Geopolityka

Lotnictwo sił koalicyjnych zaatakowało stolicę Jemenu

Saudyjski F-15 / Fot. Ian Burt/flickr/CC BY 2.0
Saudyjski F-15 / Fot. Ian Burt/flickr/CC BY 2.0

Lotnictwo koalicji walczącej pod przewodem Arabii Saudyjskiej z jemeńskimi bojownikami Huti, zaatakowała w sobotę nad ranem stolicę Jemenu - Sanę - poinformowała telewizja saudyjska.

Według państwowej telewizji saudyjskiej, lotnictwo koalicji atakowało wybrane cele w mieście. Ludność cywilną wezwano aby nie przebywała w ich pobliżu. Nie ujawniono jednak jakie cele były atakowane.

Agencja Associated Press zauważyła, że nalot nastąpił wkrótce po zaciętych walkach w rejonie jemeńskiego miasta Marib i po wycofaniu się sił koalicji z kluczowego portowego miasta Hodejda.

image
Reklama

Popierani przez Iran, głównego rywala Arabii Saudyjskiej na Bliskim Wschodzie, bojownicy Huti kontrolują Sanę od czasu jej zdobycia we wrześniu 2014 r.

Interwencja dowodzonej przez Saudów koalicji powstrzymała w 2015 r. ofensywę Huti na południe Jemenu jednak walki trwają z różnym nasileniem cały czas. W rezultacie konfliktu największe ofiary ponosi ludność cywilna, która znalazła się w tragicznym kryzysie humanitarnym.

Źródło:
PAP

Komentarze (9)

 1. Dudley

  A później się dziwią że atakują ich statki, rafinerie, porty lotnicze itp infrastrukturę. Niech się nie dziwią jak rakiety czy drony spadną na saudyjskie miasta.

  1. Davien

   Mogli Huti nei zaczynac tej wojenki i nei wciagać do niej Saudów, ale jak byli na tyle głupi że to zrobili, ich problem.

  2. Użytkownik

   To niby Huti zaatakowali AS?

  3. Davien

   Zabawnie ze tak, Kiedy jeszcze wojna toczyła sie tylko w Jemenie i AS nei brała w niej udziału, przeszli granice i zaatakowali parę saudyjskich posterunków (zapewne robota Iranu) ale ytak, wciagneli AS do tej wojenki( choć i tak nie trzeba było ich do tego zachecać)

 2. Darek S.

  To tak serdeczni przyjaciele Izraela bombardują stolicę kraju, którego nie udało im się podporządkować. To wiemy wszyscy, tylko dlaczego te wolne media nie trąbią tego na okrągło i czemu ONZ nie wyznacza sankcji przeciwko tym bandziorom

  1. Davien

   Bo bandziorami w tym konflikcie jest Iran Huti i ci co ich wspieraja w buncie przeciwko legalnemu rządowi.

 3. Hmmm.

  Czym AS różni się od Izraela? Tu cywile i tam cywile. Ci z Palestyny mają o tyle lepiej, że UE troszkę się interesuje.

  1. Davien

   Chocby tym że AS jest w jemenie na prośbę legalnego rządu jemenu i walczy z buntownikami i piratami Huti wspieranymi przez iran. A Izrael jakos nei morduje masowo cywili jak np Rosja w Syrii

 4. Niuniu

  Davien - saudyjczycy są tak samo legalnie w Jemenie jak rosjanie w Donbasie. poza tym poczytaj sobie trochę o Jemenie, systemie rządów i tym co tam wyprawiali najpierw amerykanie a teraz Saudyjczycy.

  1. Davien

   Saudyjczycy w Jemenie sa na prośbę legalnego rządu Jemenu, Rosjanie w Donbasie to najeżdźcy i terrorysci ale jak zwykle bronisz bandytów z Rosji.

 5. Niuniu

  Jakiej koalicji? Dziś w Jemenie walczy tylko Arabia Saudyjska. Przedtym w nalotach lotniczych uczestniczył jeszcze Emiraty Arabskie. Ale od ponad roku opuściły "koalicję". Dziś naloty na Jemen to robota wyłącznie Arabii Saudyjskiej i może USA - choć amerykanie się tym nie chwalą.

 6. Nie ma co

  Celem było lotnisko, wcześniej zakłady i magazyny dronów i rakiet. Więcej informacji na południowym froncie, wystarczyło przeczytać.

 7. Wasko

  Jak oni to ogłosili? Może tak? : Uprzejmie prosimy o opuszczenie ludności cywilnej z ulic takich i takich i w takich i takich godzinach gdyż przewidujemy nalot bąbowy na wrogie nam siły. Również prosimy o w.w. wrogie siły o honorowe pozostanie w w.w. miejscach w wyznaczonej porze. Koalicja ogłasza iż w przypadku zachowania nie honorowego przeciwnik zostanie publicznie nazwany zwykłą świnią, a hańba o tych nikczemnych czynach dotrze na cały świat.

 8. Otvarty

  Oczywiście A. S. To państwo w pełni demokratyczne jak rozumiem? Serio państw kochające demokrację wspierają ten sztuczny naftowy twór? A wiem ale nie powiem

 9. Piotr ze Szwecji

  Koalicji tej nigdy nie wpadło do głowy, by ludność Huti z terenów które kontrolują w Jemenie, humanitarnie wysiedlić prostu do Iranu? To by na pewno poprawiło warunki humanitarne w regionie.

  1. baba

   No bo Iran przecież ma dla nich specjalne lotnisko, albo port i wcale nie jest zainteresowany, aby zostali tam gdzie są

  2. Waltari

   Jesteś zwolennikiem czystek etnicznych? Jemen to kraj Huti, a nie saudyjczyków. A może by tak wysiedlić wszystkich tamtejszych sunnitów do Arabii?

  3. Gnom

   Może czas wysiedlić ze Szwecji muzułmanów, a może chrześcijan , a może ... po prostu odpowiedzieć sobie na pytanie kto tam jest najeźdźcą?