Reklama

Geopolityka

Izrael: porozumienie o wstrzymaniu ognia z Hamasem

Fot. Marius Arnesen/Flickr/CC BY-SA 3.0
Fot. Marius Arnesen/Flickr/CC BY-SA 3.0

Rządzący Strefą Gazy palestyński zbrojny ruch islamistyczny Hamas zawarł porozumienie z Izraelem, mające zakończyć trwającą niemal codziennie od miesiąca wymianę ognia z Izraelem — poinformował w oświadczeniu przywódca polityczny Hamasu Yahya al-Sinour.

"W efekcie wielu rozmów, m.in. ostatnio z wysłannikiem Kataru Mohammedem el-Emadim, osiągnięto porozumienie w celu powstrzymania eskalacji i położenia kresu syjonistycznej agresji na nasz naród” - napisano w oświadczeniu.

Armia izraelska ostrzeliwuje Strefę Gazy prawie każdej nocy od 6 sierpnia. To odwet za ataki rakietowe na ziemie izraelskie i wypuszczanie z palestyńskiej enklawy balonów ze środkami zapalającymi i wybuchowymi, które spowodowały ponad 400 pożarów w Izraelu.

Tel-Awiw zaostrzył również ostatnio blokadę Gazy, zamykając przejście towarowe Kerem Szalom i wstrzymując dostawy paliwa na terytorium palestyńskie, zmuszając do zamknięcia jedyną elektrownię w Strefie Gazy.

Według źródła z Hamasu, na które powołuje się agencja AFP, wszystkie palestyńskie frakcje w Strefie Gazy zgodziły się zaprzestać wypuszczania wybuchowych balonów, w zamian za co przywrócone zostaną dostawy paliwa, co pozwoli na ponowne uruchomienie lokalnej elektrowni.

Reklama

Komentarze

    Reklama