Reklama

Geopolityka

Putin ogłasza częściową mobilizację w Rosji i grozi bronią atomową

Autor. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację. Zapewnił jednocześnie, że Rosja zrobi „wszystko”, by zapewnić bezpieczne przeprowadzenie „referendów” w obwodach ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim na okupowanej Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przemówienie Władimira Putina zaczęło się od stwierdzenia, że celem Zachodu jest „osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji". Według niego władze Zachodu „mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję".

Putin stwierdził też, że „polityka zastraszania i terroru kijowskiego reżimu przybiera coraz straszniejsze i bardziej barbarzyńskie formy", a Zachód polecił władzom Ukrainy zerwanie wszystkich porozumień z Rosją. Zaznaczył też, że Rosja zrobi „wszystko" by zapewnić bezpieczne przeprowadzenie „referendów" w obwodach ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim na okupowanej Ukrainie. Dodał, że Rosja poprze decyzje mieszkańców tych obwodów, co biorąc pod uwagę sposób organizacji referendów, oznacza że Moskwa będzie uznawać terytoria tych regionów za własne, w kontekście prowadzenia działań wojskowych.

Reklama

Putin stwierdził, że podpisano dekret o częściowej mobilizacji, działania mobilizacyjne zaczną się dzisiaj. Obywatele Rosji wezwani do wojska mają otrzymać status i świadczenia należne żołnierzom kontraktowym. Z rosyjską armią mają zostać zintegrowani żołnierze „republik ludowych", choć nie ma tu szczegółów.

Na zakończenie po raz kolejny Putin zagroził użyciem broni jądrowej, zwracając się do „tych, którzy prowadzą szantaż nuklearny" w kierunku Rosji. „Jeśli nasza integralność terytorialna będzie zagrożona, Rosja użyje wszelkich dostępnych środków, to nie jest blef" – powiedział Putin.

Częściowa mobilizacja jest następstwem ukraińskiego kontruderzenia w obwodzie charkowskim. Rosyjskie kierownictwo polityczne zdecydowało się na ten krok równolegle z zaostrzeniem środków mających na celu utrzymanie dyscypliny w czasie wojny i przeprowadzeniem całkowicie fasadowych, przyspieszonych „referendów" w czterech okupowanych obwodach Ukrainy, by włączyć je do Rosji i tym samym utrudnić Ukrainie ich odzyskanie oraz zastraszyć Zachód, zniechęcając go do uzyskania pomocy Kijowowi.

Więcej informacji i komentarze wkrótce na Defence24.pl. Poniżej pierwsza strona dekretu, wprowadzającego częściową mobilizację.

Autor. Kremlin.ru
Reklama

Komentarze (31)

 1. rwd

  No to czekamy kiedy pojawią się w europejskiej prasie komentarze, że nie ma sensu umierać za Gdańsk, pardon, za Krym.

 2. GB

  W 2023 roku AvtoVaz producent Łady planuje wyprodukować 300 tys samochodów. Szojgu planuje zaś powołać 300 tys rezerwistów. Jak wiadomo w Rosji za śmierć żołnierza na wojnie w Ukrainie rodzina dostaje Ładę..... Przeidujący sam w tej firmie i od razu mają zapewniony zbyt na 100% produkcji.

  1. papa lebel

   To się chyba nazywa "partnerstwo publiczno-prywatne" czy jakoś tak.....;)

  2. OptySceptyk

   Przy produkcji którejś tam Łady potrzebne jest 4500 elementów. Nadal nie znaleziono zamiennika dla 1500 z nich. Przy okazji, cena samochodu wzrosła trzykrotnie. Odprawa za zabitego już chyba nie wystarczy.

 3. stanbak

  To bedzie podwojenie ilości zołnierzy bioracych udział w operacji. Te dodatkowe 300 000 może być za mało wobec milionowej armii Ukrainy i długości frontu. Nie mniej stawia to Ukrainę w bardzo trudnej sytuacji.

