Reklama

Geopolityka

Polska wesprze USA w Cieśnienie Ormuz?

ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko. / Fot. M. Dura
ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko. / Fot. M. Dura

W razie konfliktu z Iranem Polska mogłaby udzielić Stanom Zjednoczonym wsparcia politycznego - powiedział „Rzeczpospolitej” szef MSZ Jacek Czaputowicz.

W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu gazety minister spraw zagranicznych pytany, czy w rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem Andrzej Duda zobowiązał się do wsparcia USA w razie wojny z Iranem, zapewnił, że "nie było takich zobowiązań". Według Czaputowicza działania dla przywrócenia swobody żeglugi w Zatoce Perskiej są jednak zasadne.

Polska potęgą morską nie jest i nie ma wielkich możliwości zaangażowania się na dalekich akwenach. Możemy natomiast udzielić wparcia politycznego czy oddelegować wyspecjalizowany personel

Minister Spraw Zagranicznych, Jacek Czaputowicz

 Odnosząc się do porozumienia NATO-Rosja z 1997 r. w sprawie nierozmieszczania znacznych sił na terenie nowo przyjmowanych członków Sojuszu powiedział: "Jak można zerwać porozumienie, które już w praktyce zerwała druga strona, m.in. naruszając integralność terytorialną i suwerenność innego państwa?". Czaputowicz podkreślił, że o sojuszniczej obecności na wschodniej flance zdecydował szczyt NATO w 2016 r. w odpowiedzi na aneksję przez Rosję Krymu i części Donbasu.

Najlepiej by było, gdyby Rosja wycofała się z tych terenów. Ale Moskwa nadal łamie prawo międzynarodowe, nie wprowadza w życie porozumień mińskich. A skoro tak utrwala swoją politykę, to utrwala się też obecność Amerykanów w Polsce

Szef polskiego MSZ, Jacek Czaputowicz

Na pytanie, czy wobec zapowiedzianego zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce powinno się tego dokonać przesuwając część wojsk z Niemiec, minister podkreślił: "Na pewno nigdy nie będziemy o to zabiegali! Wojska amerykańskie w Niemczech służą też bezpieczeństwu Polski", ponieważ "są w odwodzie, gdyby Polska została zaatakowana przez Rosję".

Zdaniem ministra podczas wizyty prezydenta USA w Polsce można się spodziewać "ważnej deklaracji" w sprawie zniesienia dla Polaków wiz do USA, choć na ostateczną decyzję trzeba będzie zapewne poczekać.

Podkreślił także znaczenie relacji z USA dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym importu skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych i przypomniał pomysł budowy pływającego terminalu LNG w Gdańsku, który mógłby dostarczać gaz także Ukrainie.

Pytany o perspektywy dla stosunków polsko-niemieckich po odejściu kanclerz Angeli Merkel szef MSZ podkreślił, że kontakty z Niemcami są intensywne, o czym, jak zaznaczył, świadczą częste wizyty szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa w Polsce. Według Czaputowicza "Niemcy uznały, że rządy PiS to nie jest efemeryda, że cieszy się stałym poparciem społecznym (...) Zrozumiały także, że bez Polski nie można realizować poważnych projektów w Unii".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (24)

 1. Anty 50 C-cali przed 500+

  Made in Polska w budowie....pan Tusk blokuje ( na wniosek min. obrony ) dozbrajanie Gawrona do korwety rakietowej. luty 2012. Pan Komador robi zamieszanie w szklance wody, TU jest dementi...JAKIE wsparcie w Ormuz. Ciekawe: do realnej wojny 2003, za czasu innego prezydenta - wspierali JAKIE , czyje interesy TAM...? Gdy kupowali helikoptery nie widziane w jakiejkkolwiek flocie NATO (tym razem o Super spirite), licencje z Niemiec - na Gawrona, BEZ przetargu, offfset'u. Klikacze w obu tematach "Ormuz". czekajmy na konkrety. konkretnie MI6 : czego potrzeba dla sadzawki, i nie tylko to zapytaj Komandora, czy zmienia szacunki co do najlepszego....helikoptera dla sadzawki. Przy zablokowaniu Adelek - gromy sypali typu : do piaskownicy, po zmianie rozliczymy...podobne Turcja, Hiszpania ma. adelki z przerobionym miejscem dla siadania seahawka - POdobno jednak jednak oferowane w tandemie z S70i w ty przetargu na 70 heli!!!? po 2012 roku...adelki z Nulka..czym ostantnio "spruli" drona Iranu?? WRE . podobno

