Reklama

Geopolityka

Korea Północna: Testy rakietowe to samoobrona przed zagrożeniem z USA

Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)

Korea Północna poinformowała w sobotę, że jej testy rakietowe służą samoobronie przed bezpośrednimi zagrożeniami militarnymi ze strony USA i nie naruszają bezpieczeństwa sąsiednich krajów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Nasze testy rakietowe są normalnym, zaplanowanym środkiem samoobrony w celu ochrony bezpieczeństwa naszego kraju i pokoju regionalnego przed bezpośrednimi zagrożeniami militarnymi ze strony USA" - podała oficjalna państwowa agencja informacyjna KCNA, powołując się na rzecznika administracji lotniczej.

Czytaj też

"Testy rakietowe nie stanowiły żadnego zagrożenia ani szkody dla bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego, a także bezpieczeństwa sąsiednich krajów i regionów, dzięki pełnemu uwzględnieniu z góry bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego" - dodano.

Reklama

KCNA wyjaśniła, że komunikat ten był odpowiedzią na uchwałę Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która potępiła starty rakietowe Korei Północnej, nazywając je stwarzaniem poważnego zagrożenia bezpieczeństwa dla międzynarodowego lotnictwa cywilnego.

Czytaj też

Reuters przypomina, że Korea Północna w ciągu ostatnich dwunastu dni przeprowadziła sześć prób rakietowych, w tym we wtorek wystrzelono rakietę średniego zasięgu, która przeleciała nad terytorium Japonii.

Czytaj też

Na niektórych obszarach Japonii uruchomiony został system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i wiadomości rozsyłanych na telefony.

W reakcji na tę próbę armia Korei Południowej ogłosiła, że amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan, który w ubiegłym tygodniu brał udział w manewrach na Morzu Japońskim, powróci na ten akwen, by zademonstrować "gotowość sojuszników do radzenia sobie z prowokacjami Korei Północnej" – przekazała agencja Yonhap.

Czytaj też

Wywiad Korei Południowej ocenił w ubiegłym tygodniu, że Korea Północna może szykować się do przeprowadzenia siódmej próby broni jądrowej, która mogłaby nastąpić w okresie pomiędzy październikowym zjazdem Komunistycznej Partii Chin (KPCh) a zaplanowanymi na listopad wyborami parlamentarnymi w USA.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej przeprowadziły w piątek wspólne ćwiczenia morskie z udziałem amerykańskiego lotniskowca, dzień po tym, jak Seul uruchomił odrzutowce w reakcji na pozorowane ćwiczenia bombowe Korei Północnej.

Stany Zjednoczone ogłosiły również w piątek nowe sankcje w odpowiedzi na ostatnie starty rakietowe Korei Północnej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Jaszczur

    Zastanawia to zachowanie , zastanawia co Chiny chcą tym pokazać bo wiadomo że bez zezwolenia Chin to Kim nawet by bąka nie puścił....

  2. Valdi

    Przypomnijmy THAAD już w drodze do Japonii a wystarczyło 2 rakietki hwasong17

Reklama