Reklama

Geopolityka

Putin w Korei Północnej. Co jest głównym celem wizyty?

Wladimir Putin odbędzie wizytę w Korei Północnej. 18 czerwca 2024 r.
Wladimir Putin odbędzie wizytę w Korei Północnej. 18 czerwca 2024 r.
Autor. Kremlin.ru

Prezydent Federacji Rosyjskiej Wladimir Putin odwiedzi dziś Koreę Północną i spotka się z tamtejszym przywódcą, Kim Dzong Unem. Relacje obu państw zacieśniają się, a za wtorkową wizytą w Pjongjangu może stać coś znacznie większego, niż wyłącznie propagandowy przekaz.

Po raz pierwszy od 24 lat prezydent Rosji zawita z oficjalną wizytą do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Przeszło dwie dekady nieobecności rosyjskiej głowy państwa w Pjongjangu oraz zacieśniająca się głównie od kilku ostatnich lat współpraca obu reżimów sprawiają, że zarówno dla Korei Północnej, jak i Rosji wizyta Putina ma duże znaczenie. Ulice północnokoreańskiej stolicy przyozdobione wizerunkami rosyjskiego prezydenta i przygotowywane do parady wojskowej (wskazują na to zdjęcia komercyjnych satelitów – red.), czy specjalny list Putina opublikowany w reżimowym dzienniku Rodong Sinmun, podkreślający znaczenie obustronnych relacji, to tylko kilka z przykładów potwierdzających tę obserwację.

Reklama

Putin w północnokoreańskich mediach

Co dokładnie znalazło się w tekście Putina? Między innymi podziękowania za okazanie „niezachwianego wsparcia” dla Rosji w kontekście jej „specjalnej operacji wojskowej” prowadzonej na Ukrainie. Umieszczono tam również sformułowania mówiące o gotowości obu krajów do „konfrontacji z ambicjami kolektywnego Zachodu”, a także zadeklarowano wspólne „rozwijanie alternatywnych mechanizmów handlu (…) niekontrolowanych przez Zachód” czy „sprzeciwianie się bezprawnym jednostronnym ograniczeniom”.

Czytaj też

Warto zaznaczyć, że podobne deklaracje pojawiły się również po drugiej stronie. „Naród koreański zawsze będzie po stronie rosyjskiego rządu i narodu, okazując pełne wsparcie i solidarność w walce o obronę suwerenności narodowej i interesów bezpieczeństwa” – mogliśmy przeczytać w komunikacie północnokoreańskiej agencji prasowej, KCNA.

Reklama

Szereg porozumień

Z pewnością spotkanie przywódców Korei Północnej i Rosji nie będzie ograniczać się do wizerunkowych i propagandowych zabiegów. Wskazują na to między innymi zapowiedzi członków delegacji, która będzie towarzyszyć Wladimirowi Putinowi w Pjongjangu. Doradca rosyjskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow stwierdził, że podczas wizyty może dojść do zawarcia umowy o partnerstwie ws. bezpieczeństwa.

Cytowany przez pro-kremlowskie media miał powiedzieć, że nowe porozumienie zastąpi dotychczasowe umowy sygnowane przez przedstawicieli obu państw na przestrzeni ostatnich dekad. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oprócz wspomnianego Uszakowa, Federację Rosyjską w Korei Północnej mają też reprezentować m.in. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz nowy minister obrony tego kraju, czyli Andriej Biełousow.

Czego dokładnie mogą dotyczyć porozumienia? Po stronie rosyjskiej padają deklaracje dotyczące zapewnienia Korei wsparcia humanitarnego czy gospodarczego. Mowa również o kontynuowaniu wysiłków dyplomatycznych na Forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, które mają na celu wstrzymanie monitorowania przez ONZ egzekwowania sankcji dotychczas nałożonych na Pjongjang.  

Czytaj też

W przypadku „usług” świadczonych Rosji przez Pjongjang w pierwszej kolejności należy wspomnieć o uzbrojeniu. Jak podaje Reuters, rzecznik Departamentu Stanu USA, Matthew Millera powiedział, że Korea dostarcza Rosji dziesiątki pocisków balistycznych oraz tysiące kontenerów z amunicją, które później wykorzystywane są przeciwko Ukrainie.

Reklama

Współpraca rośnie

Opisany tu proceder trwa od dłuższego czasu. Z raportu CSIS Europe, pt. „Back in stock? The state of Russia’s Defence Industry after Two Years of the War” wynika, że reżim Kim Dzong Una należy do jednego z głównych dostarczycieli broni i amunicji dla Federacji Rosyjskiej, a w sposób szczególny relacje obu państw zacieśniły się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to doszło do spotkania koreańskiego przywódcy z Wladimirem Putinem (tym razem na terytorium Rosji – red.).

