Reklama

Siły zbrojne

Irańczycy chcieli przechwycić amerykański bezzałogowiec

Autor. U.S. Navy/Twitter

Amerykańska marynarka wojenna uniemożliwiła okrętowi irańskiej marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGCN) przechwycenie bezzałogowego statku nawodnego operowanego w Zatoce Arabskiej przez V Flotę USA - podała agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podczas przeprawy przez wody międzynarodowe w poniedziałek około godziny 23:00 (czasu lokalnego) zaobserwowano, że irański okręt "Shahid Baziar" holuje amerykański bezzałogowy statek "Saildrone Explorer" - poinformowało amerykańskie wojsko.

Działania podjęte w odpowiedzi przez siły morskie USA spowodowały, że irański okręt odłączył linę holowniczą od amerykańskiej jednostki i opuścił ten rejon około cztery godziny później.

Reklama

Czytaj też

Zachowanie irańskiego okrętu było nieuzasadnione i niezgodne z zachowaniem profesjonalnych sił morskich - powiedział wiceadmirał Brad Cooper z Dowództwa Centralnych Sił Morskich.

"Saildrone Explorer", który irańskie wojsko próbowało skonfiskować, jest własnością rządu USA i jest wyposażony w czujniki, radary i kamery do nawigacji i zbierania danych. Technologia ta jest dostępna komercyjnie i nie zawiera wrażliwych lub tajnych informacji - wyjaśnia komunikat armii USA.

Czytaj też

Iran nie potwierdził oficjalnie tego incydentu. Dochodzi jednak do niego w warunkach zwiększonego napięcia między Waszyngtonem a władzami w Teheranie w związku z zerwaniem przez Iran umowy nuklearnej zawartej ze światowymi mocarstwami - zaznacza Reuters.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Monkey

  Eeee, tam. Jak zachodniacy zatrzymują statki pod innymi banderami, z czy bez sankcji ONZ na właścicieli, to wszystko cacy. Żadna sensacja. Spróbowali ukraść morskiego drona, Amerykanie ich złapali na gorącym uczynku to i zrezygnowali.

  1. Valdore

   @Monkey jak widać dalej popierasz piracie działąnai różnych dyktatorków.

  2. Monkey

   @Valdore: Nazwałeś mnie piratem. A gdzie to ja piratuję? Co do dyktatorków, to żadnych nie popieram. Ale nie popieram także działań tzw. demokratycznych państw gnębiących mniejszych adwersarzy, jak Iran, Irak, Syria. Dla przykładu: jeśli USA są takie odważne, to dlaczego jeszcze nie blokują np. Pakistanu, dlaczego nie interweniują w Zimbabwe, dlaczego tolerują pod nosem Kubę czy Wenezuelę? Bo chyba nie wierzysz, że sankcje na te kraje mają jakikolwiek praktyczny wymiar.

  3. Valdore

   @Monkey, a niby gdie nazwałem ciebei piratem, czyzby kolejne urojenia?? Ale jakwidac wg ciebei to USA maja postepować jak bandycka Rosja i napadać na taka Kubę, Wenezuelę czy pakistan bo cos im sie tam nie podoba?? A co do sankcji to jak widac działają bo taka Wenezuela musi IMPORTOWAĆ ropę naftową i benzynę:)

Reklama