Reklama

Geopolityka

Karabiny z Tarnowa proponowane Obronie Terytorialnej

  • Photo: WB Electronics
    Photo: WB Electronics

Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały na targach Pro Defense w Ostródzie granatniki, moździerze oraz karabiny wyborowe i maszynowe. Wśród demonstrowanych produktów znalazły się zmodyfikowane karabiny UKM-2000P, które niedawno trafiły na wyposażenie Sił Zbrojnych RP.

W dniach 2-5 czerwca 2016 roku odbyły się pierwsze polskie targi proobronne stworzone pod kątem przyszłych jednostek Obrony Terytorialnej, w których udział wzięły Zakłady Mechaniczne Tarnów, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W ich trakcie, przedstawiciele zakładu zaprezentowali m.in. karabin maszynowy UK-2000P, mający stanowić nowe wyposażenie Wojska Polskiego. UKM-2000 w trzech różnych wariantach zostały wdrożone w celu zastąpienia karabinów maszynowych PK/PKM konstrukcji sowieckiej.

Dotychczas Wojsko Polskie otrzymało 30 karabinów UKM-2000P po wprowadzeniu zmian modernizacyjnych. Jak informuje producent, zmodernizowany wariant karabinu maszynowego UKM-2000P został ulepszony pod względem dopuszczalnych warunków działania, ergonomii i doskonałości mechanicznej. W tym celu w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu stworzono specjalny zespół, który zalecił wprowadzenie 26 zmian konstrukcyjnych. "Także w kolejnych jednostkach, do których trafią nasze karabiny, chcielibyśmy przeprowadzać podobne prezentacje i na bieżąco otrzymywać uwagi użytkowników, aby natychmiast na nie reagować" – tłumaczy konstruktor Damian Jarosz.

Zgodnie z umową podpisaną w połowie ubiegłego roku Siły Zbrojne mają otrzymać 380 karabinów w zmodernizowanym wariancie UKM-2000P do 2018 roku. Najbardziej widoczne zmiany obejmują wprowadzenie szyn uniwersalnych Picatinny, zarówno na komorze zamkowej jak i rurze gazowej. Umożliwia to wykorzystanie różnorodnych celowników i innych elementów wyposażenia. Zmianie uległa też kolba, składana na lewą stronę i w regulowanym wariancie półotwartym. Metalowy pojemnik na taśmę zastąpiła torba materiałowa.

Prezentacji uzbrojenia z Zakładów Mechanicznych Tarnów towarzyszył dynamiczny pokaz możliwości poszczególnych wyrobów. Dotyczyło to tarnowskiego granatnika RGP-40, który ma zostać dostarczony do Wojska Polskiego. Stanowi on odpowiedź przemysłu na zapotrzebowanie sił zbrojnych w zakresie lekkiej, szybkostrzelnej broni wsparcia o zasięgu zbliżonym do broni indywidualnej żołnierzy i dużej różnorodności stosowanych środków bojowych. Zgodnie z zapisami zawartego kontraktu spółka ma wyprodukować na potrzeby polskich sił zbrojnych pierwszych sto sztuk tej broni, a kolejne sto sztuk ma trafić do armii w roku przyszłym.

Na targach Pro Defense prezentowano też możliwości karabinu wyborowego 8,6 mm ALEX 338, produkcji ZMT. Według producenta charakteryzuje się on zasięgiem w granicach do 2000 metrów, a jego masa jest zbliżona do karabinu BOR, zasilanego nabojem 7,62 mm.

Reklama

Komentarze (11)

  1. Marek

    Dostawa ... 30 szt nowych UKM !?!?!?!? Jesoooo ... a czy aby to NIE za DUŻO dla rzekomo 100 tyś WP ??? Ja sobie chłopaki poradzą .... Ps.No comment ... :-(

  2. gość

    UK 2000P cyt. ulubiona broń żołnierzy i oficerów. Prawda jest tak, że ten anachroniczny karabin nie spełnia swoich podstawowych wymogów operacyjnych, wystarczy porozmawiać z żołnierzami, którzy mieli przyjemność (raczej wątpliwą) użytkować ten karabin.

  3. Tomek72

    Mimo, że jestem kompletnym laikiem - uważam, że broń powinna być dopasowana do zadań. A czy te zadania dla OT zostały już zdefiniowane? Jak zwykle przyjrzałbym się jak to jest zorganizowane u innych. Podoba mi się przykład Szwajcarii. Oni jako podstawowy karabin szturmowy mają sig sg 550 - oczywiście wiem, że to zupełnie inny karabin ale skoro w artykule mowa o karabinie dla OT to nawiązuję do tego ... Chciałbym, aby karabin był produkowany w kraju, ale już nie wiem czy ma to być nasza własna konstrukcja czy produkcja na licencji. Wszystko ma swój wymiar ekonomiczny. Jakie są szanse na eksport "naszego karabinu" a jakie są szanse na eksport karabinu na licencji? Zamówienia na własny rynek mogą być traktowane jako wstęp do rozwinięcia produkcji na skalę, która umożliwi maksymalne obniżenie kosztów produkcji. Jak wygląda możliwość pozyskania dodatkowych karabinów w trakcie działań wojennych. P.S. w Szwajcarii na pewno dotowana jest cena amunicji, u nas powinno być tak samo ("u nas - sprzedaż po kosztach") Nie wiem jak jest z ceną samych karabinów. Ja to widzę t

    1. Podbipięta

      Sporo kałachów jest na magazynach.O to to się pan nie bój.

