Geopolityka
Obama: Rozmieścimy w Polsce rotacyjnie około tysiąca żołnierzy USA
Prezydent Barack Obama oraz prezydent Andrzej Duda wzięli udział we wspólnej konferencji, zorganizowanej na chwilę przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie. Prezydent Polski podkreślił, że „warszawski szczyt NATO będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo”.
Jesteśmy wdzięczni za przychylność, za zrozumienie, że bezpieczeństwo jest tam, gdzie jest obecna najsilniejsza armia świata, a tą najsilniejszą armią świata jest jak wiadomo armia Stanów Zjednoczonych.
Duda podkreślił również, że amerykańscy żołnierze brali udział w przeprowadzonych w tym roku na terenie Polski manewrach Anakonda-16 oraz, że ciężka brygada USA będzie działała na terenie kraju.
Prezydent Duda rozmawiał z Obamą o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak poinformował media, Brytyjczycy zachowają pełną siłę w ramach Sojuszu i są dla niego niezwykle ważnym partnerem.
– Etos służby w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle silny, powiedziałbym: wręcz jest elementem wielkiego patriotyzmu, o czym miałem możliwość osobiście przekonać się z amerykańskimi dowódcami, żołnierzami w trakcie ćwiczeń „Anakonda” – powiedział Duda składając na ręce prezydenta Obamy kondolencje dla ofiar strzelaniny w Dallas. Zginęło w niej pięciu policjantów, a sześciu zostało rannych.
Barack Obama wyraził również zaniepokojenie "związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie Trybunału Konstytucyjnego". Prezydent USA zaznaczył, że szanuje polską niepodległość. Wezwał jednak wszystkie strony do wspierania instytucji demokratycznych w Polsce. To właśnie na nich w jego opinii opiera się demokracja. Barack Obama przypomniał, że dwa lata temu był w Polsce, by świętować praworządność i demokrację, wartości, które bardzo cenią sobie Stany Zjednoczone.
Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie
Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony"
Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej
Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit"
maxx4ehv
Czy wie ktoś czy ci amerykańscy żołnierze też będą musieli przejść wielomiesięczną odprawę wizową taka samą jak z całego NATO ( TYLKO Polacy , Bułgarzy i Rumuni). Jaki to sojusznik z za oceanu który nałożył na TYLKO naród polski wizy... Polskie ciule.
Poe
Zamiast 17 tyś mamy tysiąc, kolejny wielki sukces Macierewicza.
AS
Mało miałem nadzieję że będzie 10.000 na stałe.