Reklama

Geopolityka

Izrael znormalizuje stosunki z Arabią Saudyjską?

flaga Izraela
Fot. Daniel Maleck Lewy, 2005/Wikimedia Commons/CC3.0

Były dyrektor Mosadu Josi Cohen uważa, że porozumienie miedzy Izraelem a Arabią Saudyjską jest "absolutnie możliwe". Szef izraelskiego wywiadu w latach 2016-2021 zwraca uwagę na zmiany zachodzące na Bliskim Wschodzie, gdzie "odważni przywódcy wiedzą, jak doprowadzić do normalizacji".

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przemawiając w niedzielę w Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym Cohen powiedział, odnosząc się do perspektywy normalizacji stosunków między oboma krajami: "Moim zdaniem - i tutaj opieram się na mojej osobistej wiedzy na ten temat - jest to absolutnie możliwe".

Czytaj też

"Na Bliskim Wschodzie rzeczywiście nastała nowa era, w której odważni przywódcy wiedzą, jak doprowadzić do normalizacji" - dodał.

Reklama

Portal Times of Israel pisze o doniesieniach, że rozmowy między władzami Izraela i Arabii Saudyjskiej, wspierane przez administrację USA, w sprawie uruchomienia bezpośrednich lotów dla uczestników hadżdżu są na zaawansowanym etapie. Hadżdż to pielgrzymka do Mekki, którą każdy muzułmanin, jeśli pozwalają mu warunki finansowe i zdrowotne, powinien odbyć przynajmniej raz w życiu.

Czytaj też

Porozumienie w sprawie lotów może potencjalnie doprowadzić do szerszej umowy normalizacyjnej, o którą od dawna zabiega Izrael, ale która jest w dużej mierze odrzucana przez Saudyjczyków - wyjaśnia izraelski portal.

W zamian za pełną normalizację stosunków z Izraelem Saudyjczycy domagają się od Białego Domu odmrożenia niektórych umów zbrojeniowych z czasów prezydenta Donalda Trumpa, które zostały wstrzymane, gdy Joe Biden objął urząd prezydenta, a także dążą do zawarcia traktatu obronnego z USA, podobnego do NATO oraz amerykańskiej akceptacji dla cywilnego programu nuklearnego tego kraju. Rijad wywiera też presję na wznowienie dialogu izraelsko-palestyńskiego.

Czytaj też

Times of Israel podaje powołując się na amerykańskie media, że izraelscy urzędnicy, w tym doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Cachi Hanegbi, udadzą się w tym tygodniu do Waszyngtonu, aby dyskutować perspektywę rozmów na temat normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską.

Hanegbi zaprzeczył, że w ostatnich miesiącach doszło do bezpośrednich rozmów między premierem Benjaminem Netanjahu a saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem, ale powiedział, że umowa normalizacyjna jest możliwa.

Czytaj też

Marcowa decyzja Arabii Saudyjskiej o wznowieniu stosunków z Iranem była postrzegana przez niektórych jako niepowodzenie w normalizacji stosunków między Domem Saudów a państwem żydowskim.

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale nieoficjalne więzi zacieśniły się w ostatnich latach ze względu na zagrożenie ze strony Iranu.

Źródło:PAP

Komentarze (3)

 1. DDR

  Zaczęło się im spieszyć widząc że Arabia Saudyjska zaczeła rozmawiać z Iranem pod auspicjami Chin

 2. Markus

  Nie będzie żadnego porozumienia. Dla rzadzących Arabią to będzie oznaczało utratę władzy. Proste.

  1. Hmmm.

   Ale wiesz, że tam rządzi monarcha? To nie jest kraj drmokratyczny.

  2. Chyżwar

   @Hmmm. Ba, żeby tylko. Oni tam nie mają konstytucji w naszym rozumieniu tego słowa. Konstytucją jest w zasadzie księga boga. Koran i hadisy traktuje się dosłownie.

 3. Hmmm.

  W mojej opinii normalizacja będzie wówczas, gdy Arabia Saudyjska i Iran będą miały swoją broń atomową, jak Izrael.