Reklama

Geopolityka

PGZ utworzył konsorcjum do udziału w programie BSL „Gryf”

Fot. PGZ
Fot. PGZ

W siedzibie PGZ w Radomiu podpisano umowę tworzącą konsorcjum w składzie: PGZ S.A., WZL-2 S.A., PIT-Radwar S.A., MESKO S.A. oraz WZE S.A. Celem konsorcjum jest złożenie oferty na system bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu o kryptonimie „Gryf” oraz utworzenie Centrum Kompetencyjnego Bezzałogowych Systemów Powietrznych.

Powstanie Konsorcjum jest bezpośrednim następstwem decyzji MON, która powierzyła realizację programu taktycznych BSL o kryptonimie „Gryf” przemysłowi krajowemu w kooperacji z kontrahentem zagranicznym, dysponującym odpowiednią technologią. PGZ zdecydował się na współpracę z firmą Elbit Systems Ltd. która proponuje Polsce system Hermes 450. 17 września 2015 roku PGZ i Elbit Systems zawarły porozumienie, dotyczące wspólnej oferty w programie „Gryf” systemu bezzałogowego opartego na tej właśnie platformie.

Utworzenie konsorcjum jest więc naturalnym następstwem zawartej umowy. W ramach podpisanego porozumienia, spółki pod przewodnictwem PGZ złożą wspólną ofertę w zakresie produkcji, rozwoju, modernizacji oraz utrzymania systemu bezzałogowych statków powietrznych, bazującego na platformie Hermes 450. Dodatkowo, spółki konsorcjum będą odpowiedzialne za budowę, na bazie istniejącej już infrastruktury WZL-2 w Bydgoszczy, Centrum Kompetencyjnego BSP, które będzie realizowało prace w zakresie budowy, modernizacji, serwisowania i szkolenia, a w przyszłości także projektowania bezzałogowych systemów powietrznych. 

Konsorcjum pozwoli na opracowanie nowoczesnego systemu bezzałogowych statków powietrznych, który będzie odpowiadał wymogom polskich Sił Zbrojnych. Dzięki współpracy z zagranicznym partnerem w postaci Elbit Systems, Polska ma szansę opracować własną wersję systemu bezzałogowych statków powietrznych średniego zasięgu z możliwością ich późniejszej sprzedaży na rynki zewnętrzne.

Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGZ. S.A.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Torgen

    proponuję zatrudnić młodego Solejuka z Wilkowyjów

  2. Lotnik

    A MOŻE BY TAK SAMI COŚ WYPRODUKOWALI BEZ IZRAELA !! Przecież polscy inżynierowie( ale nie ci ze zdjęcia bo ich tam nie widzę), potrafili budować samoloty i śmigłowce zatem porafią też zbudować własnego drona. To żałosne towarzystwo ze zdjęcia to miernota którą już dawno należało pożegnać!!!!!!!

  3. peter

    ...no i powstało konsorcjum...teraz trza kasy na to wszystko, ten program. Przepraszam- Kody źródłowe pewnie z PGZ?

  4. Afgan

    Od kilku lat nic do armii nowego nie wprowadzono, tylko co chwile słyszy się o zawieraniu konsorcjów, podpisywaniu porozumień, wysyłaniu zaproszeń do negocjacji, i innych bzdurach. W programie Poprad już chyba było 5 zaproszeń do negocjacji i podpisano 5 porozumień dodatkowo powstało kilka konsorcjów i "paneli zadaniowych", a Poprad to system bliskiego zasięgu (do 5,5 km) i taki cyrk wokół niego, a od 2007 roku nie może zostać wprowadzony ! To tylko jeden z przykładów naszej niemocy. Jak dotąd wojsko najważniejsze co otrzymało to nieprzydatny do niczego złom w postaci PRZEKROJÓW BRONI STRZELECKIEJ z ZM Tarnów ! Obecna polityka rządu to mydlenie ludziom oczu że coś się robi w kierunku poprawy możliwości obronnych państwa, a przy okazji nabija się jeszcze kasę na jakiś fikcyjnych czy nic nie znaczących wydarzeniach takich jak opisane powyżej. Jednym słowem ŻENADA !

    1. Ttt

      lepszy przetarg to :Informacja o prowadzeniu analizy rynku w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej dot." Lotniskowego Osuszacza Powietrza (LOP) wewnętrznych przestrzeni statków powietrznych (...)"

  5. hirek

    Jaja sobie robią z obywateli? PGZ zrobiło konsorcjum w ramach PGZ. To jaka jest rola tej czapy w postaci PGZ?

  6. Wojtekus

    Kasę jednak stawiam na WB Electronics.

  7. oloo

    Które to już konsorcjum??? A efektow jak nie było tak nie ma :)

    1. ret

      chyba pierwsze w tym temacie?

  8. iop

    Brawo !!

Reklama