Reklama

Geopolityka

Reforma stopni wojskowych: awanse dla 24 tys. podoficerów

Mianowanie podoficerów w 31. BLT Poznań-Krzesiny - fot. 31.BLT
Mianowanie podoficerów w 31. BLT Poznań-Krzesiny - fot. 31.BLT

We wszystkich rodzajach sił zbrojnych trwa masowe awansowanie podoficerów związane z wejściem w życie 1 stycznia reformy stopni wojskowych. Znika bezpowrotnie pięć stopni korpusu chorążych, zastąpionych przez podoficerskie stopnie sierżanta, młodszego chorążego i starszego chorążego. Na wyższy stopień wojskowy mianowanych zostanie około 24 tys. podoficerów służby czynnej i rezerwy.

Awansy związane są z przeprowadzoną w 2004 roku reformą polskich stopni wojskowych, która zlikwidowała korpus chorążych, włączając go do korpusu podoficerskiego. Zniesiono wówczas stopnie: starszego plutonowego, sierżanta sztabowego , starszego sierżanta sztabowego, młodszego chorążego sztabowego i chorążego sztabowego oraz ich odpowiedniki w Marynarce Wojennej. Wprowadzono przy tym dziesięcioletni okres przejściowy w którym nie mianowano na te stopnie, ale żołnierze utrzymywali je do momentu awansu lub po opuszczeniu służby. Okres obowiązywania tych zasad skończył się z ostatnim dniem 2013 roku.

 Od 1 stycznia 2014 roku korpus podoficerski dzieli się na trzy grupy: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

W związku z tym żołnierze posiadające nadal "nieistniejące" stopnie wojskowe są obecnie masowo awansowani. Dowódcy jednostek wojskowych właściwych do wyznaczenia na stanowiska służbowe dokonują zaszeregowania do najwyższego stopnia wojskowego w ramach stopnia etatowego, co wiąże się ze wzrostem uposażenia i dodatków za służbę. 

Procesem tym objętych jest około pięć tysięcy podoficerów w służbie czynnej i niemal dziewiętnaście tysięcy rezerwistów. Zgodnie z szacunkami Departamentu Kadr cała procedura powinna zakończyć się do czerwca bieżącego roku.

Reklama

Komentarze (4)

  1. Igor

    A co z dystynkcjami korpusu oficerów młodszych? Myślę, że należy powrócić do dystynkcji, które obowiązywały przed wojną - podporucznik 1 gwiazdka, porucznik 2 gwiazdki i kapitan 3 gwiazdki. Zwiększenie ilości gwiazdek wprowadzono za komuny, gdzieś na przełomie lat 40-stych i 50-tych głównie po to, by liczba gwiazdek na pagonach oficerów LWP odpowiadała liczbie gwiazdek na pagonach oficerów sowieckich (sowiecki kapitan- 4 gwiazdki, lejtnant - 3 gwiazdki i młodszy lejtnant 2 gwiazdki)

  2. Artek123

    Bronkowi dziękujemy-koryciasz

  3. oszukany

    Awanse ? jakie awanse to lipa jak miałem 7 tak na 7 zostaje. Oszustwo.

  4. starszy kapral

    wzorem starszego chorążego sztabowego w grupie "podoficerów starszych" nie można było wprowadzić starszego sierżanta sztabowego zamiast młodszego chorążego w grupie "podoficerów"?

    1. Mirosław Znamirowski

      Może raczej zamiast młodszego chorążego sierżant sztabowy, a zamiast starszego chorążego sztabowego po prostu chorąży sztabowy (szczególnie, że skoro nie ma chorążego sztabowego to istnienie stopnia wyższego czyli starszego chorążego sztabowego wydaje się bezsensu).

Reklama