Reklama

Siły zbrojne

Wojna na Ukrainie: udokumentowane straty Rosji

Autor. Zniszczony T-72B

Strona ukraińska poinformowała dzisiaj, że według jej szacunków udało się jej zniszczyć Rosjanom 29 samolotów, tyleż samo śmigłowców, 191 czołgów, 816 transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty, 74 sztuki artylerii, 291 samochodów różnych typów i klas, 60 cystern, 3 bezzałogowce, dwie łodzie bojowe, kompleks obrony przeciwlotniczej Buk-M1 i pięć innych środków obrony powietrznej. Rosyjskie straty ludzkie nie licząc kilkuset jeńców szacowane są na 5300 osób.

Reklama

O ile informacjom tym można wierzyć na słowo (uwzględniając że często w konfliktach podaje się straty strony przeciwnej), to serwis Oryx Spioenkopp prowadzi ewidencję zniszczonego sprzętu wojskowego obydwu stron konfliktu, na podstawie wyłącznie dostępnych fotografii i filmów. Zgodnie z tą pracą zniszczone, uszkodzone bądź przejęte przez Ukraińców zostały co najmniej 253 rosyjskie maszyny. Wśród nich autorzy strony wyszczególniają:

Reklama

31 czołgów w tym:

 • 6 T-72B
 • 11 uważanych za nowoczesne T-72B3
 • 11 T-80 różnych wersji
 • 3 T-90

Rosjanie stracili też ponadto 47 bojowych wozów piechoty i transporterów opancerzonych, w tym:

Reklama
 • 14 BMP-2;
 • 4 BMP-3;
 • 5 BMD-2 różnych wersji;
 • 6 kołowych BTR-82A;
 • 1 rozpoznawczy BRM-1K;
 • 12 MT-LB różnych wersji;
 • 1 kombinowany wóz na bazie podwozia haubicy 2S1 Goździk;
 • niszczyciel czołgów 9P149 Szturm-S;
 • 2 wozy dowodzenia R-149MA1;
 • 3 BTR-80;
 • 4 BTR-D.

Rosjanie stracili też dwa nowoczesne pojazdy minoodporne KamAZ-63968 Typhoon, 18 samochodów opancerzonych Tigr i dwa produkowane na włoskiej licencji Rysie (Iveco LMV), dwa wozy łączności, 14 pojazdów inżynieryjnych w tym mosty szturmowe, cztery kołowe armatohaubice Msta-B, jedną samobieżną Msta-S, jedną samobieżną haubicę Akacja, siedem wieloprowadnicowych wyrzutni artylerii rakietowej BM-21 Grad, dwa samobieżne lufowo-rakietowe zestawy przeciwlotnicze Tunguska, trzy rakietowe zestawy OPL 9K33 Osa, jeden 9K35 Strieła-10, jeden kompleks i dwa nosiciele pocisków systemu Buk-M1 oraz po jednym kompleksie Tor i Pancyr. Zniszczonych, zdobytych bądź porzuconych są też co najmniej 93 samochody – terenowe i ciężarowe.

Wśród „policzonych" strat niewiele jest za to statków powietrznych. Na filmach i zdjęciach pojawiły się jedynie trzy rosyjskie samoloty. Transportowy bądź rozpoznawczy An-26, samolot wielozadaniowy Su-30SM zniszczony w bazie w Millerowie na terytorium Rosji pociskiem Toczka oraz jeden zestrzelony Su-25. Ze śmigłowców „zaliczonych" są tylko cztery bojowe: 2 Ka-52 Aligator, jeden Mi-24 i jeden Mi-35.

Jeśli chodzi o straty ukraińskie to jak dotąd potwierdzono 142 maszyny w tym:

 • 13 czołgów T-64BV;
 • 17 bojowych wozów piechoty (7 BMP-1, 1 BMP-2, 7 BTR-4, 2 BTR-3)
 • 6 transporterów opancerzonych rodziny BTR;
 • 20 innych bojowych wozów opancerzonych (1BRM-aK, 12 BRDM-2, 3 niszczyciele czołgów 9P148 Konkurs, 3 MT-LB, 1 BSEM-4K;
 • 35 samochodów;
 • 5 samochodów opancerzonych (3 Warta, 1 Kozak-2, 1 Hummvee);
 • 2 ciągnione haubice Msta-B;
 • 5 samobieżnych haubic 2S1 Goździk;
 • 6 systemów obrony powietrznej (wyrzutnia S-300, trzy 9K33 Osa, dwa 9K35 Strieła-10, 1 Buk-M1);
 • 5 radarów (jeden P-14, jeden P-35/37, jeden PRV-13, dwa 1L22;
 • 5 samolotów (dwa Su-27, dwa Su-25 i transportowy An-26).

