Reklama

Geopolityka

Iran: to Amerykanie są agresywni w Zatoce Perskiej

Fot. Mohammad Sadegh Heydari/CC BY 4.0
Fot. Mohammad Sadegh Heydari/CC BY 4.0

Minister obrony Iranu, generał Amir Hatami zdementował w piątek jako „bezpodstawne” doniesienia władz USA o nękaniu ich okrętów wojennych w Zatoce Perskiej przez okręty irańskie. Jak zaznaczył, amerykańska obecność militarna w regionie jest „nielegalna i agresywna”.

"Tym, co faktycznie powoduje brak bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej, jest nielegalna i agresywna obecność Amerykanów, którzy przybyli z drugiego krańca świata do naszych granic i występują z takimi bezpodstawnymi twierdzeniami" - oświadczył Hatami dziennikarzom w Teheranie. Jego wypowiedź opublikowała irańska państwowa agencja IRNA.

Jak podały wcześniej amerykańskie władze wojskowe, 11 okrętów irańskiej Marynarki Wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN) pływało w środę w niedopuszczalnie bliskiej odległości od patrolujących Zatokę Perską okrętów marynarki wojennej i Straży Przybrzeżnej USA. Postępowanie strony irańskiej oceniono jako "niebezpieczne i prowokacyjne".

W przypadające w piątek tegoroczne święto irańskich sił zbrojnych nie było - w przeciwieństwie do lat poprzednich - widowiskowych defilad, prezentujących militarny potencjał państwa. Tym razem w Teheranie i innych miastach maszerowały tylko wojskowe formacje sanitarne wraz z ich sprzętem przeciwepidemicznym, by — jak podano — zaraz potem ruszyć do swych dalszych zadań w walce z koronawirusem.

Wbrew dotychczasowym zwyczajom, maszerujących nie witał w stolicy z trybuny honorowej prezydent Hasan Rowhani, który z uwagi na ryzyko infekcji koronawirusowej poprzestał na wydaniu przekazanego przez media okolicznościowego orędzia. "Nasze mężne siły zbrojne walczyły dotąd z wrogiem widzialnym, teraz jednak walczą z niewidzialnym" - podkreślił. Odbierający defiladę generałowie mieli na twarzach maski ochronne.

Według Rowhaniego "front zdrowotny jest nowym frontem wojennym, a nasze siły zbrojne są teraz zespołem wsparcia naszych lekarzy i pielęgniarek".

Jak podało w piątek ministerstwo zdrowia Iranu, w całym państwie zarejestrowano już blisko 79,5 tys. osób zarażonych koronawirusem, z których ponad 3,5 tys. jest w stanie krytycznym, a 4958 zmarło — w tym 89 w ciągu ostatniej doby. Pandemia unieruchomiła około 70 proc. potencjału irańskiej gospodarki.

Źródło:PAP

Komentarze (8)

 1. Orthodox

  Jak jest zaraza, to trzeba siedzieć w domu, a nie skamleć. I dotyczy to obydwu stron.

  1. Sarmata

   Akurat Iranczycy są u siebie to USA są obcymi na tym akwenie.

  2. Davien

   Irańczycy u siebei sa na 12milach wód terytorialnych, dalej kazdy moze pływać wiec daruj sobie zmyslanie:)

  3. Sarmata

   No to dlaczego jestes tak oburzony gdy Rosjnie pływają lub latają blisko USA? Czyżby te 12 mili obowiązywało tylko USA?

 2. Ech

  USa pod Iranem to jak ZSRR na Kubie. Dla mnie oczywste kto jest tam agresorem a kto sie broni

  1. mordimer

   nauka historii nie boli... Kuba była i nadal jest państwem komunistycznym a więc sowieci agresorem tam nie byli a wręcz przeciwnie - utrwalali państwowość... i gdzie tu adekwatność?

  2. klawiatura

   No tak, amerykanie do Iraku zanieśli swoją demokrację, a jak ona wygląda to każdy widzi.

  3. Davien

   Nie ma ataków gazowych na cywilów, mordowania Kurdów,nei rzadzi ludobójca, mają własny rzad.cos jeszcze do powiedzenia?

 3. Niuniu

  No proszę, wiemy już o efektach virusa dla irańskiej gospodarki - 70% unieruchomione.!! A co wiemy na temat Naszej gospodarki? Coś za bardzo nikt tym się nie chwali. A ile gospodarki USA jest unieruchomione? To chyba też ciekawe. Może nawet jeszcze bardziej niż inf. z Iranu.

  1. Orthodox

   Nasz rząd już całkiem oficjalnie zapowiedział reglamentację informacji.

  2. Davien

   Niuniu juz ci pisałem, zajmij się swoja Rosją i jej gospodarkaktóra własnie Putin wysłał na przymusowe wakacje:)

 4. AA

  Ubocznym skutkiem zwiększonej obecności okrętów w tym rejonie, który kiedyś w końcu, gdy będzie już za późno zostanie zauważony, są kolosalne ilości śmieci wyrzucane do morza. Ot, taki drobiazg.

 5. Andrettoni

  Jeśli chodzi o fakty, to chyba obecnie flota USA nie ma czego bronić, bo tankowce nie są zbyt aktywne, a handel morski też raczej nie jest intensywny. Można więc powiedzieć, że zarzut jest dobrze "uplasowany w czasie". Z drugiej strony okręty pływają planowo i trwa to miesiącami, a zaplanowano je przed kryzysem... Mówiąc krótko jest to propaganda, tyle, że dzisiaj bardziej celna niż byłaby np. w grudniu 2019. Tylko, że dzisiaj ten temat mało kogo obchodzi, bo pandemia jest na pierwszym miejscu w mediach...

  1. ...

   Przeciez Iran nie atakuje zadnych tankowcow. czlowiku

  2. Davien

   Dwa ataki koło AS, dwa, albo trzy tankowce zagarniete [pod bzdurnymi powodami, skończ się już człowieku osmieszac.

  3. Komentator

   Myślisz o tym zagarnietym pod bzdurnym powodem w Gibraltarze?

 6. klawiatura

  Davien, skomentuj.

  1. He he

   Po co, przeczytaj sobie w Sputniku. Albo inne bajki "tysiąca i jednej nocy"!! Tyle samo warte.

 7. Schabowy

  Cała flota całą noc osłania zardzewiale tankowce w iranskich portach

  1. Derwisz

   Chińczycy jeszcze ją kupują za co sprzedali Iranowi nawigację łączność turbiny i GRYPĘ Z WUHAN

 8. Kaczor

  Ze JESZCZE mają mazut napędowy Rafineria przecież NIE wydaje