Reklama

Geopolityka

Media o dokumencie UE: Rosja dąży do przejęcia części Ukrainy

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Według Unii Europejskiej Rosja usiłuje stopniowo wchłonąć część wschodniej Ukrainy, m.in. przez wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom Donbasu –  przekazują w czwartek TV Dożd i agencja Bloomberg, powołując się na dokument, zaprezentowany w tym tygodniu na forum UE.

W dokumencie, z którym zapoznał się Bloomberg, UE ocenia, że kroki podejmowane przez Kreml w Donbasie, „mają na celu faktyczną integrację z Rosją terenów, które znajdują się poza kontrolą rządu w Kijowie”. Chodzi m.in. o wydawanie ich mieszkańcom rosyjskich paszportów czy organizację nielegalnych wyborów.

Agencja nie uściśla, o jaki konkretnie dokument chodzi, ani nie podaje jego pełnej treści. Według niej unijna dyplomacja ma wkrótce przygotować raport dotyczący tego problemu.

Wśród możliwych działań, które proponują autorzy dokumentu, są różnego rodzaju formy wsparcia dla Ukrainy, m.in. pomoc w walce z cyberatakami i dezinformacją, wsparcie programu szczepień, zwłaszcza w grupach szczególnie narażonych.

Inne możliwe formy działań wskazane w dokumencie, to zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy, by zmniejszyć uzależnienie od Rosji oraz wspieranie wysiłków na rzecz nieuznawania rosyjskich paszportów, wydawanych na Krymie i Donbasie.

Reklama
Reklama

Dokument rekomenduje również rozważenie dopuszczenia Ukrainy do udziału w niektórych unijnych programach w dziedzinie bezpieczeństwa. Bloomberg twierdzi, że podczas wtorkowej dyskusji unijni ambasadorzy w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa (KPiB), oceniali dokument w zróżnicowany sposób. Część poparła go, a inni zauważali, że dokument nie podkreśla w wystarczającym stopniu wymagań wobec Ukrainy – konieczności przeprowadzenia reform, na przykład, w dziedzinie walki z korupcją.

Niezależna telewizja Dożdż przypomina, że w 2019 r. prezydent Władimir Putin wydał dekret, który umożliwia mieszkańcom części rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego otrzymanie obywatelstwa Rosji w trybie uproszczonym. Do maja 2021 r. rosyjskie paszporty przyznano blisko 530 tys. osób na tych terenach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. ret

  Celem Rosji nie jest wchłonięcie części Ukrainy a podporządkowanie sobie całej. Do tego wojna im nie potrzebna. Osiągnąć chcą to od wewnątrz. Na Ukrainie jest wystarczająco dużo prorosyjskich sił.

 2. Pablito

  Pewnie już niedługo sami amerykanie pozwolą Rosji wchłonąć część Ukrainy - jak tylko Rosja będzie im jako sojusznik potrzebna w rozprawie z Chinami

 3. ktos

  Z tym wydawaniem paszportow to niezla komedia. Zeby tylko Chiny nie wydaly paszportow mieszkancom calej Syberi.

 4. sok

  Ukraina jest częścią rosyjskiej strefy wpływów, tak jak Arabia Saudyjska częścią wpływów amerykańskich... Tym bardziej ,że Ukraińcy sami wybrali swoją przyszłość, podczas powstania Chmielnickiego i układów z Rosją w Perejasławiu.

  1. ?

   ale teraz wybrali na nowo swoją przyszłość...

  2. Wawiak

   Rosja zaś Chińskich. Widać Ukraińcy, zebrawszy doświadczenie i po znalezieniu się w sytuacji umożliwiającej zmianę, "zagłosowali nogami" za zmianą strony, z którą wiążą swoją przyszłość.

  3. Z punktu widzenie Rosji to my także powinniśmy być w ich strefie wpływów. Chciał byś u nas Rosjan?

 5. Robert

  Pamiętacie jak legalnie według prawa międzynarodowego powstało Kosowo? Jeśli tak, to zobaczycie tego powtórkę, także na południu Ukrainy.

 6. Ezra

  Abchazji i Osetii Południowej jakąś nie wchłonęli, nie inaczej będzie z Donbasem i Ługańskiem. Plan maksimum to sfederalizowanie Ukrainy. Tak aby władza w Kijowie nie miała wpływu na to co się dzieje we wschodnich republikach, a wschodnie republiki mogły niweczyć wszelkie wysiłki westernizacji i modernziacji kraju.

  1. Davien

   Abchazja i Osetia tak jak i Donbas sa okupowane przez Rosję ii Osetie juz praktycznei wchłonęli, nawet chcą stamtą rekrutować żołnierzy do armii.

Reklama