Warto zauważyć, że zidentyfikowane straty rosyjskie w zdecydowanej większości kategorii sprzętu są istotnie wyższe od ukraińskich. To jednak raczej tylko wycinek strat obu stron, bo jest ich znacznie więcej, co przyznaje sam autor zestawienia, a dokumentowanie i zliczanie ich cały czas trwa.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Chris

  Biden popełnił straszny błąd. Gdyby Amerykanie wysłali wojsko na Ukrainę podczas kryzysu, Putin nie odważyłby się na wojnę. Rosyjska armia to kupa starego ruskiego złomu, która ma problem z Ukrainą, a co dopiero z nowoczesnym sprzętem NATO. Należało albo wycofać poparcie dla wejścia Ukrainy do NATO w chwili obecnej i czekać,aż Putin odwali kitę lub wysłać wojska pokojowe. Dozbrajanie Ukrainy w obecnej sytuacji prowadzi do większych strat Rosjan, ale niszczy też Ukrainę poprzez tysiące ofiar i zniszczenia wojenne na niewyobrażalną skalę. Ukraina osamotniona nie ma szans wygrać tej wojny

 2. Sailor

  Rosyjskie starty rosną lawinowo.

  1. Jurkr

   Przy takim nasyceniu sprzętem i niewyszkolonym rekrutem jest to po prostu nieuniknione. A przecież oprócz Charkowa nie zaczęły się jeszcze poważne walki w miastach... Tam dopiero będzie jatka..Chyba ze Rosjanie nie będą do nich wkraczać...

 3. kd12

  Generalnie to największe straty z obydwu stron to MTLB, aczkolwiek większość gapiów widzi tu czołg, tak jak stare BTRy, dziwny wojenny przekaz medialny. Aż tyle T72B3? T90 na fotkach nie było albo nie dojrzałem, z drugiej strony gdzie poległy te 2S1 ? Na koniec jeszcze dodam, że ów mistrz na Mig 29 zestrzelił w sumie tyle samolotów co ok. straty po obudwu stronach, wiadomo wojna i nie ujęli jeszcze w statystykach, no i brak zestrzelonego w powietrzu Su30 czy Su35. Naturalnie są do siebie podobnie oraz do Su27, pomyłki na wojnie to normal.

  1. Alcatur

   T 90 jeden byl porzucony w błocie i jeden odwrócony w wodzie - poznać można było po gąsienicach. Samoloty są niepotwierdzone, tj nie ma zdjęć wraków ani tego jak spadają, nawet ten jeden co widzieliśmy to nie wiadomo kto, kogo i czy na pewno.

  2. Ivan nie pisz bzdur

   T-90 zniszczone były na fotkach

 4. Tomek72

  mimo wszystko zniszczenie an mrija 225 też mogliby odnotować ... rozumiem że wspieramy Ukrainę (ja też), ale dbajmy o realizm ...

  1. Box123

   Stał z wyjętym silnikiem w hangarze

  2. kd12

   Były dwa, jeden lotny, drugi niedokończony. Niestety nie uszanowano tego dzieła światowej techniki lotniczej. To barbarzyństwo

  3. Alcatur

   Cywilny, nie wojskowy.

 5. Gulden

  Czyli,mamy rozumieć,że dzień w dzień ukraińcy posyłają do nieba 1000 żołnierzy z rosji?Plus niszczą górę sprzętu?No,rozumiem,że prowadzą wojnę,i muszą motywować walczących,i wlewać w serca obywateli otuchę.Ale naprawdę tyle dają radę załatwić?Ba,na chwilę obecną coś nie tek z tym ich Westerplatte na Wyspie Węży...niestety,sytuacja pomimo propagandowej ofensywy wcale nie wygląda tak wesoło,jak to przedstawiają w mediach.Z drugiej strony taktyka rosyjska jest taka a nie inna i w sumie sami się wystawiają na ataki/zasadzki kolumn transportowych.Plus niewystarczające wsparcie/ochronę z powietrza.Ciekawym jestem bardzo,JAK sami ukraińcy odbiorą swoim obywatelom broń,obecnie im ochoczo rozdawaną,po wojnie,bo to wiecznie trwać nie będzie.To tak w skrócie.

  1. T72b3

   No wystarczy popatrzeć na inne strony internetowe

  2. abc

   Porównaj te tysiąc osób dziennie z stratami Niemiec w wrześniu '39 i sam dojdziesz, do wniosku że są one zdrowo przez Ukrainę zawyżone.

  3. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   Wystarczy poczytać wiarygodne źródła angielskojęzyczne, by wiedzieć, że te 1000 żołnierzy jest liczbą zapewne ZANIŻONĄ. Jednakże do tego celu trzeba mieć mózg i znać angielski, a to dla ruskich trolli nie do przeskoczenia bo mózgów za bezwartościowe ruble nie idzie kupić. :D

 6. Bumer

  Jezeli Rosja może sobie pozwolić na takie straty to kto może bogatemu zabronić.

  1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

   Piszesz jak jest z bogatym, a jak z biednym, głodnym, ruskim obdartusem? :D

 7. kd12

  Dziwne, ale BWP na podwoziu 2S1 akurat wymyślili ukraińcy, czyli strata własna ?

 8. fifi

  Ten czolg już widziałem. Tylko zdjęcie było zrobione z innego miejsca.Przeczytalem że dywersji chcieli wysadzić katedrę w Kijowie....

Reklama