  1. papa lebel

   Połowa z tej puli będzie wolała przeleżeć 2-3 lata na narach za "otkaz" ratując tym swoje nędzne, ale zawsze życie. Trochę z tych "przy pieniądzach" jak zdąży to kupi bilet do Turcji albo Gruzji. Reszta typowych "dembeli" po latach spędzanych po robocie na piciu piwa i oglądaniu TV - po pierwszych ćwiczeniach terenowych zgłosi się do GICH-u .........

  2. Valdore

   @papa lebel, juz ruscy zwiewaja masowo z kraju jak tylko Putin ogłosił mobilizacje:)

 4. Valdi

  Z patrioci zrywać się z kanapy Pokaż co potrafisz

  1. GB

   Korek na granicy z Finlandią ma długość 35 km. Rzeczywiście się zerwali i jadą do znienawidzonego państwa prawie że NATO. W kilku miastach nieśmiałe protesty. Co do szkoleń mobilizowanych rezerwistów to ich nie będzie. Poborowy i tak nic nie umiał, dopiero jak był na kontrakcie to czegoś go nauczyli. Tu będzie tak samo. Rezerwiści dostaną broń I po paru dniach trafią na front.

  2. GB

   Zadzwonili do syna Pieskowa i kazali mu przyjść na badania lekarskie do biura rejestracji i rekrutacji (wojenkomata). Ten im powiedział że skoro nie wiedzą kim jest to on to załatwi na innym poziomie.... Jaja panie, toż nawet Stalin wysyłał synów na front. No ale tu mamy "operację specjalną " i częściową mobilizacje.. Tym młody Pieskow się wytlumaczy.

 5. GB

  A w Iranie robi się gorąco. Protestujący zajmują budunki rządowe, walczą z policją (są ofiary po stronie policji 1 zabity i 4 ciężko pobitych z tego co wiem). O tyle ważne że Iran to obecnie najbliższy sojusznik Rosji. Wszystko po zabiciu 22 letniej dziewczyny przez policję, która była nieodpowiednio ubrana. Nie dziwię się ludziom a fanatyków religijnych trzeba zwalczać wszędzie.

  1. VIS

   To chyba nie była policja tylko strażnicy moralności.

  2. Valdore

   @VIS generalnie to się nazywa policja religijna.

 6. Extern.

  No ale jak to? Przecież nie całe regiony administracyjne Ługańska i Doniecka są okupowane obecnie przez Rosjan, Czy zamierzają anektować tylko to co zajmują, czy chcą anektować te obszary w ich granicach administracyjnych? Bo jeśli w granicach administracyjnych to de fakto, od razu po tej aneksji warunek naruszenia integralności terytorialnej granic Rosji co jest kryterium użycia broni atomowej będzie spełniony. Czyli np. 1 Października zamierzają ostrzelać Kijów z broni atomowej? Przecież jeśli tego nie zrobią to będzie oznaczało że jednak można bez atomowego ryzyka zajmować terytorium Rosji,. Jeśli to zrobią, to co prawda wyjdą na terrorystów i morderców, ale przynajmniej konsekwentnych morderców. Ale jednocześnie otworzą puszkę Pandory i nikt już nie uwierzy że nie posiadanie broni atomowej jest jakąkolwiek wartością. Zacznie się powszechny ku niej wyścig, którego już żadne naciski mocarstw nie powstrzymają.

  1. piter4440

   Wiesz ja osobiście nie wierzę że Ukraina broni atomowej nie posiada. Mieli jej sporo swego czasu i dobrych specjalistów od niej.

 7. Adr

  Spotkanie z Xi....wizyta Patruszewa w Pekinie..... mobilizacja....może nie być przypadku i Pekin ubierze i wyrzywi te 300 tys ludzi....może nie koniecznie wysyłając rzucające się w oczy systemy uzbrojenia

  1. papa lebel

   taaa...... a ciekawe jak chińczyk wleje w nich wolę walki :) bo narwańcy-patrioci wielikoj rosiji i biedalumpenproletariat z "głubinki" tryby tej wojny już skutecznie przemieliły.....