    2. [sic!]

      Zagubiłeś najważniejszy watek -Szwajcarzy trzymają broń po domach i jest to jeden z najbardziej zmilitaryzowanych narodów w Europie. My jesteśmy najbardziej rozbrojonym narodem na świecie, a kolekcjonerów militariów ABW zamyka w wiezieniach pod zarzutem terroryzmu.

  4. Aleks.

    Byłam kilka dni na tych targach. Coś pięknego! Niech żałują Ci, co nie byli :)

  5. pezet

    Ilości dostarczanego sprzętu do wojska szokują! Czy to normalne, że 38 milionowy kraj kupuje dla swojej armii tylko 380 sztuk broni?...

    1. Bfg

      Nie kupuje tylko dokupuje kolejną jej partię.

  6. Maciek

    Moje pytanie do komentujących w większości osób jest takie. Mieliście kiedyś w rękach broń palną i czy strzelaliście z niej???

    1. prawnik

      Tak strzelałem AKMS, PPK, P-64, w rękach miałem też "rg rurę" RPG -7 oraz SWD:)

  7. Olek

    Ahh te pozłacane UKM-2000.. 65,5 tys PLN za gołą sztukę w ostatnim kontrakcie.

  8. piter

    Niech tarnów kupi liecncje na mossbergi i ColtM4 rozpocznie produkcje i wtedy zaproponuje ofertę ale pod warunkiem że np taki ColtM4 nie będzie kosztował więcej niż w USA czy Kanadzie a jak na razie nasza FB i tarnów mają na wszystko ceny z kosmosu

  9. mireks

    No oczywiście ceny zaporowe,bonus od naszej zbrojeniówki.

    1. a

      odliczając płace, podatki pracowników materiały od krajowych poddostawców itp ... - to tak bardziej się opłaci niż kupno sprzętu za granicą

  10. rcicho

    Dla OT podstawą powinien byc tani karabinek samoczynny np. AKM (AKMS) czy coś podobnego. Na czas wojny potrzebujemy takiej broni w liczbie 300-400 tys. Przeciwko celom opancerzonym jakiś granatnik choćby typu RPG-7 z nowymi granatami albo jeszcze lepiej Carl Gustaw (ten akurat drogi jest). UKM2000P to b. dobra broń ale sama OT potrzebowałaby tego coś ok 2 tys i tyle samo granatników. Na terenie każdego powiatu jest mnóstwo obiektów ktore trzeba chronić. Mysle ze armia moglaby swoje zapasy starszej broni przekazywać na potrzeby OT a sama stopniowo przechodzić na nową (Beryle, MSBS, AT4, nowe BWP).

    1. Drzewko

      Niestety, ale uzbrojenie jakie proponujesz jest jeszcze słabsze od posiadanego przez taki np. Hezbollah. Co armia Izraela robi z takimi bojownikami w ramach bardzo ograniczonych działań nie muszę chyba przytaczać - robi z nich miazgę. Z powietrza czy z lądu za pomocą ciężkich pojazdów lub artylerii. Niszczy punkty oporu takich organizacji z odległości z jakiej nic pojazdom izraelskim w zasadzie nie grozi. Jedyną szansą takich Hezbollahów jest ukrywanie się za plecami ludności cywilnej, co stanowi prawdziwą przeszkodę dla armii Izraela. W przypadku szerszego konfliktu z Rosją (nawet na poziomie takiego z Donbasu) problem cywili dla Rosjan raczej by nie istniał. Niestety, ale w dzisiejszych czasach tak słabo uzbrojone oddziały dla przeciwnika stanowią ŻADNEGO problemu. Traktować je należy wyłącznie w kategoriach paramilitarnych bojówek (bo wsparciem dla jednostek zawodowych by nie były, a jedynie problemem) lub w przypadku konfliktu pełnoskalowego - jako mięso armatnie na podobę strażników rewolucji w trakcie wojny Iraku z Iranem.

  11. KrzysiekS

    PK/PKM to dobra broń mam nadzieje że ja ulepszyli UKM-2000P.

    1. Podbipięta

      Nieżle nawet ulepszyli ale miast ważyć 8.5 kg waży 11.5 kg a to karabin do tachania przez jednego strzelca w drużynie.A jak mu dodadzą Rubina ,zasobnik z amunicją i co tam jeszcze/lasery ,latarki/ to te 3 kg będą miały znaczenie.Hełmu i kamizelki nie liczę..Wody i sandwiczy też nie!

Reklama