Reklama

Geopolityka

Podwójny zamach w Somalii. 23 osoby nie żyje, kilkadziesiąt zostało rannych

Fot. CT Snow/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)
Fot. CT Snow/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

W Somalii w wyniku podwójnego ataku samobójczego w mieście Galkayo zginęło 23 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Celem ataku były lokalna siedziba regionalnych władz. W zamachu użyte zostały tzw. VBIED (vehicle-borne improvised explosive device).

W podwójnym ataku samobójczym, przeprowadzonym w niedzielę przez zamachowców z islamistycznej grupy Al-Szabab w Galkayo, w półautonomicznym regionie Putland w Somalii, zginęły 23 osoby - podała miejscowa policja. Wśród ofiar są uczniowie i kupcy z pobliskiego bazaru.

Celem ataku była siedziba regionalnych władz, w pobliżu której znajduje się też szkoła oraz największy bazar w mieście.

Czytaj także: Atak talibów w Somalii. 11 ofiar śmiertelnych

Wypełniony materiałami wybuchowymi samochód podjechał pod bramę główną przed urzędem i tam eksplodował, powodując śmierć kilku osób - powiedział szef miejscowej policji Abdi Hassan. Kilka minut później doszło do wybuchu drugiego samochodu-pułapki, który był zaparkowany w pobliżu.

Liczba ofiar była za drugim razem większa, ponieważ ludzie pospieszyli na pomoc rannym w pierwszej eksplozji - uściślił Hassan. W podwójnym zamachu rannych zostało około 30 osób.

Rebelianci z Al-Szabab, somalijskiej gałęzi Al-Kaidy, którzy pod koniec lipca przeprowadzili podobny, podwójny zamach w Mogadiszu przed siedzibą Unii Afrykańskiej i ONZ, w którym zginęło 6 osób oraz przed punktem kontrolnym na drodze do lotniska Aden Adde, w którym zginęło 12 osób, wzięli odpowiedzialność również za niedzielny zamach w Galkayo.

Al-Szabab od lat prowadzi w Somalii wojnę wewnętrzną, aby usunąć z kraju rząd popierany przez Zachód i wprowadzić prawo szariatu. Siły tego ugrupowania zostały wyparte z Mogadiszu w sierpniu 2011 roku. Jednostki misji Unii Afrykańskiej w Somalii (Amisom), które pomagają rządowi w walce z Al-Szababem, są dyslokowane w porcie lotniczym Aden Adde, nazwanym tak od imienia pierwszego prezydenta Somalii. Liczą 22 tys. żołnierzy.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (1)

  1. Polak Mały

    Galkacyo z tego co wiem jest podzielone. Północ miasta opanowały wojska Puntlandu. Czy wiadomo w której części miasta doszło do ataku?

Reklama