  2. Adr

   @papa level wlanie w nich woli walki to już problem twój i putina ja o woli walki nie pisałem

  3. papa lebel

   Adr - bez woli walki nic im się nie uda. Pomyśl, zanim coś napiszesz;)

 8. Prezes Polski

  Ogarną się z tym wszystkim najszybciej do lutego, ale realnie na wiosnę. Wtedy na linii frontu stanie 300 tys. może i więcej ruskich. O wyposażenie, a zwłaszcza czołgi i bwp to ja bym się nie martwił. Znajdą się. Gorzej z prozaicznymi problemami ruskiej armii, czyli wyposażeniem osobistym żołnierzy i logistyką. Biorąc pod uwagę, że ruskie lotnictwo dało całkowita plamę, wykazując brak zdolności do prowadzenia operacji w stylu zachodnim, raczej ruscy nie mogą na nie liczyć. Zapowiada się na bardzo krwawą kampanię z użyciem mas piechoty, pojawianiem ataków czołowych, masowym ostrzałem artylerii. Coś mi mówi, że jeśli ruskim się ta mobilizacja uda i zaatakują na wiosnę, Ukraińcy nie mogą prowadzić uporczywej obrony, jak w 2022. Muszą postawić na działania manewrowe, bo przegrają.

  1. Eee tam

   Ukraińcy do wiosny 2023 będą manewrować masami Abramsów i Leopardó.w. Nie martw się

  2. Prezes Polski

   Eee tam przyznam, że wątpię. O Leo w ogóle nie ma co mówić, bo nikt ich nie ma w zapasie. Abramsy w starych wersjach wchodzą w grę, ale jakoś mi się nie chce wierzyć w masowe dostawy. Raczej więcej javelinów dostaną. Problemem są też bwp. Stare sowieckie bmp1,2 już się w zasadzie skończyły. A na zachodzie tylko USA mają bwp w wystarczającej ilości, mowa oczywiście o Bradleyu. Tylko czy wyślą?

  3. DBA

   Prezes Polski@ wypada chyba do wiosny wyciagnąc "z krzaków" dla Ukraińców resztę naszych T72 i wyremontować w Gliwicach. Szczerze wątpię w mozliwośc wyposażenia przez Rosję 300 tyś armii lądowej - to 20 -25 dywizji zmech i panc, czyli ok. 3000-4000 SPRAWNYCH czołgów i 4000-5000 takich samych transporterów. Jeżeli dzisiaj 1 Armia Panc ma czołgi, z których jeden strzela, a drugi jeździ...??

 9. papa lebel

  Już widzę jak kanapowi rezerwiści z piwem przed telewizorem rwą się do biegania po frontowych okopach ;)

  1. DBA

   Piszesz o tych rezerwistach z 'zetką" na samochodach?. Bo ja jestem ciekawy reakcji ruskich do codzienne dostawy "czarnych tulipanów" w duzych ilosciach

  2. biały

   DBA chcesz przez to napisać że ty chcesz jechać na wojnę pomagać Ukrainie ??? bo tak wiesz ja na żadną wojnę nie chce jechać , nie chcę walczyć ani po stronie Ukrainy ani Rosji ,, no może włączę się do oddziałów wsparcia jeśli Rosjanie zaatakują Polskę aby bronić swój kraj - ale nie mam zamiaru nikogo nigdzie zabijać ,,, chce żyć sobie spokojnie z piwem w ręku przed telewizorem właśnie

  3. papa lebel

   biały - poszukaj, kto powiedział, że najgorętsze miejsce w piekle zarezerwowane jest dla tych którzy zachowywali neutralność w dobie wielkich konfliktów.....

 10. Valdi

  Granice zamknięte Konta bankowe zamknięte NKWD za plecami Ruska cywilizacja

  1. papa lebel

   I schizofrenia ogólnonarodowa. Bo nie rozumiem jak można tak nienawidzić Amerykanów i jednocześnie tak kochać dolary.......

  2. MichalK

   Ruskie zawsze mieli schizy. Putin chce zostac carem ale nie umie tego zrobic w cywilizowany sposob. Zreszta o czym tu gadac, ich glowny car, Piotr Wielki, kazal obcinac brody bojarom by ruskich "ucywilizowac", jakby obcinanie zarostu mialo w tym pomoc.

 11. mc.

