porozumienie z Koreą Północną ukazuje desperację Rosji. Jedynym powodem, dla którego Kreml może kupować pociski artyleryjskie lub rakiety od (Pjongjangu) lub kogokolwiek (innego), jest to, że Putin nie chciał lub nie był w stanie zmobilizować rosyjskiej gospodarki do wojny na nawet najbardziej podstawowym poziomie" - ocenił ekspert wojskowy Frederick Kagan, cytowany przez "NYT".

Jak dodał, zakup pocisków w Korei Północnej to prawdopodobnie "świadectwo ogromnej porażki rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, która ma (...) bardzo poważne implikacje dla wojska". "Kreml powinien czuć się zaniepokojony faktem, że w ogóle musi nabywać cokolwiek w Korei Północnej" - wtórował mu Mason Clark z think tanku Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Reklama

Czytaj też

Pod koniec sierpnia Biały Dom potwierdził wcześniejsze doniesienia, że Rosja zakupiła drony bojowe z Iranu. Zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel poinformował, że Kreml zamierza wykorzystać bezzałogowce w wojnie z Ukrainą. Niemniej, w ocenie amerykańskiego wywiadu, wiele maszyn produkcji irańskiej doznało już licznych awarii podczas testów, a zatem nie jest jasne, czy to uzbrojenie może okazać się skuteczne na polu walki.

Czytaj też

"Zarówno Iran, jak też Korea Północna są w dużej mierze odcięte od międzynarodowego handlu w wyniku amerykańskich i międzynarodowych sankcji, co oznacza, że żaden z tych krajów nie ma wiele do stracenia, zawierając porozumienia z Rosją. Jakakolwiek umowa dotycząca zakupu broni od Korei Północnej byłaby (jednak) naruszeniem rezolucji ONZ służących ograniczeniu handlu bronią przez Pjongjang" - czytamy na łamach "NYT".

Czytaj też

W drugiej połowie lipca południowokoreański portal nknews.org oznajmił za ambasadorem Rosji w Korei Północnej, że pracownicy z tego kraju mogą zostać wysłani do odbudowy zajętych przez Kreml terytoriów w Donbasie na wschodzie Ukrainy. "(Współpraca z Koreą Północną w Donbasie) oznaczałaby pierwszy poważny krok w kierunku degradacji Rosji z roli mocarstwa do państwa zbójeckiego" - ocenił wówczas Go Myong-hyun z ośrodka analitycznego Asian Institute for Policy Studies w Seulu.

Czytaj też

13 lipca Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna ogłosiła, że uznaje separatystyczne, kontrolowane przez Moskwę Doniecką i Ługańską Republikę Ludową za niepodległe państwa. Oprócz Rosji i Korei Północnej podmiotowość tych quasi-państw uznała dotąd jedynie Syria.

W odpowiedzi na "akt nieprzyjaźni" ze strony Pjongjangu Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną. "Uznajemy tę decyzję jako próbę podważenia suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju, jawne naruszenie konstytucji Ukrainy i głównych zasad prawa międzynarodowego" - oświadczył ukraiński resort dyplomacji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. QVX

  Iran walczy o zajęcie większości miejsca Rosji wśród dostawców węglowodorów.

  1. Valdore

   @QVX taak, i robi to w taki sposób by wkuirzyć USA i UE??

 2. QVX

  Trzeba przyznać, że Iran rozegrał to sprytnie - dostarczył jako ostrzeżenie niedziałajàcy sprzęt i już dostał "rozsądną" propozycję porozumienia nuklearnego.

  1. Valdore

   @QVX a Izrael dostaje tankowce które mu się wybitnie przydadza jak będzie chciał zaatakować Iran

  2. QVX

   To kij, a porozumienie to marchewka.

  3. Gracz

   A Valdore wczoraj mówił że tankowce nie posłużą do ataku na Iran a dzisiaj mówi że już tak, Widzę pan w formie.

 3. Pirat

  Widząc ile Rosja wybudowała SU-57 przez ostatnie 10 kat, świadczy jak (nie)wydajny jest rosyjski przemysł zbrojeniowy.

  1. seb1746

   Pociski artyleryjskie to nie samolot "5"generacji - u nich przeważa ilość - nie jakość

 4. Chyżwar

  Kupują od takich samych jak oni. Co cieszy? Otóż to, że ruski przemysł mimo działań putina nie wyrabia. Co martwi? To, że jednak mordor posiada źródła gdzie może pozyskać amunicję i sprzęt, choć to badziew gorszy niż sam produkował. Swoją drogą dziwnie się składa, że zarówno bandycka Korea jak i demokratyczna Korea dostarczają do naszego regionu broń.

  1. Valdore

   @Chyżwar, róznica jest taka że KRLD dostyarcza broń Rosji a Korea Płd nie dostarcza nic Ukrainie bo się boi Rosji.co sami przyznali.

 5. piter4440

  A co jeżeli Chińczycy dostarczają Korei a korea sprzedaje RU ktoś bierze pod uwagę taką możliwość?

  1. Chyżwar

   Bardzo celne spostrzeżenie i jeśli faktycznie tak jest to już gorsza i oby nie grubsza sprawa.

  2. GB

   Jeśli tak jest to skończy się sankcjami na Chiny i tyle.

  3. Valdore

   @placek, Chiny nie dostarczają Korei wiec bez fantazji, ok.

 6. Keras

  Skoro Iran nie potrafi wyprodukowac nic sensownego to jakim cudem Korea Pln. potrafi?

 7. szczebelek

  A miało być tak pięknie już mieli produkować miliony pocisków i tysiące sztuk sprzętu, bo zbrojeniówka z mordoru pójdzie na 200%....

Reklama