Reklama

Geopolityka

Polska wkrótce wycofa wszystkich żołnierzy z Afganistanu

Fot. kpt. Monika Wywiórka
Fot. kpt. Monika Wywiórka

Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii - poinformował w czwartek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda na swoim Twitterze zamieścił wpis, że z końcem miesiąca zostanie zakończona polska obecność w Islamskiej Republice Afganistanu. Jednocześnie już dzisiaj w nocy do kraju wrócą pierwsi żołnierze. Kończy się zarazem trwająca dwie dekady obecność Sił Zbrojnych RP w tym państwie. Wojsko Polskie wypełniało w ten sposób zobowiązania wynikające z Art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, mówiące o wspólnej obronie.

14 kwietnia Rada Północnoatlantycka – główny polityczny organ decyzyjny NATO – uznała, że "nie ma militarnego rozwiązania" wobec wyzwań, przed którymi stoi Afganistan, i poinformowała o zakończeniu sojuszniczej misji w tym kraju. Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich zapowiedzieli, że "wycofanie będzie uporządkowane, skoordynowane i przemyślane" i ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Dzień wcześniej Biały Dom zapowiedział, że do 11 września br. - 20. rocznicy ataków terrorystycznych – z Afganistanu wyjdą wojska amerykańskie. Administracja USA podkreśliła, że decyzja została skonsultowana z sojusznikami z NATO. 14 kwietnia decyzję o zakończeniu zaangażowania w Afganistanie oficjalnie ogłosił prezydent Joe Biden.

Reklama
Reklama

Po zamachach 11 listopada 2001 Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy i dotychczas jedyny użył artykułu 5 Traktatu waszyngtońskiego - mówiącego o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników - i postanowił o misji w Afganistanie.

Polska obecność w Afganistanie trwa nieprzerwanie od 2002 roku, kiedy to Wojsko Polskie wzięło udział w misji Enduring Freedom, która była następstwem ogłoszonej przez administrację Busha walki z terroryzmem w następstwie ataków na World Trade Center we wrześniu 2001 roku. Główna aktywność PKW Afganistan przypadła na lata 2007-2014, podczas trwania misji  International Security Assistance Force (ISAF). Okresowo uczestniczyły w niej liczne zmiany w liczbie ponad 2 500 żołnierzy, wspierane m.in. przez transportery Rosomak, haubice Dana i śmigłowce Mi-24.

Misję ISAF zastąpiła trwająca od 2015 r. operacja Resolute Support, w której Wojsko Polskie brało udział w charakterze doradczo-szkoleniowym. Swoją obecność kończy XIII zmiana PKW RSM Afganistan. Podczas trzech operacji Enduring Freedom, International Security Assistance Force jak i RSM życie straciło 44 polskich żołnierzy.

PAP/Defence24.pl

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama