Reklama

Geopolityka

Kaczyński: Rosjanie akceptują działania zbrojne, lepiej być zadłużonym niż okupowanym

Autor. kpt. Rafał Ługiewicz, st. chor Sebastian Erbetowski

Rosjanie uważają działania zbrojne na wielką skalę za normalną metodę polityczną, w czasach, kiedy wielu wierzyło, że to już jest historia - powiedział we wtorek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że Polska mimo trudności kupuje sprzęt wojskowy, ale lepiej być zadłużonym niż okupowanym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kaczyński był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia o zaangażowanie najważniejszych państw Europy zachodniej na rzecz Ukrainy oraz czy wierzy, że zostanie jej nadany status państwa kandydującego do UE.

"Chcę wierzyć w jakieś wiadomości, które są dobre, optymistyczne. Co do zaangażowania, to powiem tak, to zaangażowanie, które jest w tej chwili najistotniejsze, tzn. zmierzające do tego, żeby Ukraina się obroniła, to rzeczywiście jest tutaj w gruncie rzeczy bliskie pozorom albo w ogóle zupełnie pozorne, jak w wypadku Niemiec, Francuzi coś tam dostarczyli" - powiedział Kaczyński, odnosząc się do przekazywanie Ukrainie uzbrojenia.

Reklama

Czytaj też

Zwrócił też uwagę, że zagrożenie ze strony Rosji zaczęło intensywnie narastać po przejęciu władzy przez Władimira Putina, a szczególnie po 2007 roku, kiedy - jak powiedział prezes PiS - w Monachium Putin przedstawił w gruncie rzeczy plan odbudowy strefy wpływów albo inaczej to określając odbudowy imperium.

"Dzisiaj mamy dowód na to, że działanie zbrojne na wielką skalę, to jest coś, co Rosjanie uważają za normalną metodę polityczną, stosowaną w tych czasach, gdzie wielu wierzyło, że to już jest historia, przynajmniej w tej części świata" - powiedział Kaczyński.

Odniósł się też do planów zakupów przez Polskę sprzętu wojskowego; podkreślił, że wojna w Ukrainie pokazała, iż broń pancerna wciąż ma znaczenie i dlatego Polska będzie kupować m.in. czołgi i systemy artylerii rakietowej HIMARS.

Czytaj też

Kaczyński wyjaśnił, że cały plan zakupów zbrojeniowych powstał już dosyć dawno temu, kiedy pieniądz był bardzo tani i można było go bardzo tanio pożyczać. "Dzisiaj sytuacja pod tym względem bardzo się zmieniła i całe przedsięwzięcie jest dużo trudniejsze niż było, tylko lepiej być zadłużonym niż okupowanym" - powiedział prezes PiS.

Zaznaczył, że plan zakupów musi zostać zrealizowany, tylko będzie bardziej skomplikowany - jeśli chodzi o "konstrukcję finansową".

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek, że w najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy na dostawy m.in. niszczycieli min, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW zintegrowanych z transporterami Rosomak, wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149 ze Świdnika, dwóch satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów w ramach programu Ottokar-Brzoza .

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (20)

 1. Powiślak

  Zadłużanie państw to jeden z elementów podporządkowywania ich globalistom. Węgry były najsilniej atakowane w Unii gdy spłaciły długi i uniezależniły się od nacisków Banku Światowego i MFW. Kaczyński zaś usprawiedliwia dziś nieudolność swoich rządów oraz nieograniczone zadłużanie Polski przez Morawieckiego , pod dyktando decydentów z ..Davos! "Przygotowuje" nas na kryzys , zaplanowany i stopniowo wdrażany kolejnymi "katastrofami" czy to typu wojna, czy epidemia, czy kryzys gazowo-energetczny.

  1. Lycantrophee

   Węgry były krytykowane bo nastąpił nagły zwrot w stronę autorytaryzmu i prokremlowskiej polityki,a nie bo obchodzą kogoś ich długi xD Na logikę,jeśli je mają to chyba wolą żeby je spłacono?

