Geopolityka

Johnson: Rosja winna przewlekłości wojny w Syrii

Fot. UK Foreign & Commonwealth Office via Twitter
Fot. UK Foreign & Commonwealth Office via Twitter

Szef brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Boris Johnson przedstawił w niedzielę na antenie BBC swoje stanowisko w kwestii rosyjskiej roli w konflikcie zbrojnym w Syrii. Stwierdził, że Rosja walnie przyczynia się do przedłużania wojny w Syrii i może być winna popełnienia zbrodni wojennych, jeśli to rosyjskie lotnictwo dokonało ostrzału konwoju z pomocą humanitarną.

"Rosja winna jest przedłużania tej wojny i tego, że stała się ona bardziej potworna" - stwierdził Johnson w programie telewizyjnym słynnego dziennikarza BBC Andrew Marra.

Brytyjski minister odniósł się ostrzelania przez lotnictwo w poniedziałek wieczorem 18 ciężarówek jadących w konwoju z pomocą humanitarną ONZ i Syryjskiego Arabskiego Czerwonego Półksiężyca (SARC) dla prowincji Aleppo. Zginęło około 20 osób, a znaczna część ładunku została zniszczona.

USA oskarżyły o to bombardowanie rosyjskie siły powietrzne. Moskwa kategorycznie temu zaprzecza. W następstwie ataku ONZ zawiesiła wszystkie konwoje z pomocą humanitarną dla Syrii, a Czerwony Krzyż - pomoc dla czterech miast do czasu, gdy jego pracownikom zostanie przywrócone bezpieczeństwo.

PAP - mini

Komentarze (9)

 1. Marek1

  Być może Rosja przedłuża ten konflikt we własnych interesach, ALE to USA/Zachód ten konflikt WYGENEROWAŁ(arabska wiosna). Więc proszę NIE odwracać kota ogonem i NIE mieszać przyczyny ze skutkiem ...

 2. krzysiek84

  Nie lubię sowietów, ale oskarżanie ich i PiSu o całe zło we Wszechświecie jest olbrzymim nadużyciem i uproszczeniem... Może lepiej przeprowadzić śledztwo; formacja lotnictwa szturmowego nie mogła lecieć nie wykryta przez radary, drony i nie uwieczniona przez satelity skupione na Aleppo

  1. gh

   "formacja lotnictwa szturmowego nie mogła lecieć nie wykryta przez radary, drony i nie uwieczniona przez satelity skupione na Aleppo" Każde zdjęcie, zapis, zostanie uznane za fotoszop/fałszywkę, przerabiano to już na Ukrainie.

  2. łowca_gimbazy

   satelity skupione na Aleppo? dziecię mniej gier komputerowych; stacji radarowych i dronów na d Aleppo też USA raczej nie posiada, taki sprzęt pojawia się w konkretnym celu, nie sledzi przestrzeni 24/7, zresztą satelity szpiegowskie nie mogą być na niczym skupione bo nie znajdują się na orbitach geo tylko krążą na niskich orbitach zgodnie z prawami fizyki

 3. lw

  Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson znowu obwinia Rosję o przedłużanie wojny w Syrii i pogorszenie się sytuacji w kraju. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w swoim Facebooku odpowiedziała na zarzuty Johnsona. „Tych obwinień trafnie można użyć pod adresem Londynu, rozpatrując wojnę w Iraku" — napisała. Szef brytyjskiego MSZ w wywiadzie dla BBC oświadczył, że „Rosja jest winna przedłużania wojny w Syrii i tego, że czyni ją coraz bardziej koszmarną". „Wszystko się zgadza, oprócz dwóch słów: w miejscu «Rosja» należy wstawić «Wielka Brytania», a zamiast «Syrii», «Irak»" — napisała Zacharowa. Wcześniej władze Wielkiej Brytanii niejednokrotnie wysuwały obwinienia pod adresem Moskwy w kwestii sytuacji w Syrii.

  1. Volvo VN 760

   Potwierdziła to na twitterze koleżanka Marii Zacharowej, Natasza (A8 okolice Karlsruhe).

  2. lelum_polelum

   Rosja zawsze lubiła takie gierki. Swego czasu w zdaniu "Rosjanie wymordowali polskich oficerów w Katyniu" zamiast słowa Rosjanie wstawiali słowo Niemcy i dla nich było wsio choroszo, od prawie 100 lat rosyjski rząd mówi prawdę tylko przypadkiem, kłamstwo i dezinformacja jest strategicznym sposobem uprawiania rosyjskiej polityki, od czasów Lenina...

