Reklama

Geopolityka

Rosja groziła zestrzeleniem francuskich samolotów

Autor. Ministere des Armees

Dopiero teraz Francja, gdy nie dostrzega szansy na dialog z Rosją, ujawnia szczegóły rywalizacji między państwami. Minister Obrony S. Lecornu przyznał, że w listopadzie 2023 roku nad Morzem Czarnym Rosjanie, ze stacji kontroli ruchu lotniczego na Krymie, grozili zestrzeleniem jednego z czterech samolotów E-3 „Sentry” francuskich sił powietrznych. Francja prowadziła wówczas misję obserwacyjną. Takie zdarzenie sprawiło, że Paryż nie ma zamiaru wracać do rozmów z Moskwą, a priorytetem stała się współpraca z Kijowem.

Według słów Ministra Obrony Francji w trakcie przelotu francuskiego statku powietrznego wczesnego ostrzegania (AWACS) E-3 Sentry nad Morzem Czarnym (w strefie międzynarodowej, w której panuje wolność przelotów oraz żeglugi), rosyjska kontrola ruchu lotniczego zagroziła zestrzeleniem samolotu. Francuski pilot od razu zawrócił i opuścił strefę lotu. Co ważne, misja była realizowana w ramach NATO, w celu rozpoznania sił rosyjskich we wschodniej Ukrainie i na Krymie.

Reklama

Informacje przekazane przez S. Lecornu uzupełnił płk. Pierre Gaudillière, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego, który zasugerował, że incydent miał miejsce w czasie rozwoju współpracy francusko-armeńskiej. Zatem mogła to być symboliczna reakcja Rosji na liczne inicjatywy, które podjęła Republika Francuska w celu wzmocnienia swojej obecności na Kaukazie i rozwijania bilateralnych relacji z Armenią.

Powtórka

Warto zauważyć, że sytuacja z połowy listopada nie jest niczym nowym, a po agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku dochodziło do wielu analogicznych sytuacji, np. gdy rosyjski myśliwiec wystrzelił w kierunku brytyjskiego Boeinga RC-135 rakietę (który realizował misje obserwacyjne). Ponadto w marcu 2023 roku rosyjski myśliwiec zrzucił na amerykańskiego drona paliwo (patrolującego basen Morza Czarnego), w wyniku czego bezzałogowy system USA stracił możliwość operowania i rozbił się o taflę wody.

Czytaj też

Rosja próbuje demonstrować, że może podjąć działania ofensywne względem krajów NATO. Jednocześnie jest świadoma, iż wsparcie dla Ukrainy wzrasta, a zatem stara się neutralizować zagrożenie wynikające z misji obserwacyjnych. Dane zebrane przez AWACS są ważne dla Ukrainy (a także jej sojuszników) i mogą pozwolić do uzyskania przewagi w konflikcie.

Reklama

Afryka

Rywalizacja francusko-rosyjska ma swoje odzwierciedlenie również w innych regionach świata. Prowokacje to także element szerszych zmagań na kontynencie afrykańskim. Warto przypomnieć, że Republika Francuska opuściła Republikę Środkowoafrykańską, a w jej miejsce weszła Federacja Rosyjska. Gdy w listopadzie 2022 roku rywalizacja w Afryce na linii Rosja – Francja była największa (m.in. Paryż opuścił Mali i Burkina Faso na korzyść Moskwy), i wówczas francuskie wojska angażowały się coraz bardziej w Czadzie, doszło do nalotu i zrzutu materiałów wybuchowych na siedzibę Wagnera w RŚA. Operacje mieli przeprowadzić Francuzi; przeprowadzając działania z terytorium Czadu.

Flanka wschodnia

Francja jest zaangażowana w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz wsparcie dla Kijowa realizując szereg misji, które mają za zadanie uwiarygadniać potencjał sojuszu i odstraszać Federację Rosyjską. Te misje to m.in.: enhanced Air Policing (w krajach bałtyckich), enhanced Forward Presence (w krajach bałtyckich), misja LYNX (w Estonii, przy współpracy z Wielką Brytanią), Air shielding (misje patrolowe i obserwacyjne w krajach wschodniej flanki NATO), misja AIGLE (realizowana w Rumunii przy współpracy z Belgią i Luksemburgiem).

