Reklama

Geopolityka

Niemcy: Turcja "centralną platformą działań islamistów"

Fot. Andreas Trojak/Flickr (CC BY-SA 2.0)
Fot. Andreas Trojak/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Niemiecka telewizja publiczna ARD, powołując się na poufną odpowiedź MSW na interpelację poselską klubu Lewicy, podała, że rząd Niemiec uważa Turcję za „centralną platformę działań” organizacji islamistycznych i terrorystycznych na Bliskim Wschodzie.

Z dokumentu, do którego dotarła ARD, wynika, że zdaniem rządu w Berlinie Turcja od lat współpracuje z islamistami. "W wyniku postępującej stopniowo od 2011 roku islamizacji polityki wewnętrznej i zagranicznej Ankary Turcja stała się centralną platformą działań" dla islamistycznych ugrupowań na Bliskim i Środkowym Wschodzie" - cytuje ARD fragment dokumentu sporządzonego przez sekretarza stanu w MSW Ole Schroedera.

Czytaj także: Turcja żąda ekstradycji puczystów. "1900 lat więzienia" dla Gulena

Liczne zapewnienia ze strony prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i rządzącej partii AKP o solidarności i poparciu dla Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, dla Hamasu i zbrojnej islamistycznej opozycji w Syrii podkreślają ich "ideologiczne pokrewieństwo" z Bractwem Muzułmańskim - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

ARD podkreśla, że rząd Niemiec tym samym po raz pierwszy łączy Erdogana z organizacją terrorystyczną, za jaką Unia Europejska uważa Hamas. Raport opiera się na informacjach niemieckiego wywiadu zagranicznego BND.

Agencja dpa pisze, że upublicznienie dokumentu może doprowadzić do dalszego pogorszenia i tak już napiętych relacji między Berlinem a Ankarą.

Czytaj także: Powstanie niemiecko-turecko-malezyjskie konsorcjum czołgowe. Cel: kraje Zatoki Perskiej

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

 1. panzerfaust39

  Nie trzeba mieć wywiadu aby wiedzieć że Arabia Saudyjska Turcja oraz Izrael są głównymi destabilizatorami w regionie i sponsorami wszelkiej maści islamskich terrorystów oraz "Arabskiej Wiosny"

  1. vvv

   irael? :D szkoda ze pominołes assada i iran czyli sojusznikow rosji. czyli kazdy kto jest zwiazany z usa jest zly a mordercy i krwawi dyktatorzy zwiazani z rosja sa cacy?

 2. chorąży

  Ojej, a dlaczego ta nagła zmiana retoryki ?? Niedawno jeszcze dla Niemców Prezydent Turcji był ostoją i gwarantem demokracji, a info z Rosji o Turcji jako "ostoi islamistów" traktowana była jako paszkwil ? Nagły zwrot o 180 stopni ?!?!?! To teraz bombardowanie konwojów z ropa isis jest cacy ? już nie powoduje skażenia środowiska i nie generuje niewinnych ofiar ? A co na to "nasi" rusofoby ? Po raz kolejny apeluję o rozsadek i umiar w tej propagandzie, bo lansowanie "skrajnych" i absurdalnych tez ośmiesza "co poniektórych"

  1. vvv

   o czym ty piszesz? myslisz ze rosja pomaga assadowi by walczyc z isis? :D zejdz na ziemie. kazdy wiedzial ze turcja pomaga isis i dlatego UE i USA pomagają kurdom i usa blokuje turcje przed pacyfikacja kurdow.

Reklama