Reklama

Geopolityka

Nowa siedziba Muzeum Katyńskiego

W czwartek odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Katyńskiego, znajdującej się w Cytadeli Warszawskiej, w której uczestniczyli między innymi prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. W ceremonii wzięli także udział przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Rodziny Policyjnej. 

Prezydent Andrzej Duda podziękował za ukończenie muzeum, wskazując jednocześnie na konieczność zachowania historycznej prawdy dla przyszłych pokoleń oraz dla gości spoza Polski. Prezydent zwrócił uwagę na konieczność nazwania zbrodni katyńskiej zbrodnią ludobójstwa, przypomniał także o kłamstwie na temat Katynia, jakie było rozpowszechniane w czasach PRL.

Muzeum Katyńskie to wielkie dzieło utrwalania pamięci i edukacji historycznej na przyszłość dla pokoleń młodych Polaków, ale także zagranicznych gości

prezydent Andrzej Duda

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak stwierdził z kolei, że zbrodnia katyńska miała zniszczyć polskie państwo i ludzi, którzy mu służyli. Szef MON podkreślił, że Polska jest w sposób szczególny zobowiązana wobec jej ofiar, a Katyń należy do spraw które budują polską tożsamość. 

Są sprawy święte dla Polaka. One wykraczają poza normalną historię, budują naszą tożsamość

szef MON Tomasz Siemoniak

Powstanie nowej siedziby Muzeum Katyńskiego było możliwe dzięki finansowaniu tej instytucji ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. W nowym miejscu, w kaponierze Cytadeli Warszawskiej i wokół kaponiery, znajduje się ekspozycja pamiątek pozostałych po ofiarach stalinowskich mordów dokonanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. Ogółem zbiory muzeum liczą ponad 42 tys. eksponatów, a także archiwalia, fotografie i książki.

Misją placówki jest zachowanie świadectw zbrodni, gromadzenie zabytków kultury narodowej związanej z dziejami orężą polskiego oraz udostępnianie ich do celów naukowych, dydaktycznych i wychowawczych. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jac

    Każde muzeum traktujące o martyrologii powinno uświadomić młodych nie tylko jakie zbrodnie, ale jakie błędy popełnili nasi przodkowie. Młodzi powinni zrozumieć, że wojna nie prowadzi do niczego dobrego. II wojna światowa pochłonęła dziesiątki milionów ofiar. Przeszłości nie da się zmienić, ale można z niej wyciągnąć wnioski. II wojna światowa zakończyła się 70 lat temu. Powinniśmy myśleć perspektywicznie, a nie chować urazy. Platon powiedział, że historia się powtarza gdyż nie wyciągamy z niej wniosków. Oby nie miał racji.

Reklama