Geopolityka
NATO uruchamia zintegrowany system kontroli sił powietrznych
NATO uruchamia nowy system zarządzania i kontroli sił powietrznych w Europie (Air Command and Control System – ACCS). System produkowany przez ThalesRaytheonSystems, zostanie uruchomiony w 15 państwach w całej Europie w ciągu trzech najbliższych lat. Będzie umożliwiał zarządzanie wszystkimi operacjami lotniczymi, zarówno w przestrzeni Sojuszu, jak i poza nim.
Air Command and Control System docelowo ma zastąpić istniejące do tej pory systemy obrony powietrznej NATO. W Europie pojawi się w 15 państwach i będzie się rozciągał z północy od Norwegii, aż na wschód do Turcji. Jest to łączny obszar przekraczający 10 mln km kwadratowych, gdzie zostanie zamontowanych 300 czujników, podłączonych do ponad 40 różnego typu instalacji radarowej. Zgodnie z zapowiedziami producenta pierwszy z elementów ASCC zostanie zainstalowany we Włoszech jeszcze w tym roku. Niektóre ośrodki będą prowadzone bezpośrednio przez NATO, inne pozostaną pod kontrolą państw w jakich będą się znajdowały.
Zadaniem ACCS będzie integracja działań prowadzenia operacji powietrznych, w tym planowanie misji i zadań jednocześnie, a także kontroli oraz nadzoru przestrzeni powietrznej, zarządzania przestrzenią powietrzną oraz zarządzania siłami powietrznymi. Do końca 2016 roku z systemem ma zostać zintegrowana obrona przeciwrakietowa, co ma umożliwić przechwytywanie również rakiet balistycznych i pocisków manewrujących, o ile oczywiście w dyspozycji będą odpowiednie systemy rakietowe (bądź w wypadku rakiet cruise - również myśliwce).
"Przed ACCS, każde państwo posiadało swój własny system. Teraz członkowie NATO będą mieli jednolity system i stanowi to rewolucję w dziedzinie operacji lotniczych" - mówi Philippe Duhamel, dyrektor zarządzający ThalesRaytheonSystems.
ACSS składa się z dwóch ściśle zintegrowanych systemów. Pierwszy z nich stanowi system wykonywania lotów w czasie rzeczywistym (ARS), który łączy się z Centrum Kontroli Lotów (Air Control Centre - ACC), Ośrodkiem obrazowania rozpoznanej sytuacji powietrznej (Recognised Air Picture RAP Production Centre - RPC) oraz posterunkiem radiolokacyjnym (Sensor Fusion Post - SFP). ARS zbiera dane z systemu a następnie tworzy obraz operacyjny w czasie rzeczywistym, w celu skutecznego kierowania obroną powietrzną, np. wysłanie myśliwca w strefę zagrożenia.
Natomiast drugi system tworzy Ośrodek dowodzenia połączonymi działaniami powietrznymi (Combined Air operations Centres - CAOC). Jego zadania to planowanie, zarządzanie lotnictwem oraz kontrolą misji.
Warto wspomnieć, iż Polska również bierze aktywny udział w tworzeniu ACCS. Na terenie Krakowa ma powstać stanowisko typu ARS.