  Na razie zabito ok. 54 tyś. orków. Ale rezerwy się wyczerpały. Nawet w ramach wiosennego poboru (134,5 tys poborowych) udało się zebrać tylko 26% i to w dodatku w regionach daleko wschodnich. Obecna zmiana przepisów (i dekret o poborze) mówi o wieloletnich karach więzienia za uchylanie się od poboru. W łagrach trwa rekrutacja bandytów do grupy wagnera (po wcieleniu, w przypadku odmowy wykonania rozkazu - kula w łeb). Rosja jest na krawędzi upadku. Dodatkowo groźby użycia broni jądrowej. Atak na elektrownie jądrowe odpada. Czarnobyl zniszczyłby Białoruś, a opady z elektrowni zaporoskiej znalazłyby się nad rosją. Pozostaje atak na Lwów. Podwójny symbol. Miasto Polaków i Ukraińców. Miasto które jest podstawą wszelkiej ukraińskiej logistyki. Wojsk nie zaatakują bo te są rozproszone. Ale taki atak byłby testowaniem gilotyny przez putiina na sobie.

 12. Niezorientowany

  A tak na poważnie, to proponuję się chwilę zastanowić przed napisaniem niektórych komentarzy. Ja też nie lubię ruskich, też chcę, aby przegrali. Ale teraz zginą ich kolejne tysiące. Wśród nich również dobrzy ludzie (bo tacy tez są). Nie wspomnę już o kolejnych setkach, tysiącach Ukraińców. To smutny dzień.

  1. papa lebel

   To żadna sztuka zginąć za ojczyznę. Sztuką jest sprawić, aby wróg zginął za swoją. Kto to powiedział....?

  2. SpalicKreml

   Bog pozna swoich.

  3. VIS

   @papa lebel gen. George Patton

 13. Eee tam

  Będ.a masy słabo uzbrojonej piechoty niczym za cara podczas I wojny. Tamci skońćzyli marnie wtedy a ci tutaj tylko skończą jeszcze szybciej i gorzej

 14. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Mobilizacja? Przecież "im się nigdzie nie śpieszy" i "wszystko przebiega zgodnie z planem". :D

  1. SpalicKreml

   Nie ma paniki!

 15. Starszy pan

  PiS zaczął się zbroić w 2022 roku przedtem to było uwalanie przetargów poprzedników i homeopatyczne zakupy. Rezerwa to mięso armatnie i jakiś złom . W rzeczywistości po takiej akcji Rosja będzie jeszcze słabsza.

  1. Robi

   @Starszy Pan, rząd PiS zakupił ponad setkę Krabów, drugie tyle Raków, Patrioty, Himarsy, Abramsy, mimo pandemii finalizował kilka programów np. Borsuk i wiele innych, a ty się Starszy Panie rozkoszujesz dokonaniami poprzedniego Tuskowo-Kopaczowego rządu, czyli likwidowaniem polskich jednostek, wycofanie wszystkuego po wschodniej stronie Wisły, rezygnacją z programu F35 dla Polski, zamykaniem się szczelnie w domu na wypadek wojny? Starszy Pan pewnie zaczynał w LWP, więc w sumie nie dziwne. Bez gigantycznego rozkroku nie da rady przeżyć, prawda?

  2. boomer

   Karabinki Grot raczej nie zaczęły się w 2022. WOT też nie. Temat zakupu Abramsów zaczęto jeszcze za Trumpa. W sprawie F-35 też nie wystarowano w 2022. Ponadto Raki, Kraby, radary, Pioruny i inne tematy przeciwlotnicze, ustawa pozwalająca na pozyskanie terenów np. dla HSW, odtwarzanie obecności wojska na wschodzie Polski itd.. Trochę tego jednak było jeszcze przed wojną na Ukrainie. Można nie lubić PiSu, ale fakty trzeba widzieć. Z uwalonych przetargów to głównie Caracale, ale tak duże wydatki nie mogą być w oderwaniu od polityki wschodniej Francji. Nie bez powodu Polska postawiła na Amerykanów. To nie jest ślepa miłość, a raczej małżeństwo z rozsądku.

