Reklama

Geopolityka

Mark Rutte: Dziękuję za ogromny wkład Polski do Sojuszu

Premier RP, Donald Tusk, premier Donald Tusk, Sekretarz Generalny NATO, Mark Rutte
Spotkanie Premiera Polski Donalda Tuska z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte.
Autor. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zakończyło się spotkanie Sekreterza Generalnego NATO Marka Rutte z premierem Polski Donaldem Tuskiem.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16.00 w Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Zarówno premier Tusk jak i Sekretarz Generalny podkreślali role NATO jako gwaranta pokoju. Rutte nie szczędził słów uznania wobec polskich wydatków na obronność oraz roli jaką nasz graj odgrywa w aktualnej sytuacji geopolitycznej.

Wasz wkład w życie sojuszu jest znaczne na wielu polach. Polska jest przykładem jeśli chodzi o wydatki na obronność. Jesteście liderem europejskim. Polska rozbudowuje swoje siły zbrojnie, jesteście obecni na Łotwie i w Rumunii, bierzecie udział w misjach w Kosowie i w Iraku. Polska gości jedną z grup bojowych NATO, wzmacniając obronę flanki wschodniej. Polska jest również wiodącym krajem wspierającym militarnie Ukrainę, gościcie ponad milion jeśli nie więcej Ukraińkich uchodźców.
Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte

Czytaj też

Reklama

Nie zabrakło również gorzkich słów w stronę Rosji, jej porozumienia z Koreą Północną, co jest oczywistym zagrożeniem nie tylko dla NATO ale również Korei Południowej. Rutte wspomniał również o współpracy Chin i Iranu z rosyjskim agresorem. W tym kontekście mówił o omijaniu systemu sankcyjnego.

Musimy wzmacniać nasze zdolności przemysłowe, wzmacniać produkcje przemysłu obronnego. Wnioski, które płyną z wojny, muszą być zamienione w działania. Tak się dzieje już w Chinach, w Rosji. Musimy ciąć całą biurokrację i wdrażać nowe rozwiązania. Musimy dzielić się wysiłkiem i wydatkami.
Mark Rutte Sekretarz Generalny NATO
Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Za OGROMY WKŁAD Polski należy się - i ze strony NATO i ze strony UE - OGROMNA REKOMPENSATA - zwłaszcza za te 5% PKB, jakie Polska poświęciła na rzecz Ukrainy. To muszą być BEZZWROTNIE - z funduszy strukturalnych - min. dziesiątki miliardów euro i wielkie transfery technologiczne - a nie puste gadanie - i protekcjonalne poklepywanie po plecach.

  2. szczebelek

    Polityczne frazesy, a nasza część Europy została pominięta i znowu o przyszłości wschodniej flanki decyduje stara Unia....

  3. KrzysiekS

    Niech to powie Ukraińcom bo chyba tego nie widzą!!!!

Reklama