Reklama

Geopolityka

Obama: Rozmieścimy w Polsce rotacyjnie około tysiąca żołnierzy USA

Fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter
Fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter

Prezydent Barack Obama oraz prezydent Andrzej Duda wzięli udział we wspólnej konferencji, zorganizowanej na chwilę przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie. Prezydent Polski podkreślił, że „warszawski szczyt NATO będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo”. 

Obama potwierdził, że USA będą realizować swoje sojusznicze zobowiązania. Stany mają odgrywać wiodącą rolę jeżeli chodzi o obecność sił NATO w Polsce, a Polacy wzmacniają swoją pozycję w Sojuszu. Barack Obama zapewnił również, że w Polsce służyć będzie rotacyjnie około tysiąca żołnierzy amerykańskich. 
 
 
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że odbywający się w Warszawie szczyt jeszcze bardziej wzmocni partnerstwo między uczestniczącymi w nim krajami. Prezydent Polski zaznaczył również, że cieszy się z tego, że USA tak zdecydowanie wspierają wzmocnienie potencjału militarnego NATO w "naszej części Europy".

Jesteśmy wdzięczni za przychylność, za zrozumienie, że bezpieczeństwo jest tam, gdzie jest obecna najsilniejsza armia świata, a tą najsilniejszą armią świata jest jak wiadomo armia Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Andrzej Duda

Duda podkreślił również, że amerykańscy żołnierze brali udział w przeprowadzonych w tym roku na terenie Polski manewrach Anakonda-16 oraz, że ciężka brygada USA będzie działała na terenie kraju. 

Prezydent Duda rozmawiał z Obamą o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak poinformował media, Brytyjczycy zachowają pełną siłę w ramach Sojuszu i są dla niego niezwykle ważnym partnerem. 

– Etos służby w Stanach Zjednoczonych jest niezwykle silny, powiedziałbym: wręcz jest elementem wielkiego patriotyzmu, o czym miałem możliwość osobiście przekonać się z amerykańskimi dowódcami, żołnierzami w trakcie ćwiczeń „Anakonda” – powiedział Duda składając na ręce prezydenta Obamy kondolencje dla ofiar strzelaniny w Dallas. Zginęło w niej pięciu policjantów, a sześciu zostało rannych. 

Barack Obama wyraził również zaniepokojenie "związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie Trybunału Konstytucyjnego". Prezydent USA zaznaczył, że szanuje polską niepodległość. Wezwał jednak wszystkie strony do wspierania instytucji demokratycznych w Polsce. To właśnie na nich w jego opinii opiera się demokracja. Barack Obama przypomniał, że dwa lata temu był w Polsce, by świętować praworządność i demokrację, wartości, które bardzo cenią sobie Stany Zjednoczone. 


Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony"

Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej

Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit"

Reklama

Komentarze (3)

  1. maxx4ehv

    Czy wie ktoś czy ci amerykańscy żołnierze też będą musieli przejść wielomiesięczną odprawę wizową taka samą jak z całego NATO ( TYLKO Polacy , Bułgarzy i Rumuni). Jaki to sojusznik z za oceanu który nałożył na TYLKO naród polski wizy... Polskie ciule.

  2. Poe

    Zamiast 17 tyś mamy tysiąc, kolejny wielki sukces Macierewicza.

  3. AS

    Mało miałem nadzieję że będzie 10.000 na stałe.

Reklama