Premier Węgier Viktor Orban rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem i przekazał mu wyrazy solidarności oraz współczucia - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w nagraniu na Facebooku.
Orban przekazał Tokajewowi „wyrazy solidarności i współczucia z powodu wielu, wielu ofiar śmiertelnych" i „oczywiście zaoferowaliśmy swoją pomoc" - oświadczy Szijjarto.
Dodał, że zorganizowano ewakuację z Kazachstanu wszystkich Węgrów, którzy o to prosili. Pięć osób już opuściło ten kraj. Wyzwaniem była natomiast ewakuacja obywateli węgierskich, którzy przebywali w Ałmaty. Jak podkreślił minister, dzięki pomocy Rosji sześć osób zostało stamtąd zabranych rosyjskim samolotem do Moskwy, skąd po zakończeniu procedur biurokratycznych wrócą do kraju węgierskim samolotem wojskowym.
Czytaj też
Dodał, że w Kazachstanie przebywa obecnie około 100 Węgrów, w większości pracowników firmy energetycznej.
Tokajew powiedział w poniedziałek, że gwałtowne zamieszki, które przetoczyły się w zeszłym tygodniu przez Kazachstan, były zorganizowaną "próbą zamachu stanu", kierowaną przez "uzbrojonych bojowników", ale w kraju przywrócono już spokój. W kraju rozmieszczono tzw. "siły pokojowe" Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OKDB). To łącznie 2,5 tys. żołnierzy, przede wszystkim jednostki rosyjskie, ale też m.in. z Białorusi. Główną rolę w działaniach odgrywają jednak rosyjskie wojska powietrzno-desantowe, Rosja zapewnia też transport lotniczy (również sojusznikom).
Czytaj też
Demonstracje w całym Kazachstanie wybuchły 2 stycznia i przerodziły się w gwałtowne starcia z wojskiem i policją. Manifestacje przeciwko podwyżce cen gazu LPG używanego do tankowania samochodów przekształciły się w szerszy protest przeciwko rządom Tokajewa. W starciach zginęło co najmniej 164 osób, a 7,9 tys. zatrzymano.
Państwa Zachodu i organizacje broniące praw człowieka od dawna krytykują Kazachstan za autorytarny system polityczny, ograniczanie wolności mediów i brak uczciwych wyborów.
yaro
Orban to obecnie jeden z niewielu polityków którzy mają jeszcze trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość która nas otacza, Węgrom możemy tylko pozazdrościć. Jakoś cicho o hubie gazowym na Węgrzech który umniejsza to co zbudowaliśmy w Świnoujściu do tego właśnie pozbawliśmy się szansy na hub przeładunkowy z Chin w wyniku niezrozumiałej polityki ten powstanie na Węgrzech
Ktos
Człowieku o czym ty piszesz? Jaki hub z Chin w Świnoujściu? Że niby z Chin ma statek płynąć okrążając Europę, aby wyładować się w Świnoujściu? Już głupszego pomysłu nie było? Chyba opisałeś najdłuższą drogę towaru z Chin. Chyba logiczne, że towary z Chin będą rozładywowane na wybrzeżu Morza Czarnego. Coś tam u was słabo z geografią.
Gracz
@ktos On mówił o hubie ale lądowym. Chiński projekt jedwabnego szlaku mówi to panu coś ?
szalony Antek
Teraz tylko czekać jak Polska poprze Kazachstan. Jakieś powody pewnie się znajdą, np. liczna miejscowa Polonia bo przecież kiedyś Polacy masowo emigrowali do Kazachstanu w poszukiwaniu cywilizacji i dobrobytu.
Monkey
Węgrzy należą do struktur zachodnich, ich demokracja jest na podobnym poziomie jak nasza, ale potrafią robić interesy z Niemcami i Francją, a my nie. Dogadują się także ze Wschodem. A my nie. Smutne to trochę, że mamy takich nieudolnych duplomatów:-(
Xzibit
Orban popiera kryminalistę który kazał strzelać do własnego narodu i ten sam Orban to bliski sojusznik pisu :)