 4. Paweł

  Przypominam, że Rosja jest w Syrii za prośbą legalnego rządu Assada, który prosił o pomoc w walce z ISIS. Reszta państw, np USA, Izrael, UK jest tam nielegalnie, i narusza przestrzeń Syrii nielegalnie bez zgody rządu. USA zbombardowało armie Syrii "przez przypadek", a zaraz po tym wkroczyło ISIS na zbombardowany teren. Moje pytanie: przez przypadek?

  1. dropik

   on juz dla Zachodu czyli dla nas nie jest legalny. Wszystkie ambasady są pozamykane. Assad to zbrodniarz i tyle. Ruskie z Iranem go utrzymują dostarczając bron i ludzi.

  2. igor_rus

   Przypominam, że władza Assada przestała być legalnym rządem w momencie, w którym suweren, czyli naród syryjski przestał uznawać go za prawowity rząd. Od kiedy prawowity rząd morduje swoich obywateli zrzucając na nich bomby zapalające oraz stosuje broń chemiczną? Rosja przyłaczając się do rezimu Assada stała się odpowiedzialna za zbrodnie wojenne popełnianie na terenie Syrii.

 5. TWBolo

  Rosjanie nie są w Syrii by zakończyć konflikt, tylko aby go utrzymywać. Tak samo jak i w Donbasie.

  1. ppp

   To Ameryce zalezalo na utrzymanie wojny. Wjaki inny sposob przeslesz miliony osob do Europy

  2. ito

   ??? Doprawdy? Bo to Rosja wyszkoliła i uzbroiła bojowników opozycji, którzy w komplecie znaleźli się w szeregach ISIS? I Rosja dostarczała regularnie broni, z którą teraz biegają islamiści. I Rosja wspierała ogniem, zaopatrzeniem i szkoleniem "umiarkowaną opozycję" która okazywała się prawowiernymi islamistami kiedy tylko udało się jej zająć jakiś obszar? No ciekawe. A, to znaczy USA odcięły ISIS od finansowania przecinając szlaki transportu ropy do Turcji (kraj NATO) i niszcząc ciężarówki- a może demokratyczna koalicja przyglądała się bezczynnie handelkowi (no w końcu można było kupować ropę za pół darmo i upłynniać wyroby "przemysłu specjalnego" bez pytań) i dopiero Rosja handelek ucięła (a w każdym razie znakomicie ograniczyła)? Dzidek po prostu usiłuje zakrzyczeć własną winę, wychodzą ze słusznego założenia, że najlepiej słychać tego, kto najgłośniej krzyczy.

 6. Gromek

  A co z Irakiem - on kwitnie, tam ludzie zadowoleni. Proszę wysłać ich dobroczyńców, aby przeszli się ulicami wyzwolony chyba miast , okaże się ile dostaną kwiatów.

 7. WYEDUKOWANE USA

  Boris Johnson któremu inteligencja aż "bije" z twarzy chyba "zapomniał" kto "wywołał" tę wojnę w Syrii, napadł na Irak Husajna co m. in. w konsekwencji po latach doprowadziło do powstania ISIS i kto od lat z tymże ISIS (ponoć) walczy. Ale z drugiej strony: trudno wymagać od kogoś komu -co wyraźnie przecież widać - żadna bardziej "skomplikowana" myśl nie zaśmieca umysłu , "rzeczowej" oceny sytuacji.

 8. Ja

  Stanowisko Borisa Johnsona jest tyle samo warte co on sam jako minister spraw zagranicznych, czyli nic. Ostatnio wypowiadał się, że uzgodnienia między Rosją a USA nt. zawieszenia broni jego zdaniem będą podstawą do stałego pokoju w Syrii, gdy wszyscy odliczali godziny do jego ostatecznego złamania. Wszystko to świadczy o jego całkowitej ignorancji i to nie tylko w temacie Syrii.

 9. asdf

  Ameryka tam siedzi jeszcze dłużej niż Rosja jak już. Bądźmy szczerzy, gdyby tylko chcieli to by to zakończyli w miesiąc. To tylko banda obszarpańców na osiołkach, a broń mają tylko dzięki sponsoringowi i dobrej woli Mocarstw. Nikomu nie jest na rękę, żeby się tam konflikt skończył. No chyba, że rzeczywiście nie dają sobie rady. Wtedy by to znaczyło, że mocarstwa wcale nie są takie mocne jak się mówi :)

  1. nikt2

   A czy Tony B. stanie przed sądem za agresje na Irak ?

  2. edi

   Mocne ,mocne tylko to kosztuje $$ i trochę zabitych a tego obywatele nie wybaczają. Tu bardziej chodzi o to kto będzie po wojnie w Syrii rządził reżim alawity Assada którego popiera Rosja czy Syryjczycy których popiera wolny świat. Tak zwane DEASH już praktycznie jest w odwrocie i za chwilę upadnie.