 2. Al.S.

  Zacietrzewionym zwolennikom Opozycji przypominam, że to za rządów ich ulubieńców, dług Polski mierzony w relacji do PKB, wzrastał najszybciej. Obecny dług, wynoszący 53,8% PKB , jest procentowo niższy i to aż o 3 punkty procentowe od długu z 2013, który przed skokiem na OFE wynosił niemal 57% PKB. Tyle mieli w trzy lata po zakończeniu lekkiej zadyszki światowej gospodarki w 2008, teraz mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym kryzysem, wywołanym COVID. Warto wspomnieć, że ten dług spadł, z niemal 58% PKB w 2020. W 2019 r, mimo „rozdawnictwa” dług był najniższy od 2007r i wynosił ok 45% PKB.. Przedstawiane przez opozycyjne media sumaryczne zadłużenie jest zabiegiem propagandowym, ponieważ nie bierze pod uwagę wzrostu PKB. Bogaty bierze bezproblemowo na kredyt auto za 200 tys, ubogi ma problem z ratą za telewizor za 2 tys.

  1. Al.S.

   Dodam jeszcze że tak krytykowane tutaj rozdawnictwo to rzecz najzupełniej normalna w krajach UE. W Niemczech i Francji to około 200 euro na każde dziecko, w UK łącznie z tax credit to aż około 300 funtów miesięcznie na dziecko. To "rozdawnictwo" nazywa się w ekonomii transferami socjalnymi i sprzyja rozwojowi gospodarki, zwiększając popyt na dobra pierwszej potrzeby, oraz zwiększa podaż wykwalifikowanej siły roboczej, ponieważ rodziny zyskują środki na wykształcenie dzieci. Tyle wiecie o ekonomii, zwłaszcza o keynesowskiej, ile przeczytacie u szczekaczy sponsorowanych z zagranicy.

  2. Lycantrophee

   Nie zwiększa xD

 3. Lycantrophee

  No tak,ale niech spróbuje teraz to wytłumaczyć przeciętnemu zjadaczowi chleba,dla zwykłego (i w sumie każdego) człowieka jedzenie>haubice.

 4. MMir

  całkowita zgoda :) tylko taka smutna uwaga - Rosja na Ukrainę napadła już 8 lat temu, na Gruzję - 14 lat... teraz jest już wojna na całego - a my jesteśmy na etapie dyskutowanie i przekonywania, że w bliżej nieokreślonej przyszłości ( ale jeszcze nie w tym roku - żadnej nowelizacji budżetu przecież nie było) jednak powinniśmy przestać być bezbronni .... w tym tempie możemy nie zdążyć ... w I RP też zaczęli mówić i powiększeniu armii z 18 do 100 K, jak już było za późno..... w II RP mieliśmy się zbroić, ale tak dopiero w 1940..(pożyczkę przeciwlotnicze zaciągnięto dopiero wiosną 39, zamiast już w 36, i leżała i czekała na następny rok budżetowy...) Teraz po zmarnowaniu 30 lat gadamy, jakbyśmy mieli następne 30... na pewno mamy ???

 5. wert

  Polska ma swoje 5 minut i geopolityczne okienko. Okienko które może się zamknąć po wyborach do Kongresu. biden liczył że UKR da mu odżyć ale słupki poparcia nie rosną więc może zakończyć silne wsparcie dla UKR. Spuszczony ze smyczy scholz z makaronem ZMUSZĄ UKR do "pokoju" który będzie również naszą klęską. Rozbiory prowadzi się stopniowo aż do końca- ćwiczyliśmy to!!!PiS robi JEDYNIĄ dziś sensowną rzecz: ZBROI WP bo to jedyny szybki lewar. Na jesieni jankesi mogą już nie być zainteresowani sprzedażą najnowocześniejszej broni. Dla Polaków cena tu NIE gra roli bo chodzi o NASZ byt, NASZĄ państwowość. Cena kacapów? Oddajecie nam Europę a my pomożemy wam z chinami, to też nasz interes bo dla nich jesteśmy junior partnerem. My W Europie wy na reszcie świata. Rządzimy

  1. Robert0

   Walisz takie głupoty, że głowa mała, przynajmniej twoja. USA sprzeda każdy rodzaj uzbrojenia UA nawet najnowszy ale na razie ją dotuje. I dobrze. Wojna i sankcje na FR są w interesie USA, które korzystają na wzroście cen nośników energii bo są eksporterem a nie importerem jak 15 lat temu. Po drugie UA ma czym płacić tj zbożem lub zaciągnąć kredyt w samych Stanach. Twoje megalomańskie słowa to chyba suwerenie efekt wstawania z kolan i uderzeniem łbem o podłogę.

  2. rmarcin555

   Po pierwsze Ukraina wojny nie ma szans wygrać bez zachodniej interwencji. Zwyczajnie nie mają ludzi. Ja osobiście głosuje za tym, aby Amerykanie zrobili użytek ze swoich głowic nuklearnych, ale jestem w mniejszości. Twoja wiara w poświęcenie rodaków raczej ma niewielkie potwierdzenie w historii. Naprawdę.