  3. Starszy pan

   Kraba, raka nsm zamówiły poprzednie rządy. Twój komunistyczny PiS póki co tylko kupuje broń a właściwie płaci za broń z półki, bez offsetu budowy kompetencji serwisowych. F 35 będzie najwcześniej w 2026 tylko bez uzbrojenia bo nie kupione, himarsy też za kilka lat. Nie mamy śmigłowców transportowych z prawdziwego zdarzenia bo PiS uwalil Caracale, za to mamy 7 milicyjnych nh 70i w wersji cywilnej itd... Mld wydane efekt żaden.

 16. Jaro89

  Nie jestem żadnym ekspertem w temacie i mogę odnieść się tylko do wiadomości, które do nas docierają. Jednak moim zdaniem Putin założył, że wystraszy Zachód i to wystarczy. Postawił na jedyną nieodsłoniętą kartę jaką posiada czyli atom. Świadczy o tym decyzja o tylko częściowej mobilizacji co oznacza, że Putin w tym momencie nie rozważa na poważnie eskalacji wojny i wejścia w jakiejkolwiek dającej się przewidzieć przyszłości krajów NATO. 300k żołnierzy pozwoli mu jedynie na załatanie dziur i wzmocnienie wojsk skoncentrowanych na Ukrainie i liczy, że atomem wystraszy wszystkich i nikt z nim zadzierać nie będzie. Że dostanie wolną rękę na Ukrainie.

  1. GB

   Jaro89, Putin od zawsze straszy czymś Zachód, także bronią atomową. Jak widać mimo straszeń, Ukraina dostaje coraz to nowszą broń, a zaczęło się od "niewinnych" Javelinów, NLAW, Stingerów itp. Później poszły transportery opancerzone, w końcu artyleria w tym samobieżne z nowoczesnymi pociskami do niej. Następnie HIMARS i M270. OPL jest już zaklepana, w USA realnie myślą o dostawie amerykańskich czołgów i samolotów F-16. Takie to strachy.. Przy czym nikt nie musiał nawet palcem kiwnąć na Zachodzie.

 17. kanapowy Wódz Naczelny

  Kiedy poborowi Iwan z Moskwy i Sasha z Petersburgu zaczną wracać jako transport gruzu na masową skalę będzie to koniec tej wojny i koniec Putina. Dopóki giną buriaci, muzułmanie z kaukazu i kontraktowi ochotnicy których opinie w Rosji nie znaczą nic łatwo jest Rosjanom popierać inwazję z za telewizora lub sprzed klawiatury. Gdy zaczną ginąć będzie zupełnie inaczej. To praktycznie koniec Putina jeśli wyśle białych rosyjskich poborowych na tą wojnę.

  1. papa lebel

   Od 24.02.2022 tak właśnie to widziałem. Etap pierwszy - czyli utylizacja nagrzanych patriotów i biedalumpenproletariatu z prowincji praktycznie się kończy.

 18. Prezes Polski

  Ja nie wierzę w możliwość użycia atomu przez sowietów. Jak miałoby to wyglądać? W co oni strzelą? Taktyczna broń jądrowa jest przeznaczona do atakowania koncentracji wojsk, ma torować drogę przed przełamaniem. A tu żadnych skupisk wojsk nie ma, bo nasycenie linii frontu jest bardzo niskie. Może w grę wchodzić atak terrorystyczny np. na jakieś miasto. Tylko, że jakoś naprawdę nie chce się wierzyć, że ruscy byliby aż tak szaleni. Po czymś takim odwróciłyby się od nich nawet Chiny.

 19. Edmund

  Tak wygląda SZALENIEC. Czy Rosjanie się zgadzają na kontruderzenie nuklearne na Moskę, Petersburg i wiele innych miast?

  1. mb

   I niby kto konkretnie ( jakie państwo) miałoby je przeprowadzić?

  2. Beton

   Trudno powiedzieć. W ich telewizji ciagle się tym podniecają. Mniej więcej tak jak w TVP Tuskiem.

  3. nituP

   mb - no jak to kto? Ukraińcy. Putin powinien usłyszeć z USA, że w razie ataku nuklearnego, Ukraina będzie w pełni upoważniona do adekwatnej odpowiedzi. A, że jeszcze żyją w Ukrainie ludzie, którzy mają praktyczną wiedzę z zakresu produkcji głowic atomowych, to niech Putin się zastanawia czy sami sobie zrobią głowice, czy ktoś się z nimi dyskretnie podzieli.

