Reklama

Geopolityka

Prezydent Finlandii z wizytą w Polsce. Głównym tematem bezpieczeństwo

Prezydent Finlandii, Andrzej Duda
Autor. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö z małżonką rozpoczyna dzisiaj dwudniową oficjalną wizytę w Polsce.

Reklama

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił przed rozpoczęciem wizyty, że Finlandia jest ważnym partnerem Polski zarówno w Unii Europejskiej, jak i - od tego roku - w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Rozmowy będą ogniskowały wokół problematyki bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz w regionie Morza Bałtyckiego, a także kwestii zagrożeń hybrydowych” - zapowiedział prezydencki minister.

Jak wskazał, Polska ma ponad dwuletnie doświadczenie w radzeniu sobie z zagrożeniami hybrydowymi. „Teraz Finlandia przeżywa podobne trudności. Na pewno będziemy chcieli z naszymi fińskimi partnerami podzielić się naszymi doświadczeniami” - powiedział Pawlak, odnosząc się do decyzji fińskich władz o zamknięciu 4 przejść granicznych z Rosją z powodu napływu migrantów.

Według Pawlaka, prezydenci będą rozmawiać także na tematy bilateralne, w szczególności o kwestiach gospodarczych i energetycznych.

Czytaj też

Zgodnie z harmonogramem wizyty, po spotkaniu z Andrzejem Dudą, prezydent Finlandii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, następnie spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

We wtorek Niinistö spotka się ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Rusmongol

    W obwodzie kemerowskim do mieszkań kobiet, które w anonimowych czatach rozważały zorganizowanie mitingu, przyszła policja. Funkcjonariusze znaleźli je, chociaż czaty były anonimowe, a ustalenia niewiążące, bo ostatecznie żony zmobilizowanych postanowiły nie zgłaszać wniosku o zgodę na demonstrację. Z kolei w kraju Krasnojarskim policja dzwoni do żon zmobilizowanych i uprzedza je o odpowiedzialności za "ekstremizm". ....... Kacapski mir

  2. rwd

    Jednym z punktów przyszłego porozumienia kończącego wojnę powinno być przekazanie do Rosji i na Białoruś wszystkich migrantów, którzy przez te kraje dostali się do UE.