Geopolityka
Libia: kluczowi dowódcy spotkali się w Syrcie
Dwóch najważniejszych obecnie dowódców wojskowych, sił uczestniczących dotychczas w wojnie domowej w Libii, spotkało się i omówiło możliwe kierunki unifikacji tamtejszych sił zbrojnych. Tego rodzaju spotkanie ma być kolejnym krokiem do stabilizacji państwa przed planowanymi jeszcze w tym roku wyborami prezydenckimi.
Szefowie sztabów, dwóch zwalczających się frakcji w libijskiej wojnie domowej, spotkali się w sobotę w mieście Syrta. Generał Mohammed al-Haddad reprezentował siły zbrojne podlegające pod rząd w Trypolisie (uznawany międzynarodowo), zaś generał Abdelrazik al- Nadori reprezentował siły należące do stronnictwa podległego Libijskiej Izbie Reprezentantów w Tobruku. Wcześniej, ten ostatni został wskazany przez gen. Chalifę Haftara na dowódcę generalnego Libijskiej Armii narodowej co miało być związane z aspiracjami prezydenckimi samego Haftara. Przy czym, na razie jednak nie jest pewne czy wybory prezydenckie będą odbywały się zgodnie z planem. Libijska komisja wyborcza nadal opóźnia podanie pełnej listy kandydatów do wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że planowane są one na 24 grudnia i mają odbywać się jako jeden z elementów działań ONZ stabilizujących sytuację w kraju. Jednakże, wraz z brakiem zamknięcia i publikacji listy kandydatów termin ten jest poważnie zagrożony. Szczególnie, że kandydaci mają mieć zagwarantowany odpowiedni czas na przeprowadzenie swojej kampanii wyborczej w całym państwie.
Czytaj też: Najemnicy głównym problemem Libii
Wspomniani dowódcy zwalczających się przez ostatnie lata frakcji omawiali kwestie możliwości potencjalnego zjednoczenia różnych formacji zbrojnych. Prace mają odbywać się w ramach Połączonej Komisji Wojskowej 5+5. Kluczowe dla obu dowódców ma być zbudowanie struktur wojskowych chroniących państwo i niepodlegających żadnym zewnętrznym wpływom. Obaj oficerowie zaznaczyli, że spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i co najważniejsze tempo rozmów mogło zaskoczyć obserwatorów. Gen. al- Nadori miał podkreślić, że władze cywilne od 2011 r. wpływały na budżet obronny sił mu obecnie podlegających lecz obecnie nie zamierza pozwolić politykom na rozbijanie wojska.
Swoje zadowolenie w zakresie zaistnienia wspomnianego spotkania dowódców z dwóch stron libijskiej wojny domowej wyraziła Misja Wsparcia w Libii ONZ (UNSMIL), podkreślając potrzebę dalszych konkretnych kroków w zakresie unifikacji instytucji państwa, przede wszystkim wojska i służb odpowiadających za bezpieczeństwo. Libijska Rada Prezydencka również bardzo ciepło przyjęła spotkanie dwóch kluczowych dowódców. Taki głos pojawił się ze strony obecnego przewodniczącego tej struktury czyli Younisa Menfi.
Czytaj też: 10 lat temu zabito Kaddafiego
(JR)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie