Geopolityka
Polska wesprze USA w Cieśnienie Ormuz?

W razie konfliktu z Iranem Polska mogłaby udzielić Stanom Zjednoczonym wsparcia politycznego - powiedział "Rzeczpospolitej" szef MSZ Jacek Czaputowicz.
W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu gazety minister spraw zagranicznych pytany, czy w rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem Andrzej Duda zobowiązał się do wsparcia USA w razie wojny z Iranem, zapewnił, że "nie było takich zobowiązań". Według Czaputowicza działania dla przywrócenia swobody żeglugi w Zatoce Perskiej są jednak zasadne.
Polska potęgą morską nie jest i nie ma wielkich możliwości zaangażowania się na dalekich akwenach. Możemy natomiast udzielić wparcia politycznego czy oddelegować wyspecjalizowany personel
Odnosząc się do porozumienia NATO-Rosja z 1997 r. w sprawie nierozmieszczania znacznych sił na terenie nowo przyjmowanych członków Sojuszu powiedział: "Jak można zerwać porozumienie, które już w praktyce zerwała druga strona, m.in. naruszając integralność terytorialną i suwerenność innego państwa?". Czaputowicz podkreślił, że o sojuszniczej obecności na wschodniej flance zdecydował szczyt NATO w 2016 r. w odpowiedzi na aneksję przez Rosję Krymu i części Donbasu.
Najlepiej by było, gdyby Rosja wycofała się z tych terenów. Ale Moskwa nadal łamie prawo międzynarodowe, nie wprowadza w życie porozumień mińskich. A skoro tak utrwala swoją politykę, to utrwala się też obecność Amerykanów w Polsce
Na pytanie, czy wobec zapowiedzianego zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce powinno się tego dokonać przesuwając część wojsk z Niemiec, minister podkreślił: "Na pewno nigdy nie będziemy o to zabiegali! Wojska amerykańskie w Niemczech służą też bezpieczeństwu Polski", ponieważ "są w odwodzie, gdyby Polska została zaatakowana przez Rosję".
Zdaniem ministra podczas wizyty prezydenta USA w Polsce można się spodziewać "ważnej deklaracji" w sprawie zniesienia dla Polaków wiz do USA, choć na ostateczną decyzję trzeba będzie zapewne poczekać.
Podkreślił także znaczenie relacji z USA dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym importu skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych i przypomniał pomysł budowy pływającego terminalu LNG w Gdańsku, który mógłby dostarczać gaz także Ukrainie.
Czytaj też: Myśliwce, żołnierze, gaz i atom, czyli co prezydent Duda przywiezie z USA [RELACJA Z WASZYNGTONU]
Pytany o perspektywy dla stosunków polsko-niemieckich po odejściu kanclerz Angeli Merkel szef MSZ podkreślił, że kontakty z Niemcami są intensywne, o czym, jak zaznaczył, świadczą częste wizyty szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa w Polsce. Według Czaputowicza "Niemcy uznały, że rządy PiS to nie jest efemeryda, że cieszy się stałym poparciem społecznym (...) Zrozumiały także, że bez Polski nie można realizować poważnych projektów w Unii".
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.