Reklama

Geopolityka

Prezydent Turcji zapowiada reorganizację rodzimych sił zbrojnych

Fot. byegm.gov.tr
Fot. byegm.gov.tr

W trakcie wywiadu dla rodzimej telewizji A-Haber prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ujawnił kilka szczegółów zapowiadanej reorganizacji lokalnych struktur wojskowych. Zgodnie z zakomunikowanym planem, dowódcy tureckich sił zbrojnych zostaną objęci ścisłym zwierzchnictwem ministerstwa obrony, a akademie wojskowe ulegną likwidacji i zostaną zastąpione przez skonsolidowany uniwersytet obrony narodowej.

Zgodnie z ujawnionymi planami, dowódcy tureckich sił zbrojnych będą podlegali ścisłemu zwierzchnictwu ministerstwa obrony, a akademie wojskowe ulegną likwidacji i zostaną zastąpione przez skonsolidowany uniwersytet obrony narodowej. Zapowiadając reformy w wojsku i służbach bezpieczeństwa po nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu z 15 lipca, Erdogan zapewnił również, że redukcji i przezbrojeniu ulegną rodzime siły żandarmerii. Jak dodał, będą one lepiej wyposażone.

Prezydent Turcji odniósł się również do kwestii związanych ze ściganiem osób posądzanych o działanie na szkodę państwa i prezydenta. Jak poinformował Erdogan, wszczęto już procedury mające doprowadzić do wycofania aktów oskarżenia o obrazę głowy państwa. Decyzję o ich wycofaniu ogłosił 29 lipca podczas ceremonii upamiętniającej ofiary próby zamachu stanu, w wyniku której zginęło co najmniej 270 osób. Od czasu objęcia prezydentury przez Erdogana w sierpniu 2014 roku turecka prokuratura wszczęła blisko dwa tysiące spraw sądowych o obrazę głowy państwa, w tym przeciw rysownikom, dziennikarzom, nastolatkom.

Dzień po próbie przewrotu wojskowego władze rozpoczęły powszechną kampanię ścigania osób posądzanych o udział w organizacji zamachu stanu. Od 16 lipca w Turcji zatrzymano już ponad 18 tys. osób, a 9 677 spośród nich zostało aresztowanych.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. ron

    Tak, armia uniezależni się całkiem od USA i tak się zmodernizuje, że stanie się równie skuteczna jak armia pakistańska

Reklama