Geopolityka
Raytheon w programie rakiet taktycznych US Army
Departament Obrony przyznał koncernowi Raytheon kontrakt na realizację wstępnej fazy redukcji ryzyka programu Long-Range Precision Fires, mającego w przyszłości zastąpić pociski używane w wyrzutniach MLRS i HIMARS. Przewiduje się, że w obecnym etapie weźmie udział więcej niż jeden wykonawca.
Armia Stanów Zjednoczonych przyznała Raytheon kontrakt na realizację fazy redukcji ryzyka programu Long-Range Precision Fires (LRPF). Koncern w ciągu 9 miesięcy przeprowadzi podstawowe prace projektowe. W etapie redukcji ryzyka prawdopodobnie wezmą udział również inni wykonawcy.
Badania nad LRPF prowadzi również Lockheed Martin, który wspiera systemy rakietowe US Army klasy ziemia-ziemia od ponad 30 lat. Przewiduje się, że przejście z fazy prac badawczych i rozwoju możliwości produkcyjnych do wytwarzania seryjnego zestawu i rozpoczęcia dostaw przez jednego kontrahenta nastąpi nie wcześniej niż w 2024 roku.
Czytaj także: Raytheon przygotowuje się do produkcji rakiet NSM
Założeniem programu LRPF jest uzupełnienie w połowie przyszłej dekady, a następnie zastąpienie rakiet TACMS/ATACMS, używanych w wyrzutniach MLRS M270 i HIMARS. Pociski LRPF będą miały na celu przeciwdziałanie prowadzeniu przez przeciwnika działań manewrowych, jak i obrony powietrznej. W związku z tym system ma służyć do rażenia stanowisk artylerii nieprzyjaciela, jego punktów dowodzenia czy stanowisk systemów przeciwlotniczych.
W ramach Long-Range Precision Fires przewiduje się opracowanie pocisku, który będzie zdolny do wykonywania uderzeń na cele naziemne na odległościach od około 70 do co najmniej 300 km (może zostać opracowany pocisk o zasięgu nawet 500 km), w tym zwalczania celów obszarowych, w każdych warunkach atmosferycznych i bez wystawiania na ryzyko załóg statków powietrznych.
Czytaj więcej: Amerykanie podwoją siłę ognia rakiet taktycznych
Pociski mają być wystrzeliwane z samobieżnych, mobilnych wyrzutni LRPF, ale także powinny być kompatybilne z istniejącymi wyrzutniami, w tym M270 MLRS i M142 HIMARS.