Czytaj też

To między innymi wtedy obaj politycy wizytowali produkcję samolotów wojskowych w Komsomolsku nad Amurem czy rosyjską flotę we Władywostoku. Nie przez przypadek już kilka tygodni później zaobserwowano wzmożony ruch kolejowy pomiędzy Rosją a jednym z północnokoreańskich zakładów zbrojeniowych, czy też znaczącą intensyfikację wizyt rosyjskich statków w północnokoreańskim porcie Najin (w celu załadunku amunicji dla Rosji – red.). Czerwcowa wizyta Putina w Korei Północnej wskazuje nie tylko na kontynuację, ale i wzmocnienie tego trendu.

Reklama

Komentarze (14)

  1. x0Czarny0x

    Marginalizacja Rosji na arenie międzynarodowej postępuję skoro Putin zawitał w Korei Północnej, ale tonący to i brzytwy się chwyta. Amunicja z Korei jest niskiej jakości, Rosja powinna dać know-how i licencje na produkcje najnowszej amunicji i elementów uzbrojenia Korei Północnej i Iranowi, zrobiliby deal że te kraje rozliczą się z Rosją w formie dostarczenia tej nowo wyprodukowanej ammo do Rosji + najemników z tych krajów w tymczasowej służbie Rosji w celu nabycia doświadczenia na dzisiejszym polu walki. Wszyscy z tych zbirów byliby zadowoleni. Tylko co na to Chiny?

    1. sprawiedliwy

      Nie do konca. Na ostanim Spotkaniu "tzw pokojwym" - 12 krakow nie podbisalo sie pod koncwym memardum. I to nie byle jakie - Indie Brazylia, ARabia Saydjska. Czyli czesc jest po stronei Rosji mimo ze to nei jest latwe. Wymaga odwagi bo naciski sa olbrzmie.

    2. Wania

      Do sprawiedliwy. Ale ponad 90 podpisało. To, że te kraje nie podpisały ostatecznego porozumienia nie oznacza ich poparcia dla mordowania i cierpienia ludności w Ukrainie. I nie kilkanaście krajów nie podpisało tylko kilka. Podkreślono w podpisanym memorandum rolę rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2 marca 2022 r. potępiającej rosyjską agresję.

    3. sprawiedliwy

      Wania - dokadnie maszz racje.. Ani nie podpisanie ani podpisanie nie zobawizuje do niczego. Taki plebiscy troszke. Ale Rosja jest w defesywie - wiec kraj ktry nie podpisze znaczzy ze ma ODWAGE. A to nie byle co w swiecie klakierow. A co do Cierpien - wczzoraj ONZ wspolnie z UKraina opikowalo raport - zginelo 13 tys cywilow, Jak to sie ma do na 655 tys w Iraku albo 300 tys w Afgastanie? JAkies sankcje moze? Rozumiesz jak to dziala?

  2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Rosja słabnie wobec Chin - jest zmuszona sprzedać kawałek terytorium - akurat pas przygraniczny Rosji z Koreą Północną, którym to pasem Chiny zyskają dostęp do morza i do eksportu na Północny Pacyfik [i jako port wyjściowy dla Arktycznego Jedwabnego Szlaku] - a także jako port wojenny. To fizycznie odetnie Rosję od Korei Płd - dla której Chiny staną się jedynym Wielkim Bratem. Dlatego Putin próbuje na drodze dyplomatycznej zawczasu zrównoważyć spadek znaczenia i wpływów - co oczywiście jest daremne. To początek powolnego na razie upadku i degradacji Rosji - jeszcze w rękawiczkach. Za dekadę sytuacja będzie zupełnie inna - wtedy Chiny będą otwarcie dyktowały swoje żądania.

    1. sprawiedliwy

      Jest taka teza ze Usa nie chca zbytniej przegranej Rosji (dlatego powoli dostcza bron na Ukraine) bo wtedt Rosja calkowicie by ulegla Chinskiej Polityce. Oznaczalo by to ze USa wepchelo by Rosje w obecia Chin - co i tak czesciwo sie dzieje. Podbnie jak nasze sankcje na Bialrus uznalznija ja od Rosja z roliu Bufora. Wiec przegrana Rosji byla by w tym sensie nie korzstna dla stanow.

  3. pomz

    Nie zdziwie się jak zacznie trafiać na Ukrainę żołnierz z Korei Północnej. To dwa kraje, gdzie obywatel nie ma nic do powiedzenia. Jest dobytkiem dyktatora.

    1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

      Ale to by było przyznanie się do porażki, bo oznaczałoby, że z powodów politycznych Rosja nie jest w stanie dokonać poboru wśród rdzennych Rosjan, a zatem ma realne ograniczenia dotyczące liczebności wojsk i wielkości strat w swocih ludziach. .