Czytaj też

We wtorek 27 lutego br. francuski Mirage 2000 przechwycił rosyjski samolot rozpoznawczy u wybrzeży Estonii. Nastąpiło to w zaledwie kilka godzin po słowach prezydenta Francji, który nie wykluczył wysłania zachodnich (francuskich?) wojsk na Ukrainę, aby wesprzeć Kijów w obliczu rosyjskiej inwazji. Rzecznik Kremla ostrzegł, że wysłanie wojsk na Ukrainę „nie leży w interesie” Zachodu. Zapytany o ryzyko bezpośredniego konfliktu między NATO a Rosją w przypadku obecności wojskowej na Ukrainie, Dmitrij Pieskow odpowiedział, że „w tym przypadku nie powinniśmy mówić o prawdopodobieństwie, ale o nieuchronności”.

Reklama

Należy się spodziewać kolejnych napięć między Rosją i Francją. Kluczowa będzie postawa prezydenta Francji, który z każdym dniem zaskakuje swoimi pomysłami na wspieranie Ukrainy. Dla Polski, Litwy, Łotwy i Estonii to akurat bardzo dobrze. Im większe zaangażowanie na wschodniej flance sojuszników z NATO, tym mniejsze ryzyko zagrożenia dla krajów frontalnych.

Reklama

Komentarze (13)

  1. easyrider

    Jeśli Moskwa użyje broni przeciwko obiektowi natowskiemu w międzynarodowej strefie, to nie bać się i wystrzeliwać rakiety na ich terytorium. Jeśli użyją atomu, użyć atomu przeciw nim. Nie bać się. Nie pozwolić się szantażować bandytom. Poniesiemy straty ale zniszczymy ich.

    1. Ein

      Jak najbardziej, poza tym oni liczą właśnie na nasz strach i spolegliwość. A śmiertelnie boją się naszej sprawczości. Jak piszę wszędzie gdzie się da, dla nich liczą się tylko dwie aglomeracje. Bez nich rosji nie ma. Po zeszkleniu moskwy i sankt petersburga kwestia rosyjskiego, stałego zagrożenia, przechodzi definitywnie do historii. Owszem, straszne, ale też przerobione pod koniec II wojny w Hiroszimie i Nagasaki. Japonia stała się innym państwem po. Oczywiście ta bladź nie stanie się cywilizowana, ale rozpadnie się to, to i już nigdy nikomu nie zagrozi egzystencjalnie. Będą problemy, ale ich skala będzie nieporównywalna do obecnej.

    2. andys

      Zamist schronów, powinnismy budować szpitale psychiatryczne.

    3. easyrider

      @andys Jak już komentujesz to napisz, z czym się nie zgadzasz, bo komentarz wygląda jak od czapy.

  2. Tani2

    E tam się podniecacie niezdrowo. Gotuje siè w Czadzie czyli znowu będzie wykop cioci frani Więc ciocia siè robi bojowa Ruscy robią z nimi co chcą zresztą z USA też....o UK to już nie napiszę porażka goni porażkę. Proponuję komentarz Ławrowa do znnalezienia na necie-warunek 18 lat. Nieletnim nie

    1. Davien3

      Tani bredzenia Ławrowa powinny byc narzędziem tortur na Łubiance a nie do ogladania pzez normalnych ludzi

    2. Anty 50 C-cali

      Ten to się podniecał ; ..."Dmitrij Miedwiediew miał na Twitterze napisać „Jeśli, tak jak zasugerował Stoltenberg, NATO dostarczy systemy Patriot fanatykom w Kijowie — oraz personel sojuszu — natychmiast staną się one usprawiedliwionymi celami dla naszych sił zbrojnych. Mam nadzieję, że jest to jasne dla północnoatlantyckich impotentów".... 2 grudnia To - 2022. I co, 2023, car będzie rozdawał ...Wdowom, kwiaty 8-go? A w Kijowie, samochody jeżdżą , to i paliwo jest...