  1. j25

   Szanowny Panie, zgadzam się z Pańskim sarkazmem i podziwiam szczerze jego celność z małym tylko wyjątkiem. Sparawa Gawrona. Tu nie było żadnych nacisków, ani kombinacji ze strony Niemiec. O metodzie pozyskania zdecydowało "słoneczko Bałtyku", bo ono chciało nie tylko korwety (7), ale także rozbudować swój "marynarski" arsenał, czyli Stocznię MW, wyciągniętą ze stanu warsztatów portowych (czym de facto ta placówka była przez lata) do poziomu Stoczni Profesjonalnej Z Prawdziwego Zdarzenia. Metoda, którą "słoneczko" przyjęło, mówiąc krótko nie sprawdziła się. Ot i śiurpryz. A cała reszta - bardzo dobrze, jakby powiedział Jan Kobuszewski z "Dudka".

 2. Lord Godar

  A jak myślicie , te fregaty które się niektórym śnią , że je sobie zbudujemy , to po co ? Nam potrzebne , czy dla wsparcia innych ?

  1. lol

   A w NATO to każdy liczy na siebie czy na innych też? Jakieś zobowiązania sojusznicze mamy czy nie?

 3. rmarcin555

  Teraz rozumiem dlaczego w PL upierają się przy pływającym BWP.

 4. vvv

  czym? nasza MW to skansen bez systemow samoobrony.

  1. W3-pl

   Karacacal z rakietami niekierowanymi? bez spike bo do dzisiaj nie MA sponsora na integrowanie. z torpedami to gdzie to lotto? od MSPO 2015???

 5. Marek1

  Ręce i nogi opadają jak się słucha twórców "polskiej polityki zagranicznej". Całe szczęście, ze jeszcze nikt z "geniuszy" z MSZ i MON nie wpadł na pomysł wysłania tam muzealnych fregat "rakietowych" BEZ możliwości walki z niczym większym od motorówki.

  1. W3-pl

   za to gdzie te fajne wypowiedzi Marku1 o fregatach Nowych przeciwrakietowych z Norwegii?. 2.. ba nawet 3 w 5 LAT? to dlaczego zamiast wodowania - technicznego- jednego z Drugim - "korwety" gawron---- TO nie kupili tych fregat?

 6. Cine

  I teraz wychodzi mądrość naszych kolejnych rządów. Gdybyśmy mieli kilka sprawnych fregat to by nie było zmiłuj. Przynajmniej jedną by musiała popłynąć. A tak "ni ma i nie będzie bo w budżecie nie ma środków."

 7. Sternik

  A w nagrodę dostaniemy rachunek na 300 mld USD do zapłacenia.

 8. Dark

  Po co się mieszamy w ten konflikt ... tam nie wiadomo kto jest gorszy ... na mój gust głównym szkodnikiem jest Arabia Saudyjska i finansowanie przez nią terroru na całym świecie i skrajnych wachabickich odłamów.

  1. SOWA

   Panie Darku, Pana gust, mój gust jest nieważny. Ważne są deklaracje MSZ i naszych polityków. "Izrael to nasz przyjaciel, USA sojusznik". Tak więc idąc tą drogą myślenia wachabicka Arabia Saudyjska też jest naszym przyjacielem bo Izrael i USA, dwa demokratyczne państwa przyjaźnią się z Saudami. W końcu to my "zorganizowaliśmy" w Warszawie konferencję przyjaźni i wojny o pokój. Pora dorosnąć, zbliżają się wybory. Zamiast narzekać wybierzmy odpowiedzialnie. Może wtedy będą pieniądze na okręty, samoloty, rakiety. Jeśli przez prawie 30 lat rządzący nie zrobili nic w sprawie modernizacji armii i zamierzają powoływać ponad 60 letnich rezerwistów to w końcu pora wytrzeźwieć, dorosnąć. Kiedyś w końcu zardzewieją stare BWP-1 i będzie się trzeba przesiąść na Araby-konie.

