Geopolityka
Już we wtorek wywiad Defence24: Wojna to starcie dwóch ludzkich woli
Już w ten wtorek, 9 czerwca, na stronie Defence24.pl, połączymy się specjalnie z wyspą Jinmen ulokowanej na styku Tajwanu i Chin, aby móc posłuchać o mającej dziś swoją premierę książce zatytułowanej „Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń.” Gościem Jacka Raubo (Defence24.pl) będzie redaktor całego tomu Piotr Plebaniak, który opowie nie tylko o starożytnych i współczesnych wizjach wojny, ale też wojnie domowej w Chinach i przeprowadzce Czang Kaj-szeka na Tajwan w 1949 roku.
Tom "Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń" zawiera nowy przekład znanego wszystkim traktatu "Sztuka wojny", przetłumaczony z klasycznego języka chińskiego, a dodatkowo stylizowany z pasją na piękną starą polszczyznę, znaną w Polsce z Trylogii Henryka Sienkiewicza.
Praca zbiorowa zawiera teksty wybitnych ekspertów i praktyków rozmaitych dziedzin. O konfliktach i wojnach wypowiedzą się płk Andrzej "Wodzu" Kruczyński, Naval, gen. J. Kraszewski, płk Leszek Elak. O filozofii wojny i przede wszystkim naturze ludzkiej, uwikłanej w konflikt, wypowiadają się w książce również prof. Jerzy Bralczyk, prof. Witold Orłowski i wielu innych.
Zapraszamy na streaming na żywo, już we wtorek o godz. 10.00 rano na stronie Defence24.pl
Książkę można zakupić w sklepie Defence24.pl:
say69mat
Filozofia wojny??? Jakim cudem, skoro instytucja wojny jest zaprzeczeniem elementarnej mądrości, która generuje pokój. Nik nie wpadł na pomysł aby opracować Filozofię pokoju. Wykorzystującego instrumentarium v/s narzędziownię wojny do redukcji napięcia pomiędzy stronami konfliktu, w celu generowania pokoju jako pożądanego zjawiska społecznego.
Piotr Plebaniak
@"instytucja wojny jest zaprzeczeniem elementarnej mądrości" Nie do końca tak jest, jeśli pan/pani pozwoli. Konflikt jest nieodłączną częścią naszego życia społecznego. Czy tego chcemy czy nie, jesteśmy uwikłani w osobiste utarczki i przepychanki i wojny "zinstytucjonalizowane", prowadzone przez państwa. Filozofia w znaczeniu użytym w tytule książki ma znaczenie takie jak we frazie "filozofia walki mieczem" albo "filozofia stosowania czołgów" - modus operandi. Generalnie to bardziej etyka zajmuje się oceną tego, co jest dobre, a co złe. Filozofia to próby zrozumienia prawidłowości, jakie przejawiają się w świecie - i to też pasuje do tytułu książki. Mam od dzieciństwa trochę obsesję na punkcie zrozumiena tego, dlaczego ludzie walczą między sobą. Filozofia akademicka zaś - niech mi będzie wolno skończyć żartem - to systematyczne nadużywanie specjalnie do tego celu stworzonej terminologii.