  3. Chyżwar

   @Robert0 Ale wiesz o tym, że firmy, które w USA zajmowały się trudną ropą znalazły się w czarnej d...? Infrastrukturę nie tak prosto jest odbudować jak się tobie wydaje.

 6. Andrzej 2022

  Dzień dobry Panowie. "Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek, że w najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy na dostawy m.in. niszczycieli min, zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW zintegrowanych z transporterami Rosomak, wielozadaniowych śmigłowców wsparcia AW149 ze Świdnika, dwóch satelitów obserwacyjnych i niszczycieli czołgów w ramach programu Ottokar-Brzoza ." Jeżeli chodzi o źródło finansowania to proponuję : 1. zmienić przebieg Via Carpatia - Węzeł Miejsce Piastowe, Węzeł Jasło, Węzeł Czarna Tarnowska (lub Tarnów Wschód)- oszczędności circa 20 miliardów, (nie trzeba tunelu za 2 mld, oraz 100 wiaduktów, mostów itd. na tzw., fliszu karpackim = osuwiska) 2. zmienić lokalizację CPK, na poligon ND. 3. za poligon Armia dostaje 12 miliardów, a nie że do budżetu. Ps. Podobno na pd-wch, ma być hub.

 7. Seba

  Jak nie darzę atencją tego Pana, to zgadzam się z nim w tym stwierdzeniu w 1000%!!!

  1. ginawa

   Tzn. z czym się zgadzasz? Aby Nasze długi były spłacane przez nasze wnuki? Przypomnij sobie Gierka, bo idziemy w tą samą stronę. O ile agresja Rosji stanowi istotne ryzyko, o bieda Naszego społeczeństwa staje się faktem.. Kaczyński forsuje finansowanie ze środków poza budżetowych. co oznacza, że będziemy żyrować długi nad którymi nie mamy kontroli. Co więcej te długi zostaną zaciągnięte na inwestycje, które nie zostały zaplanowane i przemyślane. Całkowicie bezkrytycznie. Na koniec dnia możemy zostać z ręką w nocniku i z długami.

  2. Marek Michnik

   "Wolisz by twoje wnuki splacaly długi, czy wolisz nie mieć wnuków?" Jak słusznie zauważył Krystian12 parę postów wcześniej. A więc przestań nadawać kacapie jeden.

  3. Seba

   Oczywiście, że się martwię czy te pieniądze zostaną dobrze wydane ,,, ale ktoś na tych gamoni głosował. Niemniej jednak, jakby ruscy nas najechali, to oni (rządzący) też będą w d....e. Dlatego niech kupują uzbrojenie i starają się, aby nasza armia miała czym się bronić i odpierać ataki kacapów, a może nasze wnuki nie powiedzą wtedy ucząc się gdzieś potajemnie ojczystego jeżyka, że nasi dziadkowie nie zrobili nic, żeby ruscy nas nie okupowali,, ale za to z niezadłużonego Państwa wywieźli co się dało ...

 8. panjacek

  Polska wydaje ponad 100 mld zł rocznie na zbędny socjal, którego nie było przed 2015 rokiem. To znacznie więcej niż wydajemy na armię. Nie trzeba się zadłużać, wystarczy ograniczyć socjal i przeznaczyć część pieniędzy na armię. Obecnie MON zaplanował finansowanie armii dodrukiem pieniądza ale to pogłębi jedynie problem wysokiej inflacji. Paradoksalnie takie finansowanie przez dodruk pieniądza jedynie osłabi armię ponieważ gospodarka się załamie i nie będzie w stanie utrzymać wojska.

 9. wert

  Grabski we wspomnieniach napisał że największym błędem Rządów II RP było pilnowanie pieniądza i dyscypliny finansowej. Wygląda że Kaczyński je czytał. Wg memorandum Śmigłego z 1936 r samo ufortyfikowanie granicy z niemcem to było "skromne" półtora ówczesnego budżetu państwa. W przeliczeniu na dziś to 750 mld PLN. Tylko niewolnik uważa że za wolność nie trzeba płacić

 10. Yeti

  Jak sytuacja finansowa jest trudniejsza to może zrezygnować przynajmniej czasowo z budowy nowych kościołów garnizonowych za pieniądze MON. Na przykład w Koszalinie.

