Geopolityka
Pakistan wydalił ambasadora Indii i zawiesił dwustronny handel
Pakistan zdecydował w środę o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Indiami, które dwa dni temu unieważniły specjalny status spornego Kaszmiru - podało pakistańskie MSZ. Rząd w Islamabadzie wydalił ambasadora Indii i odwołał swojego ambasadora z Delhi. Zawiesił też połączenia kolejowe z Indiami.
Jak pisze AP decyzje o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych oraz o zawieszeniu dwustronnego handlu podjęto na posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Pakistanu z udziałem czołowych dowódców sił zbrojnych i najwyższych urzędników rządowych, któremu przewodniczył premier Imran Khan. Postanowiono także o zawieszeniu dwustronnej wymiany handlowej.
Odwołaliśmy naszego ambasadora w Delhi i postanowiliśmy o wydaleniu z naszego kraju indyjskiego ambasadora.
Islamabad zapowiedział także złożenie wniosku do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wywarcie presji na Indie i nakłonienie rządu tego kraju do wycofania się z decyzji o unieważnieniu specjalnego statusu Kaszmiru.
Zdecydowaliśmy się przerwać kursowanie ekspresu Samjhauta ( pociąg łączący stolicę Indii Delhi z pakistańskim miastem Lahaur) (...) Tak długo, jak będę ministrem ds. kolei, Samjhauta Express nie będzie kursować
Tymczasem w Kaszmirze wciąż odbywają się protesty w związku z decyzjami Delhi. W głównym mieście Srinager służby bezpieczeństwa rozmieściły mobilne punkty kontrolne, ograniczając ruch ludzi, a policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom. W całym regionie nadal nie działa internet, telefonia i telewizja, zamknięte są prawie wszystkie sklepy z wyjątkiem aptek.
Czytaj też: Groźba wojny. Nie można wykluczyć kolejnego ataku terrorystycznego w Kaszmirze [SKANER Defence24]
W poniedziałek na wniosek indyjskiego rządu prezydent tego kraju Ram Nath Kovind unieważnił artykuł 370. konstytucji, zapewniający tymczasowy specjalny status zamieszkanego w większości przez muzułmanów indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Krok ten oznacza formalne pełne zintegrowanie indyjskiego Kaszmiru z resztą państwa. Niektórzy przywódcy polityczni w Kaszmirze ostrzegali, że tak zasadnicza zmiana ustrojowa zostanie uznana przez kaszmirskich muzułmanów za akt wrogi i wywoła poważne trudności. Rząd centralny w ramach prewencji sprowadził na miejsce znaczne posiłki wojskowe i paramilitarne oraz zablokował połączenia telefoniczne i internetowe.
Specjalny status Kaszmiru dawał jego władzom daleko idące uprawnienia. Znika teraz m.in. zakaz nabywania dóbr majątkowych przez osoby spoza stanu Dżammu i Kaszmir, które ponadto zostaną dopuszczone do pracy w lokalnej administracji publicznej i do studiowania na tamtejszych uczelniach na kierunkach zastrzeżonych do tej pory dla miejscowych.
Czytaj też: Starcia w Kaszmirze. Przyczyny i konsekwencje konfliktu pomiędzy nuklearnymi mocarstwami [ANALIZA]
Podzielony Kaszmir od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między Indiami i Pakistanem. W regionie działają ugrupowania zbrojne, które walczą o niepodległość regionu lub przyłączenie go do Pakistanu. Indie oskarżają Pakistan o sponsorowanie zbrojnych bojowników oraz ugrupowań separatystycznych w indyjskiej części Kaszmiru. Islamabad te oskarżenia odrzuca i utrzymuje, że udziela jedynie moralnego i dyplomatycznego wsparcia ruchowi separatystycznemu.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie