Reklama

Geopolityka

Iran odpowiada USA na propozycje ws. porozumienia nuklearnego

Autor. Pixabay

Rzecznik MSZ Iranu Nasser Kanaani powiedział w piątek, że Iran wysłał „konstruktywną” odpowiedź na propozycje USA mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego Teheranu ze światowymi mocarstwami z 2015 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Tekst, który został wysłany przez Iran, ma konstruktywne podejście, mające na celu sfinalizowanie negocjacji" - powiedział Kanaani, cytowany przez państwowego nadawcę irańskiego, na którego powołuje się Reuters.

Czytaj też

Odpowiedź Iranu została wysłana do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, który koordynuje negocjacje.

Reklama

Amerykański urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, poinformował, że rząd USA otrzymał irańską odpowiedź, ale nie podał żadnych szczegółów, również Departament Stanu USA nie odpowiedział natychmiast na prośbę Reutersa o komentarz.

Czytaj też

W czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził opinię, iż w najbliższych dniach zostanie zawarte porozumienie mające na celu ożywienie irańskiej umowy nuklearnej.

Również w czwartek izraelskie media poinformowały, że ponad 5 tys. emerytowanych izraelskich oficerów wojskowych i byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa podpisało list otwarty do prezydenta USA Joe Bidena, w którym apelują o niepodpisywanie nowego porozumienia nuklearnego z Iranem.

"Na podstawie naszego zbiorowego doświadczenia uważamy, że ta umowa z wielu powodów jest katastrofalna dla amerykańskiego, izraelskiego i globalnego pokoju i bezpieczeństwa " - napisano w liście.

Czytaj też

Umowa z 2015 roku nałożyła ograniczenia na działalność nuklearną Iranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych nałożonych wcześniej na Teheran. W 2018 roku USA wycofały się z umowy. Irańskie władze odpowiedziały na ten krok poprzez złamanie obowiązujących wedle układu restrykcji nuklearnych.

USA i inni sygnatariusze poprzedniej umowy z Iranem usiłują przywrócić porozumienie, ograniczające rozwijanie nuklearnego potencjału przez Teheran w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji, nałożonych wcześniej na Iran. Kraj ten oczekiwał gwarancji uniemożliwiających ewentualne wycofanie się z umowy przez przyszłych amerykańskich przywódców, jak w 2018 roku zrobił to ówczesny prezydent USA Donald Trump - przypomniał Reuters.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. TakTak

    Na miejscu Iranu uważał bym czy USA dotrzymają swoich własnych umów. Trzeba pamiętać też przykład Tajwanu pożyczonego na rzecz Chin w ONZ przez Usa z łatwością. I pozatym nakładanie sankcji na Iran za broń atomową której nie ma i wspieranie Izraela mimo że ten ma nielegalne atomówki. Obiektywnie nie da się tego zrozumieć chyba że zaakceptujemy hipokryzję jako element polityki mocarstw od zarania dziejów. Tak czy siak uważał bym

Reklama