 11. Robert0

  Człowiek, który nie jest zdolny do posiadania rodziny raczej nie powinien gadać takich rzeczy. Znamy już "genialne" rozwiązania J.K. ws. potomności czyli 500+ i naprotechnologia. Oba programy nic nie przyniosły tylko drogo kosztują. Człowiek, który nigdy nie służył w armii nie powinien w ogóle decydować o obronności. Jest prostsza i tańsza metoda znalezienia środków na zbrojenia, które do 2030 roku ma kosztować ponad 200 mld PLN. To rezygnacja z programów jak wspomniany 500+, wspierania Kościoła, dotowania partii politycznych etc i od razu mamy 50 mld rocznie więcej. Jakby to było mało rząd może pożyczyć od Polaków 100-150 mld w postaci obligacji obronnych indeksowanych inflacją. Z automatu zmniejszy to inflacje i da czysty pieniądz na modernizacje armii pod warunkiem 50% lokacji zakupów w kraju. Czyli można mieć wnuki i nie zadłużać się? Można tylko trzeba być kimś więcej niż absolwentem administracji.

  1. Tomasz

   Człowieku facet o którym tak piszesz z pogardą doprowadza was do szału bo nie potraficie z nim wygrać w normalny demokratyczny sposób więc odwołujecie się do pomocy zagranicy jak typowa targowica. Kaczyński może i jest socjalistą to jednak za PiS-u obronność naszego kraju przeszła prawdziwą metamorfozę, a teraz po agresji Rosji ruszyła z kopyta. Nie psujcie tego jak potraficie bo gra idzie o Polskę a nie wasze koryto. ps. w każdym artykule gdzie się wypowiadasz atakujesz obecny rząd chwaląc poprzedni PO-PSL podczas gdy to oni naszą armię zwijali, a programy które uruchomili były jak na lekarstwo nawet jak teraz są kontynuowane.

  2. Robert0

   Trolu z dobrej zmiany tj Tomasz - was do szału doprowadza Tusk. Nie trawiłem PO do momentu rządów PiS-u, szczerze. Ale dopiero od 2016 roku doceniam polityczne i wojskowe oraz gospodarcze nawet dokonania poprzedników. O transformacji w dziedzinie wojskowej nie pisz bo największym krokiem było wejście do NATO. Gdyby w połowie lat 90-tych rządził pis to nigdy nie bylibyśmy w strukturach zachodnich tj Pakt i UE. Sami wyprowadzacie Polskę w ramiona Rosji kontestując TSUE i do niedawna wybór Bidena. Trump był waszym idolem, a sprzedałby ruskim was za wygrane wybory. Kaczyński nie ma żadnych dokonań nie tylko w dziedzinie wojskowości, ale po prostu żadnych. Polityka mnie nie interesuje, ale mam dość niszczenia kraju przez złodziei i przygłupów. Ile masz lat? Nie pamiętasz jaki kryzys był 14 lat temu? A i tak Siemoniak (nie mój bohater) rozpoczłą proces modernizacji armii na większa skalę niż pis w latach prosperity, którą przejadł na socjal.

  3. Tak sobie obserwuję

   500+ dla polskich dzieci cię boli ale jakoś nie widzę, żeby cię bolało masowe złodziejstwo wcześniej. Począwszy od wyprzedaży przemysłu, rolnictwa, handlu i banków za 10% wartości przez Lewandowskiego, Balcerowicza, Bieleckiego, Tuska, Olechowskiego, Millera, po rabunek na VAT idący w setki miliardów. Teraz była pandemia 2 lata, jest wojna, są programy socjalne, są obniżki podatków PIT, CIT, są zbrojenia i pisiory jakimś cudem dają radę. A jak likwidacja 500+ obniży inflację to powinieneś dostać Nobla z ekonomii. W momencie wzrostu cen surowców energetycznych było wiadomo, że inflacja wyskoczy, "ekonomisto".

 12. Flaczki

  Mysle ze sie zgadzam bo jak sie jest okupowanym to jak by byc dwa razy zadluzony!

 13. Markus

  Tak jak Kaczyńskiego nie lubię, to tu ma 100% racji. To kwestia naszego być lub nie być - musimy mieć silną armię.

  1. Marcus102

   Kaczyński od lat powtarzał słowa swojego brata, jakość tak: najpierw Gruzja potem my. I nagle się obudził. Skoro od 2008r. wiedział że Putin chce wojny to dlaczego dopiero teraz rozpoczął inwestować w wojsko? Dlaczego od 2015r. wydawał dziesiątki miliardów naszych złotych na socjal a nie na rozbudowę i modernizację armii?