 20. Robi

  Mam pytanie do geniuszy, którzy mówią o kilku latach czasu na uzbrojenie się (jest jakieś prawdopodobieństwo, że mają rację). Co powinniśmy zrobić, gdy agresywny sąsiad ogłasza mobilizację? Częściową na razie, choć w realu oznacza to, że każdy utrzyma broń, idzie w kamasze. Podpowiedzi: 1. Tak jak rząd do 2015 roku prawie nic nie kupujemy uzbrojenia, nie wchodzimy do programu myśliwca F35, likwidujemy jednostki, wycofujemy resztę niewielkich sił za Wisłę? 2. Odbudowujemy siły zbrojne od 2016 r. po chorym wcześniejszym rządzie (mimo covidu i wściekłego wycia opozycji), kupujemy F35, Patrioty, Himarsy, Kraby, Raki I mnóstwo innego sprzętu, a następnie po wybuchu wojny raszystów z Ukrainą przyspieszamy z zamówieniami, kupujemy "na już" czołgi, haubice, samoloty i inne, ze strategiczną umową z innym krajem posiadającym te uzbrojenie i gotowym na transfer i produkcję w Polsce?

  1. Valdore

   @Robi dla twojej zerowej wiedzy to PiS w 2015/16r mrozbrajał Polske kasujac co się mu tylko udało z zakupów uzbrojenia i programów zbrojeniowych. A te kupione przez PiS czołgi i haubice będa w komplecie za 4 lata, te produkowane za 20 lat( i to duzy optymizm) . Bo kupowania defiladowych FA-50 inaczej niż szkodnictwem nazwać nie możja. Reszty twoich bajek nei ma nawet sensu komentować

  2. Szogun

   @Valdore liczą się czyny, po PO Polska wschodnia została goła ziemią w którą Białoruś wjechała by jak w masło w mig będąc pod Warszawą a to byłoby w skrajnym przypadku osiągnięciem celu wręcz politycznego i zmuszenie nas przez Zachód do rokowań na warunkach kacapów. Po pisowcach przynajmniej zostana zamówienia których wycofać nie będzie się można. I co najważniejsze zamówienia z daleka od Francji i Niemiec będących w de facto w stanie funkcjonalnego sojuszu z Rosją. A taki scenariusz "żeby nikogo nie drażnić" gotowała nam opozycja dla pisowcow.

  3. Robi

   @Valdore, zastanawia mnie, jak możesz próbować bronić totalniackiej opozycji? Interesujesz się rozwojem polskiego wojska, widziałeś jak Tusk z Siemoniakiem i Komorowskim masakrowali Polską armię, rezygnowali z Redzikowa, rezygnowali z programu F35 dla Polski, na sam koniec rządów decydując się jedynie na zakup dwudziestukilku (sic!) Krabów, nie robiąc NIC z czołgami, samolotami i innym sprzętem (poza niekończącymi się śladowymi badaniami), likwidujące polskie jednostki na wschód od Wisły, resetując nasze stosunki z rosją I popychając do tego Obamę i Merkel likwidując projekt Baltic Pipe, zgadzając się na okradanie Polski przez mafię vatowskie, czego pilnował w Sejmie Sławomir Nowak (oskarżony o przestępstwa) itd. mógłbym godzinę wymieniać. Generalnie taki gość interesujący się Polską armią powinien czuć się zgwałcony przez Tuska I całą totalniacką opozycję, a ty ich ... bronisz. To syndrom sztokholmski? Zrobili ci krzywdę, więc ich pokochałeś?

 21. CCCP

  Smutne w tej decyzji jak na razie jest nie to, że trzeba będzie przemielić jeszcze więcej kacapskiego mięsa przyrządzanego na sposób armatni - bo na to środki się znajdą - ale, że przy tym mieleniu zginą kolejni żołnierze Ukraińscy :( O stratach cywilnych nie wspomnę ...

  1. A nie mówiłem

   Dla mnie to nie jest smutne, w kontekście działań władz Ukrainy z ostatniego roku tylko kompletni dyletanci mogą uznać ten kraj za przyjazny RP. Nie się mieli mięcho kacapskie i gierojskie.