    3. Wania

      Na razie to francuskie rakiety robią z Rosjanami co chcą. I ich działa. ławrow to ostrzegał, że będzie atak na NATO gdy Ukraina dostanie t-72 z Zachodu. Później, że gdy dostanie HIMARSy. Teraz Ukraina dostaje Leo i f-16 i lawrow wyje w poduszkę. Co do USA ... No widać w Ukrainie. Trochę amerykańskiego sprzętu z nadwyżek i zginęło 430 tysięcy Moskali... Javeliny, bradleye i HIMARSy to straty po 1000 Rosjan dziennie i ponad 6 tysięcy najlepszych czołgów i czołgistów. W pierwszym miesiącu agresji Rosja straciła czołgi z biatlonów czołgowych wraz z załogami. Teraz tracą kolejne pokolenie.

  3. Hmmm.

    Znane powszechnie jest bojowe godło francuskie: biały lew na białym. :)

    1. Herring

      Francja byla wyniszczona IWS i dlatego na poczatku IIWS swiatowej nie pyklo. Obecnie w XXI wolaki nasmiewaja sie z tej tchorzliwej Francji kiedy podczas IWS nawet Polski nie bylo, a podczas IIWS wojska niemieckie Polske rozpykaly w dwa tygodnie. Serio darowalbym sobie powielanie tego sucharka szczegolnie, ze jes.t on o przemyslowej i atomowej potedze...

    2. QVX

      @Herring Nikt by Francji nie atakował za 1940 r. niezależnie od przebiegu działań, gdyby nie durna decyzja o rozejmie w Compiegne. A dalej rzecznicy poetyki wstydu tę decyzję próbują usprawiedliwić np. tym, że w lipcu 1940 r. bez kapitulacji Afrika Korps zająłby Algerię etc. :-) A w tej decyzji wcale nie chodziło o straty, ale obawę ichnich polityków o to, żeby nie powtórzyły się 1814 i 1870, kiedy inni politycy obejmowali władzę.

    3. Rusmongol

      @herring. Masz rację. Ale przypomnij wszystkim ile podczas 2 ws broniła się Francja? Ba Francję Hitler załatwił za jednym zamachem razem z Benelux em.

  4. andys

    Historycznie, wojska francuskie były w Rosji: 1. w czasie wojny Napoleona 2. Na Krymie, razem z Anglikami, wojna krymska 3. po I WŚ w ramach walki z bolszewikami (koło Odessy) Rosjanie byli we Francji: 1. Gdy gonili Napoleona 2. w czasie I WŚ sojuszniczy korpus rosyjski (był tam min. R.Malinowski , późniejszy Marszałek ZSRR i minister Obrony)

  5. bezreklam

    Ostrzeżenie to oznaka dobrej współpracy. Zetrzelenie to oznaka wrogości. Zła interpretacja

    1. TIGER

      No tak jakby szedł sobie ulicą a w bloku był gościu z strzelbą i mówił idź stąd.

    2. bezreklam

      W USa tk jest- a nawet gozej. POd tym wgdem dziki wspod to ostoja wolnsci. POjdz np w lescie rozpal noca ogniska - wpada grupa RAngersow i na glebe. Kajdanki a jak fikniesz moze i kullke dostaniesz (ok 1000 osob rocznie w czasie interwncji ) U Sas - ognisko noco normalna rzecz. Brak kulki:)

    3. Anty 50 C-cali

      bezreklam Wystrzelenia (odpaleń 2?!) rakiet na Brytana, nadmieniane przez Autora szanownego? Zinterpretujesz jako CO? ; fuks atakowanych, Siermięga cccp-skich kopii stateczników "niezwykle Tylko- podobnych" do tych z AIM-7 (wygrzebek skrzętny z błotka Vietnamu)!? Czy desperacja "gniotsia nie łamiotsia" dla podbicia cen zboża, gdy cena ropy spadała....Bo dzisiaj cena benzyny przynajmniej, rośnie. Disel i tak ma przechlapane, ot sky wrzutki robi o bmw (bo "truło wskazania emisji od 2008 do 2020)

  6. kanonier garsonier

    TIGER-Turcy ruski zestrzelili i co się stało-nic.

