Reklama

Geopolityka

Już we wtorek wywiad Defence24: Wojna to starcie dwóch ludzkich woli

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Już w ten wtorek, 9 czerwca, na stronie Defence24.pl, połączymy się specjalnie z wyspą Jinmen ulokowanej na styku Tajwanu i Chin, aby móc posłuchać o mającej dziś swoją premierę książce zatytułowanej „Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń.” Gościem Jacka Raubo (Defence24.pl) będzie redaktor całego tomu Piotr Plebaniak, który opowie nie tylko o starożytnych i współczesnych wizjach wojny, ale też wojnie domowej w Chinach i przeprowadzce Czang Kaj-szeka na Tajwan w 1949 roku.

Tom "Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń" zawiera nowy przekład znanego wszystkim traktatu "Sztuka wojny", przetłumaczony z klasycznego języka chińskiego, a dodatkowo stylizowany z pasją na piękną starą polszczyznę, znaną w Polsce z Trylogii Henryka Sienkiewicza. 

Praca zbiorowa zawiera teksty wybitnych ekspertów i praktyków rozmaitych dziedzin. O konfliktach i wojnach wypowiedzą się płk Andrzej "Wodzu" Kruczyński, Naval, gen. J. Kraszewski, płk Leszek Elak. O filozofii wojny i przede wszystkim naturze ludzkiej, uwikłanej w konflikt, wypowiadają się w książce również prof. Jerzy Bralczyk, prof. Witold Orłowski i wielu innych. 

Zapraszamy na streaming na żywo, już we wtorek o godz. 10.00 rano na stronie Defence24.pl 

Książkę można zakupić w sklepie Defence24.pl:

 https://sklep.defence24.pl/produkt/sztuka-wojny/

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    Filozofia wojny??? Jakim cudem, skoro instytucja wojny jest zaprzeczeniem elementarnej mądrości, która generuje pokój. Nik nie wpadł na pomysł aby opracować Filozofię pokoju. Wykorzystującego instrumentarium v/s narzędziownię wojny do redukcji napięcia pomiędzy stronami konfliktu, w celu generowania pokoju jako pożądanego zjawiska społecznego.

    1. Piotr Plebaniak

      @"instytucja wojny jest zaprzeczeniem elementarnej mądrości" Nie do końca tak jest, jeśli pan/pani pozwoli. Konflikt jest nieodłączną częścią naszego życia społecznego. Czy tego chcemy czy nie, jesteśmy uwikłani w osobiste utarczki i przepychanki i wojny "zinstytucjonalizowane", prowadzone przez państwa. Filozofia w znaczeniu użytym w tytule książki ma znaczenie takie jak we frazie "filozofia walki mieczem" albo "filozofia stosowania czołgów" - modus operandi. Generalnie to bardziej etyka zajmuje się oceną tego, co jest dobre, a co złe. Filozofia to próby zrozumienia prawidłowości, jakie przejawiają się w świecie - i to też pasuje do tytułu książki. Mam od dzieciństwa trochę obsesję na punkcie zrozumiena tego, dlaczego ludzie walczą między sobą. Filozofia akademicka zaś - niech mi będzie wolno skończyć żartem - to systematyczne nadużywanie specjalnie do tego celu stworzonej terminologii.