Reklama

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz spotkał się w Waszyngtonie z Johnem Lenczowskim, założycielem i prezesem Institute of World Politics oraz z Wessem Mitchellem, prezesem Center for European Policy Analysis. Następnie w Missile Defence Agency odbyło się spotkanie z wiceadmirałem Jamesem Syringiem, dyrektorem MDA. Według komunikatu MON rozmowy dotyczyły prac nad rozlokowaniem w Polsce elementów tarczy antyrakietowej i budowy bazy w Redzikowie. Poruszono także tematy zabezpieczenia i sposobów funkcjonowania poszczególnych elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, ze szczególnym uwzględnieniem systemu Patriot.

Szef resortu obrony spotkał się również z senatorem Johnem McCainem, przewodniczącym senackiej komisji ds. sił zbrojnych. Rozmowa dotyczyła głównie sytuacji na Ukrainie i możliwości jej zmiany w przyszłości, rozmieszczenia sił wysuniętej obecności NATO w Polsce i państwach bałtyckich, wojny w Syrii i ryzyka pojawienia się kolejnej fali migrantów. Jak podaje oficjalny komunikat resortu, obaj rozmówcy "zgodzili się, że polityka Władymira Putina doprowadziła świat do największych napięć i najwyższego poziomu zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego od czasów zakończenia II wojny światowej".

Szef polskiego resortu obrony złożył kwiaty na grobie płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyara-Rajchmana oraz odwiedził nowojorski Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku. Na piątek natomiast zaplanowano spotkanie z członkami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, a także  udział w konferencji na temat bezpieczeństwa organizowanej na Rutgers University w Nowym Brunszwiku.

Wiadomo, że w USA przebywa także podsekretarz stanu w MON Tomasz  Szatkowski, który wziął udział w spotkaniach z przedstawicielami administracji USA, w tym podsekretarzem stanu ds. polityki obronnej w Departamencie Obrony, Brianem McKeonem. Rozmowy dotyczyły m.in polsko-amerykańskiej współpracy obronnej oraz wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Omówione zostały postanowienia Szczytu NATO w Warszawie i oczekiwania stron wobec ich implementacji. Szatkowski rozmawiał również o zaangażowaniu USA we wzmacnianie bezpieczeństwa Polski i regionu, w kontekście planowanego rozszerzenia obecności amerykańskich sił zbrojnych w RP tj. rozmieszczenia batalionowej grupy bojowej w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności NATO i innych elementów, w tym dowództwa, ciężkiego brygadowego zespołu bojowego.

Podsekretarz stanu w MON omówi również z dyrektorem Biura ds. oceny kosztów i programów w Pentagonie, dr. J. Morinem, zagadnienia stanu zaawansowania prac nad Strategicznym Przeglądem Obronnym.  

W środę podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski uczestniczył w Forum organizowanym w Waszyngtonie przez Center for European Policy Analysis (CEPA) pod hasłem "Saving the West: Priorities and Principles", podczas którego odczytany został list ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. niki

    Mam kilka pytań co do bazy w Rędzikowie. Czy polska strona zagwarantowała sobie prawo do inspekcji tej bazy a szczególności do sprawdzenia czy obok rakiet SM-3 nie są tam składowane rakiety ofensywne? Ile Polska będzie dostawać kasy za umozliwienie Amerykanom użytkowania tej bazy? Na jak długi okres czasu podpisano umowę o wynajęciu tej bazy przez USA?

    1. antyNWO

      Chyba kpisz. Będziemy mieć tam tyle do powiedzenia co Kubańczycy w Guantanamo.

    2. mati

      niki, poczytaj sobie o umowie NATO SOFA. Będą też jakieś porozumienia wykonawcze. Teoretycznie wszystko będzie zgodnie z prawem polskim i natowskim. W praktyce pewnie trochę inaczej :)