    2. Davien3

      Starszy Nadszyszkownik Sztabowy Jakos żebrać u Kima o amuncije i rakiety mu to nie przeszkadzało:)

    3. Popolupo

      O czym Ty piszesz chlopie? Putin potrzebuje prelamania i szybszej rozgrywki Ukrainy.Porazka-to ze on sie trzyma nadal jest juz jego wyciestwem.

  4. sprawiedliwy

    Geopltycznie to policzek dla USa (choc niesty tez dla Koreii POludnwej - a oni staraja sie byc milu dla Rosji - aczkowiek "wyprzczli" uzbrojnie dla UKrainy- W kazdym razie dotczas w dziejach bylo tak ze np jak Francja walczla z UK - to odrazu wiztwali Szkocjie i Iralndie (na zlosc ) jak USa w wietnamie - to ZSRR wsieralo witkong itp. Wiec skoro uSa dzilaja dla Ukrainy to RTosja musi podjac cos co jest przeciwko USa. Tylko...dziwie sie ze tak pozno - w 3 roky wojny? Lekkie opzninie dzialan kont US

    1. Davien3

      @bezreklam jaki policzek dla USA?? Toz to kompromitacja Rosji i jej dyktatorka że brata się jak równy z równym z operetkowym Kimem. Widac że Rosja stała się bantustanem jak Wenezuela czy KRLD.

    2. pomz

      Słuchaj, w jakim ty języku piszesz? O jakich ty "policzkach" piszesz? Najwięcej tych "policzków" to dostaje Rossman, już 3 rok z rzędu. 2 armia świata, najlepszy sprzęt świata (niet analogów w mirie), skomlenie o amunicję w Korei, Chinach, Iranie. Wydłubywanie rekruta , który nie chce być zmielony przez Ukraińców , NATOwska bronią... To o jakich ty policzkach piszesz xD

    3. Wania

      Ale USA nie walczy z Koreą. To upokorzenie dla Rosji - druga armia świata leci we cztery samoloty do Korei prosić o trochę pocisków. Chiny ich pogoniły, a za chwilę kiwną palcem i Korea ograniczy dostawy, bo Putin nie zapytał swojego pana z chin o pozwolenie. Chiński pan decyduje o tym, czy Rosja może prosić Koreę i o tym czy Korea może dać trochę amunicji. Putin chciał ograć ci ale wyjdzie jak zawsze.

  5. Pegaz

    Co jest celem? Słuchaj Kim, ja pomogę Ci zrobić parę rakiet atomowych, a ty podrzuć mi 100 tys żołnierzy.

  6. WSK74PL

    Banda Kimów, doskonale wykorzystuje strach przed wojną i rośnie w siłę. Stałe, źrodło napięć, tak potrzebne dla uzasadnienia potrzeby utrzymywania, a nie użycia dużych sił.

  7. kapusta

    Realny obraz ruskiego wojska musi być zaiste wspaniały skoro czystkę na Kremlu Putin łączy z takimi upokorzeniami. Tylko czekać na wizytę w Wenezueli i bratanie się z Maduro jako równym sobie i niezachwianym dyktatorem

  8. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Dostał pomoc z Chin, ale musiał Chinom oddać wyspę. Stwierdził, że lepiej dostać pomoc w zamian za technologie.

  9. Rusmongol

    To jest dno.....

  10. DanielZakupowy

    "coś znacznie większego, niż wyłącznie propagandowy przekaz..." No to sobie Wołodia znalazł obiekt do podbicia ego... Kraj o pbk wielkości województwa warmińsko-mazurskiego xD Białorusi przy Korei północnej to ekonomiczna potęga! No w takim sojuszu to lada chwila NATO upadnie, a zachód klęknie xD

  11. Wania

    Putin zapytał wcześniej chińskiego pana decydującego o tym, czy Korea może sprzedać uzbrojenie. I jeszcze zapytał swojego pana czy może żebrać o uzbrojenie z zewnątrz. Szachista 5d miał jak zawsze szczęście, bo to jest ten sam chiński pan. Ciekawe jak czują się Rosjanie ze świadomością, że zostali sprzedani Chinom.

  12. gregoz68

    Bezpieczeństwo najważniejsze. Ci dobrzy przywódcy Dobra, troszczą się o bezpieczeństwo. Nasz Wojciech też miał takie portrety:) Kwitnąca nowomowa. Defilada wypadnie cudownie.

  13. Ależ

    Kim się cieszy za wagony przeterminowanej amunicji co rozwala lufy ten mu przywiózł technologie kosmiczne. Real deal

  14. Buczacza

    Prawdziwi (mąż stanu z drugim mężem stanu). Ta sama wolność i dobrobyt. Te same aspiracje i marzenia. Ta sama kwitnąca gospodarka.... Myślę, że są siebie warci...

Reklama