Geopolityka
Prezydent Duda podpisał ustawy akcesyjne Finlandii i Szwecji
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
Prezydent podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO w Porcie Wojennym w Gdyni, na fregacie ORP T. Kościuszko. Wcześniej, czyli w środę ustawy przyjął Senat, a Sejm uchwalił je 7 lipca.
Czytaj też
Po ogłoszeniu ustaw i wejściu ich w życie prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego ws. akcesji nowych członków Sojuszu. Prezydent Duda w czasie swojego wstąpienia na fregacie ORP Kościuszko, powiedział, że to szczególny moment, ponieważ dwa potężne państwa wchodzą do NATO.
Prezydent Duda: To jest dla nas wielki moment, ponieważ dwa potężne państwa basenu Morza Bałtyckiego, ostatnie które do NATO nie należały poza Rosją, stają się częścią tego sojuszu
— Defence24.pl (@Defence24pl) July 22, 2022
Prezydent zwrócił również uwagę, że teraz wokół Morza Batyckiego znajdują się państwa NATO i Rosja. Państwa, które mają silne armie i które wzmacniają bezpieczeństwo Polski i regionu.
Duda: Wokół Morza Bałtyckiego są w tej chwili państwa NATO i Rosja. To ogromnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo jako części sojuszu. To dwie duże armie, które się stają armiami sojuszniczymi. Armie prawie państw z nami sąsiadujących. Państw na które z całą pewnością możemy liczyć
— Defence24.pl (@Defence24pl) July 22, 2022
Prezydent Duda powiedział także, Rosja liczyła na to iż podzieli NATO i Ukraina zostanie sama. NATO pokazało jednak solidarność z Ukrainą.
Duda: Rosja się spodziewała, że jej napaść na Ukrainę podzieli NATO, spowoduje niezdecydowanie, brak niejednoznaczności w decyzjach. Spowoduje osłabienie Sojuszu i tym samym wzmocnienie Rosji. Stało się zupełnie odwrotnie. Sojusz pokazał jedność od samego początku.
— Defence24.pl (@Defence24pl) July 22, 2022
Duda: Zamiast osłabienia NATO, widzimy wzmacnianie NATO. Widzimy realizację polityki otwartych drzwi, poprzez przystąpienie do NATO kolejnych silnych państw. Nie państw, które by miały słabe armie i państw ze słabym potencjałem militarnym ale wręcz przeciwnie
— Defence24.pl (@Defence24pl) July 22, 2022
W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
Szwecja i Finlandia mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.
Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W Polsce taka zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu, a potem do prezydenta. Po jej podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.
Niutek
Okręt, biurko... Od wzniosłości do śmieszności , tak naprawdę to tylko milimetry. No i wyszło karykaturalnie śmiesznie.
Allah|1435
Ja wam powiem tylko tyle: dowiedziałem się w sumie niedawno i nie ważne skąd, że: ta propaganda płynąca z rosyjskiej telewizji jest w ich głowach całkiem na serio i jeśli wybuchnie wojna z Rosją, kraje zachodnie nie będą traktowane tak samo łagodnie jak Ukraina. Zachód powinien wtedy spodziewać się od razu ekstremalnej przemocy i zmasowanych uderzeń nuklearnych. To tyle dobrych wieści, znikam na razie.
St.Javelin
Jeżeli chcą żeby Rosja wyparowała to proszę bardzo niech eskalują dalej.
Markus
Nie ma to żadnego znaczenia - licz się tylko to co trzeba będzie zaoferować Turcji, żeby to ona podpisała.