Reklama

Geopolityka

Prezydent Tajwanu odwiedzi USA. Chiny grożą odwetem

Prezdent Tajwanu Caj Ing-wen
Prezdent Tajwanu Caj Ing-wen
Autor. president.gov.tw

Zewnętrzna presja nie powstrzyma Tajwanu przed kontaktami ze światem – oświadczyła w środę prezydent Caj Ing-wen przed wylotem do USA. Komunistyczne władze Chin zagroziły odwetem, jeśli spotka się tam ona ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pekin uznaje Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli. Chińskie władze wielokrotnie ostrzegały amerykańskich urzędników, aby nie spotykali się z Caj, bo byłoby to ich zdaniem oznaką poparcia dla niezależności Tajwanu.

Czytaj też

W ubiegłym roku chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza przeprowadziła manewry wokół Tajwanu na bezprecedensową skalę, co Pekin określał jako odwet za wizytę ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami Caj odwiedzi w nadchodzących dniach Gwatemalę i Belize – jedyne kraje Ameryki Środkowej, które utrzymują formalne stosunki dyplomatyczne z Tajwanem. W drodze przewidziano międzylądowanie jej samolotu w Nowym Jorku, a później w Los Angeles.

Choć nie zostało to formalnie potwierdzone, spodziewane jest jej spotkanie z McCarthym w Kalifornii – podała agencja Reutera.

Czytaj też

„Zewnętrzna presja nie osłabi naszej determinacji wychodzenia do świata" - oświadczyła Caj przed wylotem z lotniska w Taoyuanie, odnosząc się do gróźb ze strony Chin.

„Jesteśmy spokojni i pewni siebie, nigdy nie ustąpimy ani nie będziemy prowokować. Tajwan będzie pewnie kroczył drogą wolności i demokracji, i wychodził do świata. Choć droga jest wyboista, Tajwan nie jest sam" – zaznaczyła.

Wcześniej w środę rzeczniczka państwowego chińskiego biura ds. Tajwanu Zhu Fenglian oceniła, że przejazdy tranzytowe Caj przez USA służą jej spotkaniom z amerykańskimi urzędnikami i Kongresmenami.

Czytaj też

„Jeśli skontaktuje się ze spikerem Izby Reprezentantów McCarthym, będzie to kolejna prowokacja naruszająca zasadę jednych Chin, szkodząca suwerenności i integralności terytorialnej Chin oraz niszcząca pokój i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej" – powiedziała Zhu.

„Mocno się temu sprzeciwiamy i zdecydowanie podejmiemy środki, by stanowczo odpowiedzieć" – dodała rzeczniczka chińskiego biura ds. Tajwanu.

Czytaj też

Tajwan jest jedną z kluczowych kwestii spornych w coraz bardziej napiętych relacjach Chin z USA, które zdaniem niektórych komentatorów pogorszyły się już do najniższego poziomu od normalizacji stosunków w 1979 roku. Waszyngton nie utrzymuje formalnych relacji dyplomatycznych z Tajpej, ale amerykańskie prawo nakazuje wsparcie utrzymania zdolności Tajwanu do samoobrony.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Książę niosący na plecach białego konia

  Krab jest cesarzem artylerii samobieżnej. Dlaczego trzeba szybko masowo produkować kraby i sprzedawać je na Tajwan po wysokich cenach? Korea Południowa nie może eksportować broni na Tajwan. Powodem jest presja ze strony chińskiego brata. Polska jest tu wolna. Dla porównania położenie geopolityczne Polski i Korei jest podobne. Polska (Korea) - Rosja (Chiny) - Białoruś (Korea Północna)-Ukraina (Tajwan) - Niemcy (Japonia).A Putin zagroził, mówiąc: „Jeśli Seul wyeksportuje broń na Ukrainę, pomożemy Phenianowi”.Przestańmy importować k9. Produkujmy masowo „kraba” i eksportujmy do Polski, krajów bałtyckich, Finlandii i na Bliski Wschód. Zastąpmy Seul, który waha się przed eksportem z obawy przed Rosją i Chinami, a eksport na Ukrainę i Tajwan. !

 2. reffan

  Słychać wycie CCP? Znakomicie.

 3. Chinol

  "Pekin uznaje Tajwan za część ChRL" - Warto dodac ze takze USa - uznaje polyke JEDnYCh chIN. A takze ONZ - np Uznaje Chiny za przedstawiciela wsztskich Chinczkow. Wiekszosc krajkow nie uznaje Tajwanu za niepodegly kraj wlacznie z samym Tajwanem (nie oglosil niepodelglosci)

 4. Chinol

  Przegrala lokalne wybry. Na 21 miast wiekszosc [poszlo do kandatow niezaleznych i Komitangu (partia pro - zjednoczeniwa z Chinami) - ustapila z szefostwa partii - ale zostala jako Prezydent Kraju- musi cos zrobic wiec. A ze burmistrzowie beda wzywac do odwalania wizyty. Troche jak u nas. Burmistrzowie przeciwko (np Sopot) wladzy cenralnej.

Reklama