Geopolityka

Nowa Zelandia kupuje francuski system przeciwlotniczy

Rakieta CAMM systemu Sea Ceptor będzie zastosowana na nowozelandzkich fregatach typu ANZAC – fot. M.Dura
Rakieta CAMM systemu Sea Ceptor będzie zastosowana na nowozelandzkich fregatach typu ANZAC – fot. M.Dura

Nowa Zelandia chce wyposażyć swoje modernizowane fregaty typu ANZAC w rakietowy system przeciwlotniczy Sea Ceptor, opracowany przez koncern MBDA.

W ten sposób Nowa Zelandia będzie pierwszym eksporterem tego systemu. Sea Ceptor ma zostać zamontowany na fregatach: HMNZ „Te Kaha” i HMNZ „Te Mana”. Będzie on elementem tworzonego na tych okrętach strefowego systemu obrony przeciwlotniczej LAAD (Local Area Air Defence), który pozwoli nie tylko na samoobronę, ale również na ochronę innych jednostek pływających znajdujących się w pobliżu.

Taki sam system został wybrany dla brytyjskich fregat typu 23 i planuje się również zamontować na niszczycielach typu 26 GCS (Global Combat Ship). Jest on o tyle użyteczny, że nie wymaga radarów śledzących i podświetlających cel, ponieważ rakieta CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) posiada własną aktywną głowicą radiolokacyjną.

Co więcej system ten, ze względu na zastosowaną technikę „delikatnego” startu nie potrzebuje układu odpływu gazów wylotowych (silniki rakiety włączają się już po wyrzuceniu jej w powietrze), co ułatwia jego montaż w kadłubie. Dodatkowo kontener startowy rakiety jest kompatybilny z większością istniejących wyrzutni pionowego startu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.