Geopolityka

Libia: kluczowi dowódcy spotkali się w Syrcie

Fot. Chris Lofting, fotografia udostępniona na licencji GNU FDL 1.2., Wikimedia Commons
Fot. Chris Lofting, fotografia udostępniona na licencji GNU FDL 1.2., Wikimedia Commons

Dwóch najważniejszych obecnie dowódców wojskowych, sił uczestniczących dotychczas w wojnie domowej w Libii, spotkało się i omówiło możliwe kierunki unifikacji tamtejszych sił zbrojnych. Tego rodzaju spotkanie ma być kolejnym krokiem do stabilizacji państwa przed planowanymi jeszcze w tym roku wyborami prezydenckimi.

Szefowie sztabów, dwóch zwalczających się frakcji w libijskiej wojnie domowej, spotkali się w sobotę w mieście Syrta. Generał Mohammed al-Haddad reprezentował siły zbrojne podlegające pod rząd w Trypolisie (uznawany międzynarodowo), zaś generał Abdelrazik al- Nadori reprezentował siły należące do stronnictwa podległego Libijskiej Izbie Reprezentantów w Tobruku. Wcześniej, ten ostatni został wskazany przez gen. Chalifę Haftara na dowódcę generalnego Libijskiej Armii narodowej co miało być związane z aspiracjami prezydenckimi samego Haftara. Przy czym, na razie jednak nie jest pewne czy wybory prezydenckie będą odbywały się zgodnie z planem. Libijska komisja wyborcza nadal opóźnia podanie pełnej listy kandydatów do wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że planowane są one na 24 grudnia i mają odbywać się jako jeden z elementów działań ONZ stabilizujących sytuację w kraju. Jednakże, wraz z brakiem zamknięcia i publikacji listy kandydatów termin ten jest poważnie zagrożony. Szczególnie, że kandydaci mają mieć zagwarantowany odpowiedni czas na przeprowadzenie swojej kampanii wyborczej w całym państwie.

Wspomniani dowódcy zwalczających się przez ostatnie lata frakcji omawiali kwestie możliwości potencjalnego zjednoczenia różnych formacji zbrojnych. Prace mają odbywać się w ramach Połączonej Komisji Wojskowej 5+5. Kluczowe dla obu dowódców ma być zbudowanie struktur wojskowych chroniących państwo i niepodlegających żadnym zewnętrznym wpływom. Obaj oficerowie zaznaczyli, że spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i co najważniejsze tempo rozmów mogło zaskoczyć obserwatorów. Gen. al- Nadori miał podkreślić, że władze cywilne od 2011 r. wpływały na budżet obronny sił mu obecnie podlegających lecz obecnie nie zamierza pozwolić politykom na rozbijanie wojska.

Swoje zadowolenie w zakresie zaistnienia wspomnianego spotkania dowódców z dwóch stron libijskiej wojny domowej wyraziła Misja Wsparcia w Libii ONZ (UNSMIL), podkreślając potrzebę dalszych konkretnych kroków w zakresie unifikacji instytucji państwa, przede wszystkim wojska i służb odpowiadających za bezpieczeństwo. Libijska Rada Prezydencka również bardzo ciepło przyjęła spotkanie dwóch kluczowych dowódców. Taki głos pojawił się ze strony obecnego przewodniczącego tej struktury czyli Younisa Menfi.

(JR)

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/allah-akbar/
Reklama

Komentarze