Spotkania z rodzinami i przyjaciółmi bohaterskich żołnierzy odbywają się od wielu lat, zawsze w trzecią niedzielę maja. Ich organizatorami są Jednostka Wojskowa GROM oraz Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. - Cichociemni byli przez lata konsekwentnie wymazywani z pamięci społeczeństwa. Żołnierze i krewni tych bohaterów mają obowiązek o tę pamięć dbać – mówi płk Piotr Gąstał, dowódca JW GROM, na tegorocznym spotkaniu.
W tym roku spotkanie rodzin cichociemnych patronatem honorowym objął prezydent Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. "Bardzo się cieszę, że w ogłoszonym przez Sejm RP Roku Cichociemnych spotykają się Państwo w stolicy suwerennej Rzeczypospolitej. Tej samej, którą wspominali spadochroniarze Armii Krajowej, żegnając się przed skokiem słowami: Do zobaczenia w Polsce. Cichociemni należeli do najwybitniejszych oficerów Polski Walczącej, kierowali oddziałami podziemia, szkolili kadry żołnierskie, wykonywali szczególnie trudne zadania specjalne. Zapisali wiele spośród najpiękniejszych kart w księdze chwały oręża polskiego" – napisał prezydent A. Duda.
Zgodnie z oficjalnym komunikatem BBN, w spotkaniu wziął udział kpt. Aleksander Tarnawski, jeden z ostatnich żyjących 316 cichociemnych, których zrzucono do Polski.
"Jestem speszony tym wszystkim. Nie zasłużyłem na takie rzeczy, bo nie zrobiłem nic, ani w czasie wojny, ani po wojnie, co mogłoby mnie wyróżniać pośród tysięcy innych żołnierzy" – mówił Aleksander Tarnawski. Wczoraj 96-letni „Upłaz” równie skromnie odpowiadał na życzenia, które mieszkańcy Warszawy składali mu podczas Dnia Cichociemnych obchodzonego na Ursynowie.
W spotkaniu na Zamku Królewskim wzięli też udział gen. bryg. Jerzy Gut, szef Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (COS-DKWS) oraz płk Sławomir Drumowicz, dowódca Jednostki Wojskowej AGAT. Wcześniej, razem z żołnierzami JW GROM, przedstawicielami Fundacji im. Cichociemnych i harcerzami, złożyli kwiaty pod pomnikiem Cichociemnych, który postawiono w okolicy Sejmu RP oraz na grobach cichociemnych na wojskowych Powązkach.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie