Reklama

Geopolityka

Ostra reakcja USA. Kres łagodnego kursu wobec Rosji?

Władze USA wezwały Rosję do zaprzestania wsparcia dla rebeliantów, także w kontekście zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Na zdjęciu broń rebeliantów przejęta przez siły ukraińskie w Kramatorsku i Słowiańsku. Fot. mvs.gov.ua.
Władze USA wezwały Rosję do zaprzestania wsparcia dla rebeliantów, także w kontekście zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Na zdjęciu broń rebeliantów przejęta przez siły ukraińskie w Kramatorsku i Słowiańsku. Fot. mvs.gov.ua.

Władze Stanów Zjednoczonych są „zszokowane” zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodniej Ukrainie. Choć szczegóły incydentu nie są jeszcze znane, wezwano Rosję do „natychmiastowego” zaprzestania wspierania prorosyjskich  tzw. separatystów.

W komunikacie Białego Domu podkreślono, że władze USA są „zszokowane” przebiegiem wypadków związanych z katastrofą samolotu. Na razie nie ustalono przyczyn incydentu, lecz amerykańska administracja ponownie w sposób zdecydowany wezwała Rosję do zaprzestania wsparcia dla prorosyjskich bojowników. Według niepotwierdzonych doniesień amerykańskie systemy rozpoznawcze zarejestrowały start pocisku przeciwlotniczego w rejonie katastrofy.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu odbyło się niedługo po wprowadzeniu przez Stany Zjednoczone kolejnej rundy sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej. Przedstawiciele Białego Domu nie oskarżają wprost Rosji o spowodowanie katastrofy Boeinga. Stwierdzili oni jednak, że incydent „odbył się w kontekście kryzysu na Ukrainie”, podsycanego przez rosyjskie wsparcie dla separatystów, w tym dostawy uzbrojenia, wyposażenia i prowadzenie szkoleń. Rosja została wezwana do „natychmiastowego” podjęcia kroków w celu deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Reakcja Stanów Zjednoczonych na zestrzelenie malezyjskiego samolotu pasażerskiego oznacza najprawdopodobniej znaczne zaostrzenie kursu wobec Federacji Rosyjskiej w związku z kryzysem ukraińskim, włącznie z wprowadzeniem kolejnych dotkliwych sankcji w wypadku dalszej eskalacji konfliktu. Nie wiadomo jednak, jak na incydent zareagują państwa europejskie i czy Rosja nie będzie chciała wykorzystać katastrofy do "zamrożenia" konfliktu na Ukrainie.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. Wojmił (Elf)

  już 2 dzień szczątki ciał i ciała gniją na ukraińskiej ziemi... niezorganizowana akcja ich zbierania trwa jedynie... a zachód gada, oburza się i straszy... wysłali jakiś obserwatorów OBWE... którzy przyjechali i zobaczyli, że nie mają dostępu do szczątków i oni też gadają z separatystami... już podczas krymu napisałem - również na tym forum - że trzeba działać zdecydowanie. im bardziej zdecydowanie i im wcześniej tym lepiej... Siły szybkiej reakcji NATO i UE powinny ogłosić przejęcie kontroli nad tym terenem jako działania stabilizacyjne i celem wyjaśnienia sytuacji... samoloty za zgodą Ukrainy przejmują kontrolę w powietrzu, lądują spadochroniarze i zabezpieczają teren zabijając każdego kto stawia opór... przy okazji tworzą fakty dokonane korzystne dla Ukrainy wywalając stamtąd separatystów... jeśli zachód zareaguje tylko słowami i mglistymi sankcjami (znowu) zamiast czynami to putin będzie sobie coraz więcej pozwalał...

 2. czytelnik

  Nudzi mnie już to twoje nadawanie o federacji europejskiej. Czy naprawdę chcesz mieć nad sobą kanclerza i gówno do powiedzenia jako polak?

  1. Wojmił

   polak już teraz ma goowno do powiedzenia w tym świecie.. albo będziesz miał nad sobą kanclerza albo dekrety Putina... ale ty tego nie zrozumiesz... jak ciebie nudzi to nie czytaj i nie odpowiadaj.

  2. qwerty

   Jeśli Polska chce mieć cokolwiek do powiedzenia w świecie gdzie istnieją Chiny, Indie, Indonezja, Brazylia itp. potęgi to jedynym wyjściej jest właśnie "mieć kanclerza".

 3. Wojmił

  Przestaniecie wreszcie gadać? Zaczniecie wreszcie coś robić? Rosjanie na waszym miejscu już by wysłali myśliwce, aby opanować przestrzeń powietrzną w danym rejonie i zrobić zrzut spadochroniarzy do zabezpieczenia tego miejsca na swoje śledztwo a wy tylko gardłować oburzeniem potraficie! Historia was niczego nie nauczyła? Im wcześniej zatrzymuje się agresora tym lepiej... ps. ludzie - nie kupujemy towarów rosyjskich!

  1. realista

   jakich towarów ? zasiarczonego węgla czy monopolstycznego gazu ?

  2. Bucksik

   Czyli np, nie kupujemy ropy naftowej i gazu ziemnego ?

  3. dfg

   Wymień jakie na przykład towary...bo ludzie pewnie nie wiedzą po za gazem i ropą.

 4. Wojmił (dawniej Elf)

  Po pierwszych wypowiedziach "liderów" USA i Europy wydaje się, że skończy się na oburzeniu, gadaniu i apelach... tak jak w sprawie Krymu.. Rosja zyska więcej jeszcze popleczników w rodzaju Orbana - którzy będą gardzili zgniłym zachodem i cenili Rosję i Putina... Gdyby były USA a po drugiej stronie United States of Europe - mogłoby być inaczej... ale swołocze narodowe, chadeckie i komusze w UE nadal utrzymują UE na etapie bandy niedogadanych politykierów zamiast stworzyć solidną federację..

  1. qqqq

   Federacja z francuzami i niemcami to nie federacja dla nas. Zacieśnienie współpracy militarnej z UK i USA to lepsze wyjście.

 5. prześmiewca

  Tyle to znaczy i ma taką samą wagę jak nawoływanie Rosji by USA zaprzestały wspierania kosowskich, czeczeńskich, syryjskich secesjonistów i by zaprzestały agresji na Libię. :)

Reklama