 9. Made in Poland

  Przecież pan Macierewicz mówił że pod jego rządami nasza armia stała się 3 siłą w Europie i nie możemy wysłać chociaż jednego uzbrojonego w pełni okrętu...... No kto by pomyślał

 10. Paweł

  Drodzy Piszący, z tego może być poważny konflikt, który mógłby wyjść mocno poza ramy samego Izraela i Iranu. Nie mamy tam żadnych interesów i powinności, jako członek NATO i pod żadnym pozorem nie powinniśmy w to brnąć.

 11. return

  Trzebba było kupić te Adelaydy, to by teraz było jak znalazł.

  1. Paweł

   Tak, jak znalazł?Adelaydy miały służyć wzmocnieniu polskiej floty tu, a przede wszystkim wzmocnieniu OPL, a nie po to, by pchać się w nie swoje wojny i udawać sojusznika Izraela, który żadnym sojusznikiem dla nas nie jest i co ważniejsza , być nie chce.

 12. nikt ważny

  Może się czepiam ale o ile pamiętam to pomysł z Ormuz był brytyjski i to jeszcze kiedy Brytania miała panią premier a nie premiera. O tym że USA czegoś tam chce to się właśnie dowiadujemy z tytułu artykułu tylko nie bardzo wiemy czego, bo tym razem historia o zrzucaniu tam kilku ton demokracji raczej będzie tylko listkiem figowym. Tak jak wiem że w administracji naszego państwa pracuje bardzo dużo specjalistów i nawet na samej górze to w zakresie polityki zagraniczne to zaczyna być lepsze niż kabarety w Koszalinie i główne wydanie wiadomości w "widącej" telewizji prywatnej w naszym państwie.

 13. Kaiser

  będziemy wspierać duchowo ;)

 14. MI6

  Nie jesteśmy? a podobno nasza armia rośnie w siłę, a MW nie? i nagle okazuje się, że jednak potrzebujemy okrętów nie tylko na bałtycką sadzawkę, a jak paru dowódców MW powiedziało co myśli o stanie MW to ich zdymisjonowano

 15. Wiktor

  Dajcie sobie spokój to nie nasza wojna nie pchajmy się tam.

 16. śledź ona

  podobno zespół lotniskowcowy z lotniskowcem termojądrowym ORP św pamięci .....(tym co wszędzie) już wychodzi z Gdyni !

 17. Dalej patrzący

  Przynajmniej tyle rozumu starczyło szefowi MSZ, żeby zadeklarował: "Polska potęgą morską nie jest i nie ma wielkich możliwości zaangażowania się na dalekich akwenach." DOŚĆ się nawojowaliśmy na Bliskim Wschodzie w interesie Wuja Sama i jego Umiłowanego Bieniaminka. Tylko Polska - i tylko polska racja stanu. Mam nadzieję, że nasza obecność w Zatoce będzie mniej, niż symboliczna...obym się nie zawiódł...

  1. SOWA

   Zgadzam się z Panem. Niestety Polska zaangażuje się w konflikt Izrael-Iran. Decyzje już zapadły to, że nie wyślemy okrętów jest zwykłym mydleniem oczu. Nie wyślemy bo nie ma co wysłać. Natomiast mamy F-16, jednostki specjalne... .

 18. Xanadu

  Pn. 19.20. Oczywiście, że wojska amerykańskie w Niemczech służą bezpieczeństwu Polski. Innych krajów europejskich również.

 19. fog

  ...to my reprezentujemy jakąś siłę polityczną...i ta siła jest czymś poparta? Siłą militarną, siłą gospodarczą, siłą sojuszy...?? ...smutne...

 20. Tak myślę

  Polska niech się lepiej nie miesza i nie wchodzi między młot a kowadło. Tak będzie lepiej.

 21. USA

  Mądrze.

 22. Zaq

  Ciekawe czym Polska wesprze chyba modlitwą bo polska MW to pływający złom byłby problem z doplynieciem do Zatoki Perskiej.

 23. Rocco

  Chyba dobrym słowem.

 24. Made in Poland

  Po co pisanie o tej pomocy jak na morzu to my możemy wesprzeć sojuszników tylko dobrym słowem gdyż własnej Marynarki Wojennej nie posiadamy.W każdym bądź razie nie posiadamy takiej która byłaby zdolna do działań wojennych.Od biedy moglibyśmy postraszyć piratów u wybrzeży Somalii :)

Reklama