  7. Rykoszet

    Jeśli doszłoby do konfliktu z Rosją to wszystkie państwa wschodniej flanki NATO będą skupione przede wszystkim na obronie swojego terytorium, więc raczej swoich wojsk nie wyślą. Jeśli już to na Ukrainę swoje wojska wyślą USA, Francja, Wielka Brytania i Niemcy, ewentualnie parę innych zachodnich krajów. Polska graniczy z Rosją i sprzyjającą jej Białorusią, ale nie spodziewam się inwazji lądowej. Bardziej będzie to atak dronami i rakietami manewrującymi, dlatego kluczowe teraz jest położenie maksymalnego nacisku na rozbudowę u nas obrony p/lot i odbudowę Obrony Cywilnej.

    1. Hmmm.

      To ostatnie leży i kwiczy. Odpowiedzialność przerzucono na PSP, co jest straszne.

    2. MiP

      W dzisiejszych czasach każda wojna zaczyna się od ostrzału rakietowego później lotnictwo i operacja lądowa

    3. Franek Dolas

      I audyty i plany programy I dyskusje.

  8. Podszeregowy

    "Francuski pilot od razu zawrócił i opuścił strefę lotu." Dzielna armia francuska jest znana z manewru odwrotu. To dlatego francuskie czołgi mają tylko jeden bieg do przodu. a ręsztę biegów do tyłu.

    1. ziolo

      Rozumiem, że Ty byś poświęcił załogę?

    2. Podszeregowy

      Ty naprawdę wierzysz, że Rosjanie odważyliby się zestrzelić wojskowy samolot NATO znajdujący się w przestrzeni międzynarodowej? To była próba sił, którą Rosjanie wygrali, a Francuzi zachowali się jak zawsze.

    3. CdM

      Ziew. Kolejna parująca... porcja stereotypów i czerstwych dowcipów godnych Strasburgera. Zastanawiałeś się może nad jakimś komentarzem, który miałby wartość merytoryczną, tak dla odmiany?

  9. Observer22

    WP jeszcze nie stać na taki samolot rozpoznawczy. Ale polskie firmy zbrojeniowe mogłby rozwinąć gotowe już modele - moto-szybowców, aby skonstruować BSP czyli dron zawierający rada, kamerę dzienną i termowizyjną, skaner radiowy do podsłuchiwania komunikacji radiowej (w zakresie dozwolonym przez prawo), informacje meteo itp i aby latał wzdłuż granicy, 20 km obok, i zbierał różne dane. Taki szybowiec, ale bez pilotów, ma bardzo małe zużycie paliwa lub energii elektrycznej, a czasami może latać całkiem bez silnika, szybując. Są w Polsce producenci i konstruktorzy np. Politechnika Warszawska opracowała model AOS-71, który został dopuszczony do lotu w 2012r. PGZ powinien wykorzystać taką konstrukcję i ją rozwinąć, może powiększyć i zwiększyć zasięg i udźwig (na różne urządzenia skanujące).

  10. Observer22

    Polskie firmy zbrojeniowe powinny pomyśleć jak wykorzystać np. moto-szybowce jako latające radary. Jest w Polsce kilku dość dobrych producentów szybowców i motoszybowców. Zamiast bagażu, można by mu zainstalować różne radary, skaner radiowy (do podsłuchiwania komunikacji radiowej na różnych pasmach) i kamery dzienne i nocne, i niech by sobie latał 20 km obok granicy tam i z powrotem, powoli, zbierając różne dane przy granicy. Taki moto-szybowiec mógłby też być bez-załogowy, jako dron. Ma bardzo małe zużycie paliwa, czasami może latać całkiem bez paliwa, tylko szybując. Silnik jest mu potrzebny tylko do startu i podczas lotu czasami. Na świecie już inni nad tym pracują.

  11. szczebelek

    Szachy 5D 🎉

  12. papa lebel

    Kolejne potwierdzenie, że moskowici atakują tylko słabszych i zastraszonych. Ale jak oberwą po łapciach, to przez jakiś czas są grzeczni. I tak od 500 lat.

  13. TIGER

    Wątpię, żeby ruscy byli tacy głupi, żeby zestrzelili samolot Francji, a może jednak są

Reklama