 22. Jacques

  Polska , Niemcy, Turcja i inne kraje powinny wydać oświadczenie ze w przypadku użycia broni atomowej przez FR rozpoczną swoje programy atomowe. Pokazać kacapom ze to zmieni wszystko . Skończy się argument ze to broń do celów obronnych.

  1. Beton

   Potencjalnie dobry pomysł ale na zachodzie raczej się nie spodoba

  2. Niezorientowany

   Wiesz sorki, ale Putin na pewno się przestraszy. Jak mnie zbombardujesz atomówką, to za kilka lat może sam sobie zbuduję atomówkę. :). A na serio. Takie oświadczenia sprawiłyby tylko i wyłącznie, że rozmowa na temat pomocy militarnej Ukrainie zejdzie na któryś plan. A świat zacznie się zastanawiać nad nierozprzestrzenianiem broni atomowej. A jak pożywka dla ruskiej propagandy: widzicie, mieliśmy rację. Już chcą budować broń atomową w Polsce, Niemczech (wiadomo faszyści) i Turcji. Więc musieliśmy uderzyć na Ukrainę, aby powstrzymać faszystów przed posiadaniem broni atomowej.

  3. Jacques

   Chodzi o to aby im dać do zrozumienia że albo mamy status quo imamy kilka krajów atomowych i tego bronimy albo wszystko sie posypie i już nie będzie odwrotu. Zaraz Turcja dojdzie do wniosku ze skoro zaatakowali Ukrainę to mogą i ich aby kontrolować morze czarne. Jak Turcja o tym pomyśli to zaraz Grecja też nie będzie chciała zostać w tyle. Nie wspomnę już o Iranie.

 23. Macorr

  To sobie mobilizuj. I w co ich wyposżysz? Dalej będą ubrani w adidasy bo butów zarakło? Skąd weźmiesz kamizelki kuloodporne? A jak wyposażysz apteczkę? Jakie spodnie ubiorą? Bo ja na zdjęciach zabitych orków widziałem co najmniej kilkanaście wzorów w tym dresy z 3 bądź 4 paskami...Czym pojadą? Skoro więksość tej wspaniałej techniki nie działa i w tym wypadku nawet te stare T-55S będą zagrożeniem do unieruchomionego nie strzelającego czołgu. Kto będzie mosłaniał to mieso armatnie z góry skoro już teraz brakuje i pilotów i samolotów.Co to za cyrk z tym włączaniem do raszki, jak byś teraz nie mógł użyć broni jakiej chcesz? od kiedy ta dbałość o postepowanie zgodnie z prawem?

  1. Beton

   Doświadczenie historycznie ruskich mówi nie technika tylko masa zwycięża. Co nie znaczy ze mają racje. Tylko próbuję zrozumieć ich tok myślenia. Putin prawdopodobnie nie może się wycofać bo go usuną konkurenci i zabiją. No więc Putin zabija innych żeby sam nie zostać zabity. Ja. Myśle ze wojna na Ukrainie będzie trwała nie tak długo jak chce tego Putin ale tak długo jak USA będzie dostarczać Ukrainie broń i kasę

  2. GB

   Czasy się zmieniają. Teraz masa przegrywa z techniką. A niewyszkolona masa to idzie na rzeź.

  3. Adam S.

   Zatem to dobra wiadomość. Im więcej rosjan zginie teraz, tym dłużej rosja nie będzie w stanie rozpocząć nowej wojny. Oby tylko Ukraińcy wytrzymali (zwłaszcza psychicznie) tę rzeźnię rosyjskiej biomasy.

 24. Strusiu-73

  Kupili drony od Iranu to pewnie będą atakować "żywymi falami" na wzór swego sojusznika.

  1. papa lebel

   Nie starczy kadyrowców do wyłapywania uciekinierów z linii frontu......

 25. Stealthy

  Tak że ten... Wojna z tzw. Zachodem...

  1. papa lebel

   Joł, pod hasłem "Za Ruś usruś" :)........... i wkrótce więzienia w Rosji zapełnią się "odkaznikami" - w końcu lepsze dwa lata w kryminale niż płytki grób w okopie.....

Reklama