  2. Tomasz

   Do Markus103=2: chyba coś przespałeś bo PiS cały czas inwestował więcej niż inne rządy w armię. Warto przywołać takie zakupy jak F-35, Patrioty do Wisły czy powołanie WOT-u, który okazał się strzałem w dziesiątkę bo mobilizuje osoby starsze z największą motywacją do walki a dla młodych stanowi pierwszy etap do do decyzji o karierze wojskowej, z której łatwo się im wycofać gdy zmienią zdanie. PiS dopiero teraz ogłasza dużo bo nie boi się zadłużać nas na potęgę bo gra idzie o być albo nie być. Tego nie dało się zrobić wcześniej.

  3. Robert0

   100% racji Marcus. Pieniądze na polska armię to inwestycja, zwłaszcza gdy mamy ulokowana część produkcji krajowej. A co mamy z 500plus? Wyliczmy: inflacja, wzrost patologii bo dzietności wcale, konieczność zatrudniania pracowników ukraińskich bo polskim (zwłaszcza kobietom) nie bardzo się opłaca. Jak podaje sam pis, rząd wydał na cocjal ponad 240 mld PLN w ciagu 5 lat. To dokładnie tyle samo co na modernizację armii w latach 2022-2034. Czyli plebs przeżre kasę ale się nie obroni pod rządami tzw. zjednoczonej prawicy. Zresztą gdyby nie wojna w UA to sam Ziobro z Kaczyńskim (bo osobno to by nie rządzili) by nas wyprowadzili z UE a potem z NATO. Wojna FR z NATO się nie opłaca ale z krajem poza ta strefa jak najbardziej.

 14. rmarcin555

  Rentowność obligacji mówi, że chyba jednak nie. A już na pewno nie można kupować bez ładu i składu co akurat do sklepu rzucili. Tak to jest jak PRL komuś wejdzie za mocno.

 15. Krystian12

  Wolisz by twoje wnuki splacaly długi, czy wolisz nie mieć wnuków?

  1. Marek Michnik

   100% racji

  2. ginawa

   Dlaczego mam wybierać? Chce bezpieczeństwa bez długów. Rząd ma szereg narzędzi by tak to zrobić byśmy byli bezpieczni i nie żałowali, że przeżyliśmy. A Kaczyński przedstawia fałszywą alternatywę. Mówi: rzućcie kasą, a my damy wam bezpieczeństwo. Bo wiecie to kosztuje. Jasne - to kosztuje. Ale wydatki muszą być racjonalne. My musimy wiedzieć za co płacimy. Bo to Polska a Rosja. A projekcje MON i Kaczyńskiego z ostatnich dni (!) pokazują swoim tempem, że działamy po omacku i na odwal się. To gotowy przepis na kolejną Ostrołękę (tj. kupa kasy się się rozeszła a efektów nie ma).

 16. szczebelek

  Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać, ale dobrze by było aby pewna część tego tortu została w kraju na tyle ile może to udźwignąć krajowy przemysł.

  1. Patriota mały

   Do: ginawa. Policzyłeś ile kosztuje odbudowa kraju po ataku armii Putina? Wiesz ile mld euro dziennie i życia ludzkiego kosztuje wojna? Silny kraj to silna armia a to kosztuje niestety tyle lat zaniedbań ciężko nadrobić. Dzięki Bogu że nie ma Tuska

 17. easyrider

  Lepiej być nieokupowanym i niezadłużonym. Dlatego zakupy u obcych tylko w niezbędnym zakresie. Reszta z własnego rozwoju, produkcji i sprzedaży. Póki jesteśmy w NATO Rosja się nie odważy bo to wydmuszka nie mocarstwo.

 18. Anonymous

  mozna sie nie zadluzyc np. likwidujac 500+ i za te 60 mld rocznie sie dozbrajac...

 19. ginawa

  No to wszystko jasne. Hulaj dusza - piekła nie ma. PRL niczego nie nauczył,

  1. Chyżwar

   A ciebie nic nie nauczyła historia Polski w okresie od 1768r. aż do dziś. Poza tym ktoś musi wyprostować to, co zrobiliście z obronnością Polski. A to niestety kosztuje.

  2. Clash

   Raczej nauczyla ze....nie chcemy powrotu. do dzidowskiego PRL. A jesli czegos nie rozumiesz . to wytlumacze bardziej lopatologicznie: lepiej byc zywym niz martwym.

  3. Qwest

   Ty to będziesz z pewnością hulał jak twoi tu przymaszerują.

 20. Facetoface

  !00% racji w myśl zasady ,,nie chcesz łożyć na własną armię? będziesz utrzymywać obcą!,, Co trudno było zrozumieć poprzednikom.

Reklama